İnternetin Özellikleri

İnternet, bilgisayar aracılığıyla insanların bilgi paylaşımında bulunabileceği, her türlü bilgiye erişebileceği ve birçok servisi kullanabileceği imkanlar sunulan ve tüm dünya tarafından kullanılabilecek bir ağdır. Ülkemize 1994 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. 1997 yılların sonunda kullanımı hızla artmış ve günümüzde neredeyse kullanmayan çok az insan bulunmaktadır. İlk çıktığı zamanlarda 50 milyon insana ulaşmıştır ve bu kadar insana ulaşması 4 yıla yakın bir zaman almıştır. İnsanların üretilen bilgiyi saklama, depolama, paylaşma ve istediği bilgiye daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma isteğinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu istek insanlarla iletişimin kolay ve ucuz hale gelmesine, zamandan tasarruf etmemize de katkısı oldukça fazladır. Bu teknoloji ağı sayesinde istenilen bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu ağda neredeyse aradığınız her konu hakkında bilgiye ulaşmak mümkündür.

internetin özellikleri

Arama motorları, mevcut bilgileri barındıran kaynakların içinden arama yapmak için kullanılan bir araştırma mekanizmasıdır. İnternetin aynı zamanda insanların farklı ülkelerde yaşamasına rağmen birbirleri ile iletişim halinde kalmalarını, onlara kolayca ulaşabilmelerini içerin bir iletişim servisidir. İnsanlar internetten yakın arkadaşlarına, aile ve akrabalarına ulaşabildiği gibi yeni insanlarla tanışmayı da sağlamaktadır. Bu sohbet odalarında meydana gelmektedir. MSN, Skype ve Yahoo yıllar öncesinin mesajlaşma servisleridir. E-postalar da iletişim kurmanın diğer bir biçimidir. Eskiden insanların birbiriyle haberleşmek için yazdığı mektupları internetin mesajlaşma servisleri almıştır.

İnternetin Başlıca Özellikleri

 1. Birçok bilgiye sadece tek bir tuş kullanarak ulaşılmaktadır.
 2. İnsanların fikirlerini dilediği gibi paylaşabildiği bir bilgi platformudur.
 3. Evden, iş yerinizden vs alışverişinizi, banka işlemlerinizi, günlük gazetelerinizi vb birçok uygulamasıyla hayatı kolaylaştırmaktadır.
 4. İnternet erişim imkanı olan bir insan kendisine karşı taraftan yetki verilmişse internete bağlı diğer bilgisayardaki tüm bilgilerine erişebilmektedir. Bulunan bilgileri kendi bilgisayarına alabilmekte ve diğer bilgisayara da istediği dosyayı gönderebilmektedir.
 5. Sinema filmlerini ve dizilerinize her an ulaşabilmeniz mümkündür. Çok eski tarihlerde yayınlanan içeriklere bile tek tuşla ulaşabilmenize olanak sağlamaktadır.
 6. Kendi çevrenizde bulunan kütüphanelerden ulaşamadığınız bilgilere internet aracılığıyla dergilerin ve arşivlerin sitelerinden ulaşabilir, inceleyebilir ve okuyarak bilgi sahibi olmak mümkündür.
 7. İnternet sayesinde bilgisayarınıza veya telefonunuza istediğiniz film, oyun ve çeşitli uygulamalar indirilebilmektedir.
 8. İnternet aracılığıyla insanlar farklı şehir ve ülkelerdeki insanlarla çeşitli işler ve projeler yapmaktadır. Buna E-ticaret adı verilmektedir. İnternetin bu kadar sık kullanılmasında ve yaygınlaşmasındaki en önemli faktörlerden biridir.
 9. Dünyada neler olup bittiğini, dünya gazete ve televizyonlarını da internet sayesinde takip edebilmek mümkündür.
 10. Öğrencilerin öğrenme alışkanlıklarını, bilgi birikimlerine yenilerini eklemelerinde yardımcı olarak kullanılacak bir araçtır.
 11. İnternetin içinde barındırdığı bir uygulama sayesinde tüm dünya ülkelerine ulaşmak ve gezmek mümkündür.

İnternetin hayatımıza etkileri oldukça fazladır. Fakat bu kadar olumlu yönü olmasına rağmen olumsuz etkileri de göz ardı edilmemelidir. İnsanların çok kullanımından dolayı dikkat dağınıklığı, çocuklarda erken yaşta kullanılmaya başlanmasının sonucu olarak gelişim bozukluğu vs gibi olumsuz yönleri de mevcuttur.