Sitemap.xml Nedir ve Neden Sahip Olmalısınız?

sitemapWeb sitenizi yazılı ve görsel içerikler barındıran bir kitaba benzetebiliriz. Kitabın girişinde okuyucunun sayfaları ve ilgili bölümü kolayca bulabildiği "içindekiler" dizini mevcut olur. O küçücük içindekiler dizini yüzlerce sayfadan oluşan kitapta istediğiniz bölüme kolayca erişebilmenizi sağlar.

Tıpkı kitaplardaki içindekiler dizini gibi, arama motorlarının başvurduğu standart haline gelmiş bir sayfa yapısı mevcuttur. Başta google olmak üzere tüm modern arama motorları bu dizine bakarak web sitenizdeki tüm sayfaları hatta sitenizde bulunan görselleri kolayca takip edebilir ve arama sonuçlarına dahil edebilir. İşte bu sayfa türüne sitemap.xml adı verilmektedir.

Web sitenizin dinamik, değişken yapısı gereği sayfalarınız zaman zaman değişmekte, yeni sayfalar eklenmekte ve bazıları güncelliğini yitirip silinmektedir. Dolayısıyla sabit bir sitemap.xml yerine, sitenizdeki değişikliklere göre kendisini değiştirebilen dinamik bir site haritasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Şanslı bir Sarvon müşterisi olarak, böylesine teknik bir konuyu bilmeniz ve sayfalarınıza göre her seferinde yeniden oluşturmanız gerekmez. Bizden istemeniz yeterlidir.

Google yönergelerine (https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=tr&ref_topic=6080646&rd=1) tam uyumlu sitemap.xml uygulamasına sahip olup olmadığınızı yönetim panelinize girerek görebilirsiniz. (Yönetim paneli -> Seo -> Sitemap.xml sayfasına bakınız.)

navigasyon

sitemap yoksitemap var

İşine tutkuyla bağlı bir web tasarım ekibi olarak teknolojik yenilikleri sürekli takip etmeye ve size sunmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla
Sarvon