Web Sitenizin Mobil Deneyimini Yükseltme

mobil deneyimin seo ve kullanıcı deneyimine katkıs�

Ortalama bir işletme web sitesinin oluşturulması 8-12 hafta sürebilir. Ardından, içerik güncellemeleri ve arama motoru optimizasyonu her hafta saatlerce gerçekleşir. Bir web sitesi, bir veya iki yıl sonra görünümünü ve hissini değiştirmek veya şirketin yeni markasına uyacak şekilde küçük değişiklikler yapmak için bir web tasarım güncellemesi alabilir.

Ancak, bir mobil cihazda gezinildiğinde web sitesi ne olacak? Mobil deneyime SEO'nuz veya bir bütün olarak masaüstü deneyiminiz kadar sevgi dolu özen göstermediyseniz, bunu yapmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Reuters'in bir raporu, 2022'de İnternet kullanımının %78'inin bir mobil cihazda gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Ancak mobilden bir siteye erişimde herhangi bir sorunla karşılaşanlar için Google, kullanıcıların yüzde 61'inin geri dönme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Dahası, yüzde 40'ı bunun yerine bir rakibin sitesini ziyaret edecek.

Şimdi, özellikle e-ticaret işletmeleri için tablet cihazları unutmayın. Smart Insights'a göre tablet cihazlar, e-ticaret web sitelerinde %8,58 ile gözlemlenen en yüksek sepete ekleme oranlarına sahip.

Mobil kullanıcılarınızın dörtte üçünün web sitenizde iyi gezinebildiğinden (ve bunların %61'ini kaybetmediğinden) emin olmak için mobil deneyiminizi nasıl yükselteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Web Sitesini Bir Mobil Cihazda Kendiniz Deneyimleyin.

Adamın biri doktora gider ve "Doktor, bana yardım etmelisin. Kolumu böyle salladığımda kolum ağrıyor" der. Doktor, "Kolunu böyle sallamayı bırak" diye cevap verir.

Bu öneri şaşırtıcı gelmeyebilir, ancak çoğu zaman yapmamız gerektiğini bildiğimiz şeyler yapılmaz. Bizimle paylaşmak zorunda değilsiniz ama bir cep telefonunda web sitenizde ne kadar zaman geçirdiniz? Sitenizdeki sayfalara gidip oraya ulaşmak için birkaç farklı yol izlediniz mi?

Bu makaleyi okuduktan sonra şirketinizin web sitesini telefonunuzdaki bir sonraki durağınız yapın. Değişmesi gereken şeylerle ilgili notlar almak için bir parça kağıt alın. Kendinizi ilk kez ziyaret eden birinin yerine koyun ve hangi bağlantılara ve düğmelere dokunacaklarını ve hangi sayfaları görmek isteyeceklerini hayal edin. Form doldurma deneyimini ve gönderimden sonra içerik dağıtımını değerlendirmek için telefonunuzdan bir içerik teklifi almayı deneyin.

Mobil web sitesi deneyiminizi değerlendirirken kontrol etmeniz gerekenlerin kısa bir listesi:

  • İçeriği görüntülemenizi engelleyen bir şey var mı?
  • İçeriği yakınlaştırmadan kolayca okuyabiliyor musunuz?
  • Sayfadan sayfaya gezinmek için CTA'lara ve menü öğelerine tıklayabilir misiniz?
  • Daha küçük bir ekranda rahatsız edici veya dikkat dağıtıcı herhangi bir şey (hareketli gifler ve otomatik oynatılan video, içinden çıkamadığınız açılır pencereler veya çok fazla yer kaplayan resimler) var mı?
  • Bir açılış sayfasındaki bir formu başarıyla doldurup içerik teklifini alabiliyor musunuz?
  • Yüklenmesi uzun süren veya hiç yüklenmeyen videolar veya resimler gibi öğeler var mı?

Farklı sayfaları test edin, değiştirilmesi gerekenleri yazın ve değişikliklerin zamanında yapılması için ekibinizle paylaşın.

Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun.

Kendi gözlerinizle gördükten sonra, öz denetiminiz sırasında tespit edilemeyen bazı sorunları ortaya çıkarabilecek araçlarla web tasarımını kontrol edin. Bir mobil cihazdaki geliştirme araçları genellikle ek bir uygulamanın indirilmesini gerektirir ve neredeyse bir masaüstü tarayıcının geliştirme araçları kadar kapsamlı değildir.

Mobil web tasarımı test etmek için pek çok araç mevcut olsa da, mobil deneyiminizin iyi performans gösterdiğinden emin olmak için bu ücretsiz araçların her ikisini de kullanmanızı öneririz:

Google lighthouse, web sitenizi beş farklı kategoride değerlendirecek: genel, performans, mobil, SEO ve güvenlik.

Mobil kategorisi, web sitenizin bir mobil cihazda nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacak ve hatta sayfa hızı ve sayfa boyutu gibi mobil deneyiminizi olumsuz etkileyebilecek diğer alanlardaki olası sorunları size gösterecektir.

Hiç arama motoru sonuç sayfaları için web sitenizde Google'ın "gördüğünü" görmek istediniz mi? Mobil Uyumluluk Testi, tüm kaynakların bir mobil cihaza düzgün şekilde yüklendiğinden emin olmak için kontrol edecek ve ayrıca size Google'ın web sitenizi tam olarak nasıl görüntülediğinin bir önizlemesini gösterecektir.

Google'ın ücretsiz araçları olan Google Lighthouse ve Mobile-Friendly Test'in kullanımı, web sitenizin URL'sini yazmak kadar kolaydır. Web sitenizin sonuçlarını aldıktan sonra her iki araç da ek kaynaklarla doludur, bu yüzden ikisini de denediğinizden emin olun!

Mobil Kullanıcı İçin Daha İyi Formlar Oluşturmak İçin Akıllı İçeriği Kullanın.

2023 yılına kadar mobil işlemler, %19 bileşik yıllık büyüme oranı nedeniyle (Forrester) e-ticaretin %49'unu (252 milyar $) oluşturacak. Yine de Google, bir satın alma işlemini akıllı telefonda araştıran kişilerin %40'ının bilgisayarda satın alma işlemi gerçekleştirdiğini veya işlemi tamamladığını gözlemlemiştir.

Neden bu kadar çok kullanıcı bir satışı tamamlamak için bir masaüstü bilgisayara yöneliyor? Facebook'ta yapılan bir araştırma, insanları satın almak için bir mobil cihaz yerine bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar kullanmaya iten bir dizi zayıf etkileşimi öne sürüyor:

  • Ankete katılanların %55'i, daha büyük [bilgisayar] ekranı olan cihazların işlemler için kullanımının daha kolay olduğunu bildirdi.
  • Katılımcıların %56'sı mevcut tüm ürünleri daha büyük bir ekranda görmenin daha kolay olduğunu belirtti.
  • Yanıt verenlerin %27'si küçük bir ekranda ürünleri karşılaştırmayı ve yeterli satın alma bilgisi almayı zor buldu.
  • Ankete katılanların %26'sı verilerini bir akıllı telefona girerken zorluk yaşadı.

Özetle, zayıf form gönderme ve ödeme süreci, kullanıcıların %40'ı tarafından tekrarlanmayacak acı verici bir deneyimdir. Şunlara sahip olarak harika bir mobil form gönderme deneyimi tasarlayın: okunaklı form etiketleri, dokunması kolay gönder düğmeleri, görsel olarak işaretlenmiş gerekli alanlar ve en önemlisi, mobilde masaüstü deneyimine kıyasla daha kısa form uzunlukları.

Profesyonel ve Kurumsal Pazarlama hesapları, akıllı bir form oluşturarak mobil kullanıcı için bir adım daha ileri gidebilir. Açılış sayfasındaki "akıllı" simge tıklanarak akıllı bir form eklenir. Mobil kullanıcılarınız için tamamen farklı bir biçim sunan akıllı bir kural oluşturabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, müşteri adayı oluşturma formları, yalnızca bir diyalog başlatmak için kullanıcıdan yeterli bilgi istemelidir. Uzun bir formu doldurmak, mobil kullanıcı için göz korkutucu bir iştir ve kullanıcı hatasına çok daha fazla yer vardır. Sorunlar ortaya çıktığında mobil kullanıcının web sitesini terk etme olasılığı daha yüksek olduğundan, kötü bir form gönderme deneyimi nedeniyle bazı dönüşümleri kaçırabilirsiniz.

Google Amp'i Blog Yazılarınıza Ekleyin.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil cihazlarda interneti hızlandırma misyonuyla yola çıkan Google destekli, açık kaynaklı bir projedir. Ortalama bir web sitesinin yüklenmesi hala 19 saniye sürerken, iyileştirilecek çok şey var.

Aslında, mobil kullanıcıların %53'ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir mobil siteyi terk ediyor (DoubleClick by Google). Neyse ki, AMP özellikli sayfalar mobil kullanıcıya bir saniye veya daha kısa sürede teslim edilecektir.

Google, buradaki örnekte olduğu gibi, mobil arama sonuçlarında AMP özellikli sayfaları vurgulayacaktır. Ek olarak Google, mobil kullanıcılar için en çok okunan haberlerden oluşan bir döngü (arama sonuçlarının en üstünde) görüntüler. Haber öyküleri döngüsünde yalnızca AMP etkin sayfalar yer alır, bu da yayınlarınızın mobil arama sonuçlarının en üstünde yer almasına yardımcı olabilir.

Bu etkinleştirildiğinde, sayfa yükleme hızı Google'ın arama motorunda bir sıralama faktörü olduğundan, hızlı yüklenen blog gönderileriniz mobil okuyucunun deneyimi ve arama motoru sonuçları için iyi olacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp