Bulut Bilişimi Dönüştüren Beş Trend

Sadece birkaç yıl önce, bazı endüstri uzmanları, bulut bilişimi, çok fazla söylenti yaratmak için iyi olan ancak çok az pratik değer sunan en son teknoloji hevesi olarak görmezden geldi. Bugün, bulut geldi ve hem analistler hem de şirketler tarafından, veri merkezlerinin nasıl oluşturulduğu, yazılımların nasıl dağıtıldığı, yükseltmelerin nasıl ele alındığı ve daha fazlası için tüm BT ortamını önemli ölçüde değiştirmede büyük bir güç olarak kabul edildi.

bulut geçici bir heves değildir

BT'nin günümüz iş ortamında oynadığı hayati rol göz önüne alındığında, bulut bilişim, şirketlerin çalışma şeklini de temelden değiştiriyor. Geniş bir endüstri yelpazesinde her büyüklükteki on binlerce şirket bulut tabanlı yazılım kullanıyor. BulutPress® gibi bulut bilişim şirketi ile çalışarak platformlar ve hatta süreçleri kolaylaştırmak için altyapı, BT karmaşıklığını düşürün, daha iyi görünürlük elde edin, ve maliyetleri düşürün.

Değişimin hızı daha da artarken, bulut bilişimin geleceği ne getirecek? İşte izlenecek beş bulut bilgi işlem trendi.

Bulut Bilişimin Benimsenmesi Hızla Artmaya Devam Edecek

Bulutu dönüştüren trendlerin başında bulutu benimsemek geliyor. Aslında, bulut bilişim, son birkaç yılda elde ettiği inanılmaz kazanımlara ek olarak, dramatik bir büyüme için hazır. Bugün şirketlerin neredeyse dörtte biri halihazırda bulut tabanlı uygulamalar kullanıyor ve yüzde 10'dan fazlası bulut bilgi işlem kullanımlarını genişletmeyi planlıyor. Dolarla ölçüldüğünde büyüme daha da çarpıcı: 2008'de dünya çapındaki bulut hizmetlerinden elde edilen gelir 46,4 milyar dolardı; 2013'te yüzde 225'in biraz üzerinde bir artışla 150 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bulut bilgi işlem, dünya çapındaki şirketler için tercih edilen teknoloji dağıtım modeli olma yolunda ilerliyor.

Bulut bilişimin geleceği mobilde

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların popülaritesi de web tasarım dünyasını büyük ölçüde etkiliyor. Günümüzün çalışanları, bir ofiste masalara bağlı olmak yerine, mobil cihazlarını kullanarak işlerini istedikleri zaman istedikleri yerden yapabilirler.

Mobil iş gücünün talep ettiği esneklik, bulut bilişimin yükselişinin temel nedenlerinden biridir. Bulut tabanlı uygulamaların sağladığı her zaman, her yerden erişim, her zaman hareket halinde olan çalışanlar için idealdir. Çalışanlar, masaüstü bilgisayarlarını kullanmak için ofise uğramak yerine, akıllı telefon veya tablet gibi web özellikli bir cihazla bir uygulamada oturum açarak görevlerini bulutta gerçekleştirebilirler.

Giderek daha fazla şirket, iş verilerini yönetmek için mobil uyumlu bulut bilgi işlem uygulamalarını kullanmanın kolaylık ve üretkenlik avantajlarını fark ediyor. Örneğin uzmanlar, 2013 yılına kadar iş zekası işlevlerinin üçte birinden fazlasının elde taşınan cihazlar tarafından tüketileceğini tahmin ediyor.

Bulut daha küresel hale gelecek

Birçok yönden bulut zaten küreseldir; Sonuçta dünyanın her yerindeki şirketler her gün bulut tabanlı araçlar kullanıyor. Bununla birlikte, bulut hizmetleri gelişmeye devam ettikçe, her büyüklükteki kuruluş arasında her zamankinden daha fazla iletişim ve işbirliğine olanak tanıyacak. Pratikte bu, çok para birimli finansal araçlar ve çok dilli arayüzler gibi yerel yetenekler sağlayarak daha fazla sistemin birden fazla konumda sorunsuz çalışabileceği anlamına gelir.

Şirketler bulut sayesinde daha "sorunsuz" hale geliyor

Bulut, doğru bilgilere erişimi kolaylaştırarak ve iletişimi kolaylaştırarak hem dahili (departmanlar veya bireysel personel üyeleri arasında) hem de örneğin müşteriler ve müşteri hizmetleri çalışanları arasındaki harici engelleri ortadan kaldırmak için idealdir. Engeller ortadan kalktığında, şirketler onları yavaşlatan sürtünme noktalarını kaybederler. Gerçek zamanlı verileri görüntüleyen otomatikleştirilmiş tedarik zincirleri ve panolar, yükselişte olan ve şirketleri giderek daha "sürtünmesiz" hale getirmeye yardımcı olan bulut özellikli araçlara yalnızca iki örnektir.

Sosyal araçlar, bulutta işbirliğini artıracak

Bulut tabanlı uygulamalar, geleneksel yerinde yazılımlardan daha esnek olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sosyal de olabilir. Bu neden bu kadar önemli? Bugün kullanıcılar, işbirliğini geliştirmek için sohbet ve mikro blog gibi sosyal araçlara sahip olmayı bekliyor. İnsanlar bu araçlara daha fazla alıştıkça ve onları e-posta gibi "geleneksel" araçlara tercih etmeye başladıkça, müşteriler bunları çalışanlarla, müşterilerle ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için kullanmak isteyecektir.

Bulut yazılımı giderek daha fazla sosyalleşecek ve şirketlerin iş verilerini yönetme biçiminin ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Bulut bilgi işlem yerel olarak web tabanlı olduğundan ve yükseltmeler düzenli olarak bulut çözümlerine otomatik olarak dağıtıldığından, bu yeteneğin hızla gelişmesini bekleyebilirsiniz.

Siz de trendleri kaçırmayın. Hiç bir ücret ödemeden BulutPress® sisteminde hesabınızı oluşturun ve bulut bilişim treninde yerinizi alın.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp