Bulut ve Saas Arasındaki Fark Nedir?

bulut ve saas arasındaki farklar nelerdir

Son birkaç yılda, bulut bilgi işlem modeli, geleneksel kurum içi BT tedarikini alt üst etti. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çok konuşulan bir kelime haline geldi ve herkes işletmelerin nasıl "buluta taşındığından" bahsediyor. Ama aslında ne anlama geliyor ve bulut bilişim ile saas arasındaki fark nedir?

Bulut ve Saas Aynı Şey Değil mi?

Genellikle birbirlerinin yerine kullanılsalar da, Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ve bulut, pazarlama bazen aralarındaki çizgiyi bulanıklaştırsa da iki farklı şeydir.

Başlamak için, SaaS hakkında konuşurken gerçekte ne demek istediğimize bir göz atalım.

Hizmet Olarak Yazılım: SaaS

SaaS modeli genellikle her müşterinin aynı finansal sistemleri kullandığı ancak kişisel hesap detaylarının gizli tutulduğu bir bankayla karşılaştırılır. SaaS ile her kullanıcı, satıcının sunucusundaki yazılım programlarına web erişimi için bir lisans ücreti öder. Bu arada, verileri özel bir hesapta ayrı ve güvenli bir şekilde tutulur.

Gerçek SaaS uygulamaları her zaman çok kiracılıdır, yani satıcının sunucusunda programın tek bir sürümü çalışır ve tüm kullanıcılar buna web üzerinden erişir. Her kullanıcının kendi şirket içi sunucusunda uygulamanın ayrı bir kopyasını barındırması SaaS değildir.

İşletmeler Neden Saas'ı Seviyor?

SaaS'ın harika yanı, işletmelerin ihtiyaç duydukları yazılıma talep üzerine erişmesine yardımcı olmasıdır. Yazılımın ayrı ayrı kopyalarını satın alıp kurduğunuz ve yamaları ve yükseltmeleri BT ekibinize emanet ettiğiniz günler geride kaldı. Bugün sadece giriş yapın ve gerisini düşünmeyin.

SaaS ile şunları elde edersiniz:

  • Daha düşük maliyetler: Yazılım satıcı tarafından çalıştırıldığı ve bakımı yapıldığı için işletmelerin sunuculara veya bakım maliyetlerine yatırım yapması gerekmez.
  • Daha fazla yenilik ve daha hızlı güncellemeler: Satıcılar aynı anda programın yalnızca bir canlı sürümüne sahip olduklarından, eski programları desteklemek için zaman harcamalarına gerek kalmaz. Bunun yerine, çabalarını inovasyona odaklayabilirler. Satıcılar ayrıca güncellemeleri ve yamaları göndermekten de sorumludur (genellikle müşteri yıl boyunca birden fazla yükseltme alır), böylece kullanıcılar en son iyileştirmelere ve işlevlere anında erişebilir.
  • Ölçeklenebilirlik ve özelleştirme: Kullanıcılar, uygulama kullanımlarını ihtiyaca göre artırabilir. Satıcı, artan talebi karşılamak için depolama alanı ve bilgi işlem kapasitesiyle birden çok kullanıcıya izin verecek şekilde ayarlanmıştır. Genellikle oldukça özelleştirilebilirler, böylece ihtiyaçlarınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Daha kolay erişim: SaaS uygulamalarına web üzerinden erişildiği için çalışanlar her an her cihazdan ve lokasyondan çalışabilir.
  • Daha iyi güvenlik: Bu, kullanıcılar için bir endişe kaynağıdır ve SaaS satıcıları bunu bilir. Daha iyi veri güvenliğini araştırmak ve geliştirmek, SaaS sağlayıcıları için bir önceliktir çünkü iş başarıları genellikle diğer işletmelerden daha fazla buna bağlıdır. Satıcıların ayrıca veri güvenliğini sağlamak ve kötü niyetli saldırıları önlemek için süreçleri ve prosedürleri olan özel ekipleri vardır.

Kafanızı Buluta Çıkarın

Gördüğümüz gibi SaaS, satıcıların web üzerinden çok kiracılı uygulamalar sunmalarının bir yoludur. Öte yandan bulut, tamamen bu SaaS programlarına erişmenizi sağlayan altyapı ile ilgilidir. Bulutu elektrik şebekesine benzer bir şey olarak düşünebilirsiniz, burada pek çok hane, tek tek jeneratörleri veya elektrik hatlarını hiç ziyaret etmeden veya bunlara sahip olmadan aynı yerden elektrik çeker.

Bulut Nasıl çalışır?

Temel olarak, bulutta bilgi işlem, başka bir şirket tarafından sağlanan depolama ve verileri kullanmak için ödeme yapmanız anlamına gelir.

Amazon veya Rackspace gibi bulut bilgi işlem sağlayıcıları, konteyner veya kümelerde çok sayıda sunucuya sahiptir. İşletmelere bu sunucuların kapasitesine ve ağ oluşturma yeteneğine sanal olarak erişim sağlarlar. Kullanıcılar, web sitelerini, yazılım programlarını ve uygulamaları barındırmak için ihtiyaç duydukları sunucu alanı veya ağ kapasitesi miktarına veya çok büyük miktarda depolama için ödeme yapar.

Bu yüzden Amazon Web Services, bir bulut sağlayıcı iken, BulutPress® bir SaaS sağlayıcıdır.

İşletmeler Bulutu Neden Seviyor?

Kim web tasarımını daha düşük maliyetle daha fazla esneklik, özelleştirme ve güvenlikle istemez ki? Bulut bilgi işlemle ilgili özellikle heyecan verici olan şey, bakım ve yönetim yerine işlerini büyütmeye odaklanmak için BT personeli gibi kaynakları serbest bırakabilmesidir. Artık fiziksel donanımın bakımı veya bilgilerinizin güvenliği veya büyümeyi desteklemek için yeterli BT altyapınız olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yok. Ne zaman ihtiyacın olursa hepsi orada.

Bunlar, bulut bilgi işlemin büyük kazanımlarından bazılarıdır:

  • Daha düşük maliyetler—İşletmelerin kendi donanımlarına yatırım yapması veya sunucu bakım ve yükseltme faturalarını ödemesi gerekmez.
  • Daha Kolay Ölçeklenebilirlik—Küçük başlayın ve ihtiyaç duyduğunuzda sunucu ve ağ kapasitesini büyütün. Büyüyen şirketinizin ne kadar fiziksel donanıma ihtiyaç duyabileceğini tahmin etmeye çalışmaktan ve bu yatırımlar için parayı ön plana çıkarmak zorunda kalmaktan çok daha az riskli bir yaklaşımdır.
  • Güvenlik—Uyumluluğu sağlamak için kendi ekibinize sahip olmanıza gerek yoktur, tüm bunlar yalnızca buna odaklanan uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından karşılanır.
  • Daha güvenilir olağanüstü durum kurtarma—Veriler bulutta olduğunda ve herhangi bir makineden veya cihazdan erişilebildiğinde, yedeklere erişmek ve insanların yeniden çalışmasını sağlamak çok daha kolaydır.

Bu nedenle, bulut ve SaaS aynı şey olmasa da, iş bilgisayarlarında devrim yaratan aynı internet tabanlı eğilimlerin parçasıdırlar. Her ikisi de, işletmelerin geleneksel şirket içi bilgi işlem tedarikinden kurtulmalarına ve daha özelleştirilebilir, esnek, isteğe bağlı bir ortam seçmelerine olanak tanıyan heyecan verici gelişmelerdir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp