Esnek Modül Oluşturma

Sarvon içerik yönetim sistemi web sitenizde pek çok farklı türde modül oluşturabilmenize imkan sağlar. Bu modüllerden biri olan esnek modül, belki de en çok kullanmak isteyeceğiniz özelliktir.

Esnek modül, adından da anlaşılacağı gibi, dilediğiniz türde içeriği oluşturup dilediğiniz kadar sayfada, sayfanızın tercih ettiğiniz konumunda yayınlamanıza imkan sağlar.

Bu videomuzda, bir esnek modülün nasıl oluşturulacağını anlatıyoruz.

Sarvon modülleri içinde belki de en popüler olanı, en basit kullanımı olan esnek modüldür. Herhangi bir metin-resim kombinasyonu, tablo veya video gibi zengin içerikler oluşturduğumuz modüle "esnek" modül diyoruz.

Bir modül oluşturabilmek için, modülümüzün hangi sayfada yayınlanacağına ve hangi konumda yer alacağına önceden karar vermemiz gerekir.

Yönetim panelimizin ana sayfasında iken, modülü eklemek istediğimiz dil olan Türkçe bağlantısına tıklayalım. Türkçe diline ait tüm menüleri görebiliyoruz. Buradan "ana menü" bağlantısına tıklayalım. Ana menü adlı menü grubununda bulunan tüm sayfaları listeledik. Esnek modülümüzü "hakkımızda" sayfasına eklemek istediğimiz için "hakkımızda" bağlantısına tıklayalım. Hakkımızda sayfasının detaylarını görüntülediğimiz bu sayfamızda, üst menüde bulunan "modül ekle" bağlantısına tıklayarak, oluşturabileceğimiz tüm modül türlerini listeleyelim. Esnek modül oluşturmak istediğimiz için, "Esnek Modül" bağlantısına tıklayalım.

Esnek modül oluşturma sayfamızda, Modül başlığını yazalım. Modül konumu listesinden, modülün konumlanmasını istediğimiz pozisyonu, örneğin "sol" u seçelim. Başlığı göster düğmesini işaretleyerek başlığımızın gösterilmesini istediğimizi belirtelim. Yayında düğmesini tıklayarak modülümüzün yayınlanacağını belirtelim. Dilerseniz yayında düğmesini boş bırakarak modülünüzü oluşturabilir, daha sonra dilediğiniz zaman geri dönüp yayına alabilirsiniz.

Esnek modül içeriği alanında zengin metin editörümüzü görüyorsunuz. Zengin metin editörümüz, tıpkı bir word belgesi gibi içerik oluşturmanıza izin veren alandır.

İçeriğimizi oluşturalım. Eğer esnek modülünüze resim eklemek isterseniz, sunucuya göz at düğmesine tıklayabilirsiniz. Ancak henüz modülümüzü kaydetmediğimiz için, dosyamızı yükleyeceğimiz gerçek alanı da oluşturmadık demektir. Bu sebeple tamam düğmesine tıklayıp uyarıyı kapatalım. Kaydet düğmesine tıklayarak modülümüzü oluşturalım. Modülümüzü oluşturduğumuzda, solda görünen modül detayları alanında, modülün adını, dilini, hangi konumda yer aldığını, yayında olup olmadığını, başlığın görüntülenip görüntülenmediğini görebiliriz. Orta alanda modülümüzün önizlemesini ve sağ alanda ise bu modülün hangi sayfalarda yayınlandığını görebiliriz. Modülümüzü birden fazla sayfada yayınlayabildiğimiz için, burada birden fazla bağlantı görebilirsiniz. Bağlantının üzerine tıklayarak, yayınlandığı sayfanın detaylarını görebilir, bağlantının yanında yer alan ikona tıklayarak modülün yayınlandığı sayfayı tarayıcıda görebilirsiniz.

Biraz önce, henüz modülü oluşturmadığımız için resim yükleyememiştik. Artık modülümüzü oluşturduğumuza göre, düzenle düğmesine tıklayarak yeni bir dosya veya resim ekleyebiliriz. Editör içinde, resmi eklemek istediğimiz alana tıklayalım. Sunucuya göz at simgesine tıklayalım. Tek dosya yükle düğmesine tıklayıp, dosyamızı bilgisayarımızdan seçelim ve dosyamızı sunucuya gönderelim. Yükleyeceğiniz dosyanın boyutuna bağlı olarak gönderme işlemi biraz zaman alabilir. Dosyamız başarıyla yüklendiğinde, dosya listesi sayfası görüntülenir. Buraya birden fazla dosya yükleyebildiğinizi unutmayın. Ancak şimdilik tek dosya ile dersimize devam edelim. Esnek modüle eklemek istediğiniz dosyanın üzerine fare ile geldiğinizde bir menünün açıldığını göreceksiniz. Orjinal boyutuyla ekle simgesine tıklayarak, resminizi modüle ekleyebilrisiniz.

Modülünüzün son halinden memnunsanız, kaydet tuşuna basarak güncelleyebilirsiniz. Sonra, detaylar düğmesine tıklayıp yayında seçeneğinin işaretli olduğundan emin olduktan sonra, modülün yayınlandığı sayfaları listeleyin ve modülünüzü web sitenizde görüntüleyin. Sayfanızı açtığınızda yenile tuşuna basarak sonucu görebilirsiniz.