İşletmeniz İçin Depo Yönetimi

E-Ticaret şirketleri için etkili depo yönetimi, operasyonel maliyetleri düşük tutarken ve karlılığı artırırken ürünleri zamanında teslim etmek için çok önemlidir. Organizasyon, elbette, anahtardır. Ancak, ambar organizasyonunu ve düzenini dikkate almaktan doğru sipariş toplama stratejilerini ve izlenecek KPI'ları seçmeye kadar, ambar operasyonlarını optimize etmenin ve bir işletmenin kârlılığını iyileştirmenin düzinelerce yolu vardır.

Bu makalede, gerçek iş avantajları sağlayabilecek E-Ticaret İşletmeniz İçin Depo Yönetimi Hakkında İpuçları ve bir dizi en iyi uygulamayı ele alacağız.

etkili depo yönetim teknikleri nelerdir

Depo Yönetimi Nedir?

Depo yönetimi, kapsamı envanter yönetimi, depo organizasyonu, sipariş toplama, iş gücü yönetimi ve nakliye koordinasyonunu içeren günlük depo operasyonlarında yer alan tüm süreçleri ve karar vermeyi ifade eder. Depo yönetiminin amacı, doğruluktan veya kaliteden ödün vermeden tüm bu faktörleri etkili bir şekilde entegre etmek, karmaşıklığı ortadan kaldırmak, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmaktır.

Depolar Nasıl Düzenlenir?

Bir depoyu organize etmek, birden fazla değişken içerir ve sorunsuz operasyonlar ile doğru, zamanında sipariş karşılamanın anahtarıdır. Öğeler için en iyi düzeni ve aralığı oluşturmaya ek olarak, ögeleri kolayca tanımlanabilmeleri için uygun şekilde saklamak önemlidir. Görünür etiketler, verimli raflar ve kutular, temiz koridorlar ve belirlenmiş toplama ve teslim alma bölgeleri, organize bir depo operasyonuna katkıda bulunan unsurlardır.

Depo yöneticileri, özellikle görevler ve sorumluluklar büyüyüp daha karmaşık hale geldikçe, operasyonları iyileştirmek için depo yönetim sistemlerini (WMS) giderek daha fazla kullanıyor. Örneğin, bir çevrimiçi perakendeci ürün tekliflerini genişletirse, bir WMS, şirketin artan talebi ve daha karmaşık müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut alanını daha iyi kullanmasına yardımcı olan organizasyonel stratejiler sağlayabilir.

Envanter Nasıl Düzenlenir

Envanter yönetimi, şirketlerin stoklarının tamamını, bazen birden çok depoda yönetme biçimini ifade eder. Bu, malların nasıl depolandığını, ele alındığını, takip edildiğini, sipariş edildiğini ve sevk edildiğini içerir. Envanter yönetiminin amacı, stok seviyeleri ile tüketici talebi arasında doğru dengeyi kurarken aynı zamanda yerden, paradan tasarruf etmek ve israfı azaltmaktır. Envanter yönetimi yazılımı, envanter süreçlerini ve sipariş karşılamayı kolaylaştırmanın yanı sıra, depo operasyonları ne kadar karmaşık hale gelirse gelsin işletmelerin kayıpları önlemesine yardımcı olabilir.

51 Adet Depo Yönetimi İpuçları

Depo yönetimi karmaşık, çok yönlü ve zahmetlidir. Her şeyin en iyi şekilde organize edildiğinden ve tüm ögelerin olması gerektiği yerde olduğundan emin olmak yapbozun sadece bir parçasıdır. Depo yöneticileri, alanlarını nasıl organize edecekleri ve yerleştirecekleri, ögeleri nasıl etiketleyecekleri ve depolayacakları, hangi KPI'ları izleyecekleri, işgücünü nasıl yönetecekleri, hangi WMS'yi kullanacakları ve daha fazlası gibi diğer faktörleri de dikkate almalıdır.

Aşağıda, ambar yöneticilerinin çalışanlar için en iyi koşulları sağlarken operasyonlarını daha fazla zaman ve maliyet açısından verimli hale getirmelerine yardımcı olacak kapsamlı bir ipucu listesi bulunmaktadır. Bu ipuçlarını takip ederek, ambar yöneticileri de zaman içinde yaklaşımlarını iyileştirmek ve geliştirmek için kendilerini konumlandıracaklardır.

Genel Depo İşlemleri İpuçları

Büyüklükleri veya hizmet verdikleri sektörler ne olursa olsun, tüm depo operasyonları beş temel ilkeye odaklanarak fayda sağlayabilir. Bunlar birlikte, operasyonel liderlerin ekiplerinin daha üretken olmasına yardımcı olurken verimli ve kârlı tedarik zincirleri yürütmesine yardımcı olur.

Amacınızı bilin. Başarılı olmak için bir depo operasyonunun hedeflerini bilmesi gerekir. Depo yönetimi stratejiniz üzerinde en büyük etkiye sahip olacak faktörleri göz önünde bulundurun. Bu, soğutulması gereken ürünler için depolama dahil etmek veya müşteriler için özel teslimat gerekliliklerini dikkate almak gibi şeyleri içerebilir.

Güvenliği birinci öncelik olarak tutun. Çalışanların acelesi olduğu ve güvenlik protokollerini gözden kaçırdığı zaman meydana gelen depo kazalarının çoğu önlenebilir. Personel, tehlikeli davranışlardan nasıl kaçınılacağı konusunda eğitilmeli ve güvenliklerine öncelik veren bir iş için çalıştıklarını hissetmelidir. Depo yöneticileri için, özellikle kayma ve düşmelerin yaygın olduğu bir ortamda dikkatli olmak çok önemlidir. Dahası, tekrarlayan el emeği gerektiren depolarda kas gerilmeleri, bel yaralanması ve diğer kas-iskelet rahatsızlıkları yaygındır. Şirketler, ergonomiye ve kısa dinlenme molalarının önemine öncelik vererek yaralanma riskini azaltabilir.

TPG'leri izleyin. Depo ve ambar personelinin performansını ölçülebilir şekilde iyileştirmenin tek yolu, metrikleri sürekli olarak izlemek ve ölçmektir. Hem sevk edilen sipariş başına maliyet gibi genel ölçütler hem de envanter hata oranları gibi daha spesifik hedefler olmak üzere doğru temel performans göstergelerini (KPI'lar) izlediğinizden emin olun. Depo yöneticileri, bu tür KPI'ları ölçerek ve ödüllendirerek, daha üretken ve verimli bir operasyona yol açacak bir sorumluluk ve kendini geliştirme kültürü oluşturabilir.

KPI metriklerini düzenli olarak yeniden değerlendirin. Doğru KPI'lar, işletmelerin depolarının nasıl performans gösterdiğini, belirli hedeflere ulaşıp ulaşmadıklarını ve nasıl gelişebileceklerini anlamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte, KPI'ları güncel tutmak ve kuruluşun sürekli gelişen stratejisiyle uyumlu tutmak da aynı derecede önemlidir. Örneğin, ertesi gün teslimat politikasını benimseyen bir e-ticaret web tasarım platformu, hızı ve verimliliği her şeyin üzerinde destekleyen KPI'lar belirlemelidir.

Esnek olun. Depo operasyonlarında değişmeyen tek şey, hiçbir günün aynı olmamasıdır. Esneklik, değişim karşısında üretken kalmanın anahtarıdır. Ambar yöneticileri, optimize edilmiş düzenlerden stratejik stok rezervlerine kadar operasyonlarını esnek tutmak için birçok yola sahiptir.

Depo Organizasyonu İpuçları

Organize bir depoda gezinmek daha kolaydır, toplamayı hızlandırır ve hacimler yükselse bile siparişleri verimli bir şekilde işlemeye daha iyi hazırlanır. Tersine, dağınık ve verimsiz bir depo, zaman gecikmelerine ve daha yüksek yerine getirme maliyetlerine yol açabilir ve çalışan güvenliğini riske atabilir.

Temiz tutun. Temiz bir depo, depo organizasyonuna büyük katkı sağlar. İnsanlar, normalde çalışanların yoluna çıkacak engelleri temizlerken veya temizlerken genellikle yanlış yerleştirilmiş veya unutulmuş ögeler bulur. Haftalık temizlik idealdir, ancak ekipler günlük işlerinde genel olarak düzenliyse derinlemesine temizlikler aya kadar uzatılabilir.

Dağınıklığı ve israfı azaltın. Dağınıklığı ve israfı önlemek üç amaca hizmet eder. Birincisi, çalışırken dağınıklığa takılıp düşmeyecek olan depo çalışanları için daha güvenli ve daha verimli bir ortam yaratır. İkincisi, ziyaretçilere depo operasyonlarının kontrol altında olduğunu göstererek güven veriyor. Son olarak, personel temiz ve derli toplu bir alanda çalışırken işlerinden daha fazla gurur duyabilir.

İstiflenebilir kutular kullanın. İstiflenebilir kutular, bir depodaki en çok yönlü ekipman parçalarından biridir. Küçük ürünleri, özellikle de kolayca erişilmesi gereken yüksek talep gören ürünleri saklamak için mükemmeldirler. Ayrıca depo personelinin masalarında veya kişisel çalışma alanlarında bulundurması için yeterince küçüktür, bu nedenle etiketleri, faturaları ve diğer belgeleri güvenli bir şekilde saklamak için düzenli olarak kullanılırlar. Çöp kutuları ayrıca ögeleri kir ve döküntülerden koruyabilir.

Tüm ürünleri etiketleyin. Etiketlere nispeten küçük bir yatırım, depo verimliliği ve çalışanların morali için büyük kazançlar sağlar. Şirketler, ürünleri endüstri standartlarına göre etiketleyerek, toplayıcıların doğru envanteri kolayca bulmasını ve seçmesini sağlar. Bu, işçilik maliyetlerini düşürür ve doğru ürünleri bulamamanın veya siparişleri kaybetmenin yarattığı hayal kırıklığını ortadan kaldırır. Etiketleme teknolojisi son yıllarda önemli ölçüde ilerledi ve işletmeler artık elektronik olarak okunabilen ve WMS'lerinde takip edilebilen sıcağa ve soğuğa dayanıklı etiketler elde edebiliyor.

Etiketleme sistemlerini kullanın. Etiketleme sistemleri, özellikle barkod etiketleme sistemleri, insan hatasını azaltırken ambar kalemlerini etiketlemenin verimli ve uygun maliyetli bir yoludur. Artan talep ve karmaşıklık karşısında depolar sorunsuz çalışması için önemli bir baskı altındadır ve SKU'lar gibi kod tabanlı sistemler, çalışanların depo duvarlarından geçen her ürünü etiketleme ve belgeleme yükünü ortadan kaldırır. Barkodlama yazılımı aynı zamanda işletmenin WMS'sine bağlanarak ambar yöneticilerine ürünlerine ve envanterlerine gerçek zamanlı görünürlük sağlar.

Verimlilik için düzenleyin. Verimlilik için düzenleme, yalnızca öge konumuyla ilgili değildir. Toplama, paketleme ve nakliye sürecinin her aşamasında modernize edilecek alan vardır. Örneğin verimli bir depo, kutular, makaslar ve bantlar gibi ambalaj malzemelerini çalışanlar için açık etiketlerle aynı yerde depolayacaktır. Paketleme malzemeleri ayrıca boyuta, paketlenen ürün türlerine ve farklı nakliye ortakları için özel gereksinimlere (UPS, USPS ve FedEx siparişleri için uygun kutular ve etiketler gibi) göre ayrılabilir. Birlikte, bu küçük verimlilik kazanımları önemli tasarruflar sağlayabilir.

Sektörünüzü göz önünde bulundurarak düzenleyin. Bir depodaki kalem yeri ile ilgili kararlar, ürünleri kimin satın aldığına ve bunların ne sıklıkla seçildiğine (sektöre göre değişir) göre belirlenmelidir. Örneğin, bir toptancı düzenli olarak büyük miktarlarda birden çok ürünü aynı yere aynı anda sevk edebilirken, küçük bir perakendeci nadiren müşterilere yalnızca bir veya iki farklı ürün gönderebilir.

Benzer ögeleri bir araya getirin. Sağduyu gibi gelebilir, ancak benzer ögeler birbirinden uzağa yerleştirilmemelidir. Örneğin, bir ofis malzemeleri mega mağazası tüm klasörlerini ve düzenleyicilerini bir yerde, elektronik eşyalarını başka bir yerde vb. saklamalıdır.

ABC analizini kullanın. ABC analizi, işletmelerin depolarındaki ürünlerin hiyerarşisini belirlemek için kullandıkları bir yöntemdir. A düzeyindeki ögeler, en yüksek geliri sağladıkları için yüksek değerli kabul edilir. Genellikle büyük satıcılar veya pahalı ürünlerdir ve paketleme alanına yakın daha küçük hacimlerde depolanırlar. Spektrumun diğer ucunda, daha yavaş hareket eden veya daha düşük değere sahip olan C düzeyi ögeler bulunur. Örnek olarak, bir lamba üreticisi için yedek ampuller veya bir ayakkabı satıcısı için bez çantalar verilebilir. Bu ögeler paketleme alanından daha uzakta saklanabilir.

Öğeleri sipariş sıklığına göre düzenleyin. Bazı ürünlerin diğerlerinden daha değerli olması gibi (A ürünlerine karşı B ve C ürünleri), bazı ürünler de diğerlerinden daha popülerdir. Bir öge ne kadar popülerse, paketleme alanlarına o kadar yakın olmalıdır. Örneğin, yaz aylarında bir çocuk oyuncak firması, yüzme havuzu oyuncaklarını paketleme alanının yakınına koyabilir ve kış kızaklarını mevsimler tekrar değişene kadar uzağa taşıyabilir.

Depo Düzeni İpuçları

Organize bir depo dağınıklığı azaltır ve alanın içinde dolaşılmasını kolaylaştırır, ancak mantıklı bir depo düzeni stratejik avantajı artırabilir. Ürünlerin nasıl alındığını, depolandığını, toplandığını ve sevkiyat için hazırlandığını optimize ederek, depo ekipleri teslim alma, yerleştirme, toplama ve paketleme sırasında büyük verimlilikler elde edebilir.

Akış ve trafik modellerini göz önünde bulundurun. İdeal bir depoda envantere kolayca erişilebilir ve ürünler teslim alma, depolama, paketleme ve nakliye arasında serbestçe hareket eder. Sonuç, minimum atık ve maksimum performans sağlayan sorunsuz, uygun maliyetli bir işlemdir. Her işletmenin özel ihtiyaçlarına göre kullanılacak farklı düzenler ve trafik modelleri vardır. Bazıları, seyahat süresini en aza indirmek için en hızlı hareket eden ögeleri nakliye bölgelerine yakın yerleştirmeyi seçebilir. Diğerleri, sıklıkla aynı yerde toplanan ögeleri gruplandırabilir; Bu nedenle, e-ticaret işletmelerinin genellikle yüzeyde rastgele ürün raflarıyla stoklanmak üzere görünen depoları vardır.

Çalışan girişi alın. Depo yöneticileri, operasyonlarının büyük bir resmine sahiptir, ancak yalnızca ön saflardaki çalışanlar, üretkenliğin önünde sürekli olarak duran küçük engelleri görür. Yöneticiler bu içgörü ile trafik sıkışıklığının nedenini tam olarak belirleyebilir, verimsiz çalışan alanlardaki sorunları çözebilir ve potansiyel olarak güvenli olmayan süreçleri iyileştirebilir.

İş istasyonları oluşturun. Belirlenmiş iş istasyonları iki amaca hizmet eder: Çalışanların işlerini yapmak için her zaman doğru ekipmana erişmelerini sağlayarak onları daha verimli ve meşgul kılar ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, ayakta yüksekte inşa edilen çalışma yüzeyleri genellikle nakliye, paketleme ve teslim alma sırasında personel için daha ergonomiktir.

Sipariş toplama türüne göre bölgeler oluşturun. Farklı depolama çözümleri için farklı toplama yöntemleri uygundur. Örneğin bölge toplama, SKU'ları depo boyunca mantıksal olarak farklı bölgelere ayırır. İşçiler bir bölgeye atanır ve siparişleri yerine getirmek için bölgeden bölgeye bir toplama kutusu geçirilir.

Verimlilik için koridorları düzenleyin. Sınırlı bir alana mümkün olduğu kadar çok envanter sıkıştırmak cazip gelse de, azalan bir getiri noktası vardır. Koridorlar kolayca gezinemeyecek kadar kalabalık hale geldiğinde, envanteri almak için gereken süre, biraz daha fazla ürüne sahip olmanın yararına ağır basar. Koridorlar ayrıca açıkça tanımlanmalı ve elektronik olarak etiketlenmelidir. Ürünlerin teslim alındıktan sonra depo yönetim sisteminizde doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlamak için stoğun yerini tespit edebilmek, envanter yönetiminin temel zorluklarından biridir.

Engelleri ortadan kaldırın ve kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarın. Düzensiz bir nakliye kartonu veya kutusu gibi küçük bir engel, yolda bırakılırsa hızla büyük bir engele dönüşebilir. Koridorun ortasına bir kutu bırakıldığında veya yeni alınan bir gönderi yalnızca kısmen kaldırıldığında, bu küçük engeller, özellikle yoğun dönemlerde operasyonları yedeklemek için bir araya gelen darboğazlar yaratır. Proaktif bir yaklaşım en iyisidir, tüm kutular ve envanter iyi organize edilmiştir, böylece çalışanların hareket edebilecekleri ve mümkün olduğunca üretken olabilecekleri bir alan vardır.

Almak için yer açın. Envanter teslim alma işlemi sonradan düşünülmemeli veya deponun sıkışık bir köşesindeki küçük bir teslim alma alanına indirgenmemelidir. Bu, verimsiz alım süreçlerinde boşa harcanan zaman ve para bir yana, envanter yönetiminde darboğazlara ve hatalara yol açabilir. Teslim alma alanları, her boyuttaki gönderiyi alacak kadar büyük olmalı ve her bir ögenin doğru bir şekilde kaydedilmesini, hızlı bir şekilde saklanmasını ve geldiği andan itibaren yakından takip edilmesini sağlayacak şekilde yeterli donanıma sahip olmalıdır.

Mevcut tüm alanı kullanın. Depo alanını kullanmak ile toplayıcıların koridorlarda kolayca hareket etmesini sağlamak arasında kurulması gereken bir denge vardır, ancak çabalar her zaman her metrekareden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik olmalıdır.

Dikey depolama çözümleri kullanın. Genişletmeden veya yer değiştirmeden önce, dikey envanter çözümleriyle yukarı doğru inşa etmeyi düşünün. Büyük bir şehirde olduğu gibi, istiflenebilir kutular ve raflar bir deponun yüksek binaları gibi hareket ederek işletmelerin yolları tüketmeden daha fazla envanter barındırmasına olanak tanır. Diğer bir seçenek de, endüstriyel satış makineleri gibi davranan dikey kaldırma modülleri (VLM'ler) kullanmaktır. Her biri elektronik olarak etiketlenmiş ve programlanabilir hareketli bir mekik tarafından otomatik olarak alınabilen, 12 metreden daha yüksek istiflenebilirler.

Mümkün olduğunda yoğun alan kullanımı. Öğeleri doğru yerde saklamak, savaşın yalnızca bir parçasıdır. Gerçek verimlilik, depo ayak izinden en iyi şekilde yararlanmak için doğru depolama çözümlerini kullandığınızda ortaya çıkar. Örneğin, depo yöneticileri, her şeyi aynı palet raflarına koymak yerine, kullandıkları rafların boyutunu ve türünü envanterlerindeki ürünlere göre uyarlamalıdır. Başka bir çözüm de, gerekirse bu ögeleri almak için özel olarak uyarlanmış makineler kullanarak ögeleri daha uzun veya istiflenebilir bir depoda dikey olarak depolamaktır. Amaç, konsolide etmek ve yayılmayı önlemektir.

Depo Teknolojisi İpuçları

Depo teknolojileri, özellikle depo yönetimi ve envanter yönetimi sistemleri, kâğıt tabanlı süreçleri ve veri girişini ortadan kaldırarak hata ve gecikme riskini azaltabilir. Bu, ambar yöneticilerine tüm sistemlerin ve kararların en son doğru verilere dayandığı konusunda gönül rahatlığı sağlar, böylece bunun yerine hıza, verimliliğe ve yerine getirme yaklaşımlarını iyileştirmenin yeni yollarını bulmaya odaklanabilirler.

Kağıdı geride bırakın ve dijitale geçin. Kağıda dayalı bir sistemde, eksik evrak işleri yaygındır ve bilgileri dijital depolama için çevirmek zor olabilir. Depo yöneticileri, verileri doğrudan bir dijital platforma girerek bilgi kaybı riskini azaltır. Bir bonus olarak, bulut platformlar, bu manuel yöntemlere dayanan büyük bir depo operasyonunda önemli olabilecek kâğıt ve yazı tedariki maliyetini ortadan kaldırır.

İşlemleri otomatikleştirin. Çevrimiçi satış ve ticaretteki patlama, operasyonlarını dönüştürmeleri için depolar üzerinde baskı oluşturdu. Otomasyon, ölçeği büyütme ve artan talepleri karşılama zorunluluğunu yönetmenin tek yoludur. Her öge için boyutuna, şekline, ağırlığına ve diğer özel gereksinimlerine göre ideal ambalajı seçen robotik toplama veya kartonlama yazılımı gibi otomatik araçları düşünün.

Envanter yönetimi yazılımını (EYS) kullanın. İşletmeler, içerik yönetim sisteminden farklı olarak bir envanter yönetim sistemi ile talebi karşılamak için doğru yerlerde yeterli envantere sahip olduklarından emin olabilirler. Talep, yoğun perakende dönemlerindeki yüksek sipariş hacimleri gibi müşteri ihtiyaçlarından veya şirketin üretim tesisindeki dahili iş emirlerinden gelebilir. Çoğu envanter yönetimi sistemi, bir depo operasyonu büyüdükçe ölçeklenebilir, böylece işletmeler yeni tesisler kurarken, yeni ürün serilerini piyasaya sürerken veya yerine getirme yaklaşımlarını ve KPI'larını değiştirirken bile aynı sistemi kullanabilirler.

Bir ambar yönetim sistemi (WMS) kullanın. Depo yönetim sistemleri, depo yöneticilerinin yerine getirme süreçlerini kolaylaştırmasına yardımcı olur. Bir WMS, depo süreçleri üzerinde gerçek zamanlı görünürlük ve kontrolün yanı sıra teslim alma ve yerleştirmeyi, envanter yönetimini ve sipariş karşılamayı yöneten temel özellikleri içerir. Temel olarak, ambar yöneticileri depolarında ve benzer tesislerinde olan her şey için en iyi iş akışlarını tasarlamak üzere WMS'lerinden yararlanır.

Bir kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü kullanın. ERP yazılımının avantajı, işletmelerin depo yönetimi ve envanter yönetimi sistemlerinin yanı sıra muhasebeden insan kaynaklarına kadar bir dizi diğer kritik yazılım sistemlerini tek bir platformda birbirine bağlamasına izin vermesidir. Sonuç olarak, ambar yöneticileri yalnızca operasyonlarının değil, tüm işletmenin eksiksiz bir görünümünü elde eder. İhtiyaç duyabilecekleri herhangi bir bilgiyi birkaç tıklama ile kolayca bulabilirler.

Seçime yardımcı teknolojiye yatırım yapın. Otomatikleştirilmiş ve teknoloji odaklı toplama sistemleri, toplama sürecini hızlandırırken seyahat süresini ve insan hatasını azaltır. Gelişmiş toplama robotları ve insansız hava araçlarından, mobil barkod tarama ve ışıkla toplama teknolojisine kadar, toplamaya yardımcı teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Karuseller, ayırıcılar ve taşıma bantları kullanın. Atlı karıncalar, ayırıcılar ve taşıma bantları tüm ambar operasyonları için uygun olmayabilir. Örneğin, ürünlerin yüksek istiflendiği depolar dikey kaldırma modüllerini (VLM) tercih edebilir. Bununla birlikte, bu otomasyon teknolojileri birkaç nedenden dolayı caziptir: Nispeten ucuzdurlar, bakımı kolaydır ve diğer şeylerin yanı sıra özellikle ürün montajını yapan ve montaj alanları arasında etkili bir taşıma mekanizmasına ihtiyaç duyan depolarda kullanışlıdırlar.

Depo Seçimi ve Paketleme İpuçları

Doğru toplama stratejileri, bir deponun talebin yoğun olduğu dönemlerde de sessiz dönemlerde olduğu kadar sorunsuz çalışmasını sağlar. İşletmeler, tüm ihtiyaçlara hizmet edecek tek ve katı bir yaklaşım yerine, yoğun dönemlerde işgücü sıkıntısına ve yavaş sipariş döngülerinde çok fazla kaynağa yol açabilir, işletmeler sipariş toplama ve gerektiğinde stratejileri değiştirme konusunda çevik bir yaklaşım benimsemeyi hedeflemelidir. Yazılım odaklı süreçler, değişen depo koşullarına uyum sağlayarak, çalışanları çabalamaya zorlamadan talebin karşılanmasını sağlar.

Doğru sipariş toplama yöntemlerini kullanın. Herkese uyan tek bir toplama yöntemi yoktur. Her ambar operasyonu ve sipariş tipi, aşağıdaki yaklaşımlardan birine uygun olacaktır:

 • Parçadan parçaya: Toplayıcılar, belirli bir sipariş için gereken tüm kalemleri toplamak üzere depoyu dolaşırlar. Öğeler doğrudan çantalara, el arabalarına veya nakliye kartonlarına toplanabilir.
 • Koliden toplama: Parçadan parçaya almanın bir alt kümesi olan toplayıcılar, toplamadan önce siparişlerin ağırlığını ve boyutlarını not eder. Oradan uygun nakliye kartonunu seçerler ve siparişleri doğrudan kutunun içine alırlar.
 • Toplama: Parçaya almanın bir başka alt kümesi olan bu yaklaşımda çalışanlar, bir sipariş için ürünleri doğrudan bir sepete alır ve yerleştirir. Siparişler daha sonra doğru paketleme istasyonuna taşınır, sıralanır ve sevkiyat için paketlenir.
 • Parçadan toplayıcıya: Robotlar ve tasnif sistemleri gibi toplamaya yardımcı teknolojilerin yardımıyla ürünler, depolama alanlarından, toplama operatörünün onları topladığı özel toplama bölmelerine taşınır.

Doğru sipariş toplama türlerini belirleyin. Şirketler, doğru toplama yöntemini seçmenin yanı sıra hız, maliyet ve doğruluk arasında ideal dengeyi sağlamak için çeşitli toplama stratejileri benimseyebilirler. Bazıları şunları içerir:

 • Tek sipariş toplama: Her işçi, hepsini bir nakliye bölgesine götürmeden önce tek bir sipariş için tüm kalemleri alır.
 • Toplu toplama: Birden çok sipariş küçük partiler halinde gruplandırılır. İşçiler daha sonra, aldıkları her siparişin her partisi için, her seferinde bir SKU olmak üzere, listelerindeki her ögeden birden fazla seçerler. Bu, aynı toplama yerlerinin tekrar tekrar ziyaret edilmesini önler.
 • Bölge toplama: Sipariş toplayıcılar, ayrık bölgelerde çalışacak ve yalnızca kendilerine atanan alandaki ürünleri alacak şekilde bölünmüştür.
 • Dalga toplama: İşçiler, gün boyunca planlanmış aralıklarla veya dalgalarda toplamaları tamamlar. Dalgalar, nakliye kalkışları gibi diğer ambar hedefleriyle uyumlu olma eğilimindedir.

Toplama stratejilerini sürekli olarak değerlendirin. Toplama stratejileri, müşteri taleplerine ve envanter gereksinimlerine dayalı olarak mevcut toplama koşullarında hala en iyi seçenek olduklarından emin olmak için düzenli olarak yeniden değerlendirilmelidir. Örneğin, yeni bir ürün yelpazesinin lansmanı, tek sipariş yaklaşımı yerine çok sipariş toplama yaklaşımı gerektirebilir.

Seyahat süresini azaltın. Ortalama olarak, sipariş toplayıcıların zamanının yarısından fazlası, bir ambar çevresinde ürünleri taşımak veya taşımak için harcanır. Kaçırılan bir SKU'yu eklemek için birkaç adım geri gitmek zorunda olmak o anda önemsiz görünebilir, ancak özellikle birden fazla çalışanın bunu yapması gerekiyorsa zaman içinde önemli ölçüde artabilir. İşletme için boşa harcanan zaman ve masrafları artıran sipariş toplayıcıların kendilerinden kaynaklanan bir yük. Toplama süreçleri, seyahat süresini azaltmak için optimize edilmelidir.

Toplama siparişlerini mantıksal olarak sıralayın ve toplama yollarını otomatikleştirin. Depo çalışanları kesinlikle seçim listelerini kendileri sıralayabilirler, ancak modern bir depo operasyonunda gereken ölçek ve hız, yazılım tabanlı bir yaklaşım gerektirir. WMS, siparişler ne kadar büyük veya çeşitlendirilmiş olursa olsun, optimum toplama yollarını ve türlerini otomatik olarak tasarlayabilir. Bu, çalışanlara hem hesaplama hem de seyahat süresi kazandırır ve bu da üretkenliği artırır.

Nakliye konteynerlerinin çeşitliliğini azaltın. Atıkları azaltmak için (örneğin, daha küçük ögeler için büyük ambalajlardan kaçınmak gibi) çeşitli boyutlarda farklı nakliye konteynırları kullanmak cazip gelebilir, ancak bu, nakliye kartonlarının standart bir şekilde depolanmasını zorlaştırabilir. Ayrıca depo çalışanlarını, hangi konteynerin tek tek ögeleri depolamak için en iyi olduğuna karar vermek için zaman ayırmaya zorlar. Konteynerlerde denize girmekten kaynaklanan zaman kaybı, özellikle operasyonları yavaşlattığı zaman, harcanan çabaya değmeyebilir.

Mümkün olduğunda kartona alma. Kartondan toplama işlemi yapılırken, toplayıcılar toplamadan önce her bir siparişin boyutlarını ve ağırlığını not eder. Daha sonra bu bilgilere göre uygun nakliye kartonu seçilir ve ürün doğrudan karton kutunun içine paketlenir. Bu, işletmenin malzeme ve toplama işçiliğinden tasarruf etmesine karşın, bu süreci stratejik olarak uygulamak önemlidir. Örneğin, toplayıcılar, kutulara veya ürünlere zarar vermemek için daha ağır ögelerle başlamalı ve daha kırılgan olan daha hafif olanlara doğru ilerlemelidir.

Depo Envanteri ve Teslim Alma İpuçları

Depoların envanteri alma ve depolama şekli, siparişleri toplama ve sevk etme şeklinden daha az önemli değildir. Özellikle küresel tedarik zincirlerine sahip ve ürünleri nihai bir varış noktasına giden yolda birden fazla depodan geçiren şirketler için amaç, ürünleri stratejik olarak almak ve depolamaktır. Bu, ürünlerin karışıklık yaratmadan veya deponun diğer toplama ve nakliye faaliyetlerini engellemeden bir sonraki varış noktasına taşınmaya her zaman hazır olmasını sağlar.

 1. Kabul politikaları ve prosedürleri oluşturun. Etkili envanter yönetimi, ürünlerin depoya ulaştıktan sonra nasıl teslim alınması ve depolanması gerektiğine ilişkin net bir süreçle başlar. Basit bir politika sayfası işi görebilir, ancak titiz bir prosedür belirlemek daha iyidir (tercihen şirketin envanter yönetimi yazılımında). Örnek olarak, bir araba parçaları sevkiyatı teslim alma alanına vardığında, politika kılavuzu, envanterin kaydedilmesinden kimin sorumlu olduğunu, her bir parçanın nerede depolanması gerektiğini, uygun rafa nasıl yerleştirilmesi gerektiğini ve diğer ayrıntıları belirtecektir. bu gönderinin doğru bir kaydını ve yönetimini sağlayacaktır.
 2. Envanter kontrolüne ve doğruluğuna öncelik verin. İşletmeler, iyi organize edilmiş bir depodan en iyi şekilde yararlanmak için, ürün düzenlerinde harcadıkları kadar envanteri yönetmeye ve izlemeye de enerji harcamalıdır. İyi envanter kontrol uygulamaları, bir envanter yönetim sisteminde ayrıntılı kayıtların tutulmasını içerir. Bu, kullanıcılara hangi ürünlerin stoklarında bulunduğuna, konumlarına ve geçmişlerine ilişkin eksiksiz bir görünüm sağlayabilir ve ambar yöneticilerinin herhangi bir zamanda envanter ihtiyaçlarının ve performanslarının doğru bir anlık görüntüsüne sahip olmalarını sağlar.
 3. Döngü sayımını kullanın. Özellikle ürün tekliflerinin ve müşteri talebinin her zamankinden daha fazla dalgalandığı bir dünya da, yalnızca yılda bir kez envanter almaya güvenmek kötü bir uygulamadır. Bunun yerine, ambar yöneticileri, her satış döngüsü sırasında envanterin birden çok kez sayıldığı bir döngü sayım sistemini tercih etmelidir. Döngünün uzunluğu, şirketin özel çalışma koşullarına bağlı olarak değişecektir, ancak bu yaklaşım, işletmelerin hataları hızlı bir şekilde yakalamasına ve ele almasına yardımcı olmanın yanı sıra envanter yönetimi ve planlamasına daha doğru bir yaklaşım sağlayacaktır.
 4. Yalın envanter stratejileri uygulayın. Envanter yönetimi yalın uygulamaları izlediğinde, çalışanlar siparişleri toplarken veya hazırlarken ürün aramak için daha az zaman harcarlar. Yalın envanter stratejileri ayrıca, yavaş hareket eden ürünlerin aşırı stoğu yerine daha küçük miktarlarda talep edilen ürünleri stoklamaya odaklanarak bir ambar operasyonunu daha çevik hale getirir. Örneğin, tedarikçi teslimatlarını önümüzdeki üç ay için beklenen talebe göre planlamak yerine, müşteri talebi ve piyasa koşulları değiştikçe hacimlerin ayarlandığı aynı dönem boyunca ayda bir kez üç ayrı sevkiyat üzerinde anlaşmak daha ihtiyatlı olabilir.
 5. Sık sipariş edilen ürünlerin yenilenmesine öncelik verin. Yoğun dönemlerde veya belirli mevsimlerde, bir şirketin popüler ürün stoğu, işçiler bu ürünleri seçtikçe hızla tükenir. Duraklamalardan veya maliyetli kesinti sürelerinden kaçınmak için depo yöneticilerinin bir adım önde olması ve bu depolama alanlarını stoklu tutması gerekir. Talebe bağlı olarak, bu bölgelerde işçilerin yalnızca ikmale odaklanması için özel vardiyalar bile planlayabilirler.
 6. Envanter hata oranlarını takip edin. Hatalar, özellikle büyük ve karmaşık bir depo ortamında kaçınılmazdır. Örneğin küçük bir eşya toplama sırasında saklama kabından düşebilir ve depo zemininde bir yerde unutulabilir. Önemli olan, envanter hatalarını takip etmek, onlardan ders çıkarmak ve gelecekte olma ihtimallerini azaltmanın yollarını ortaya çıkarmaktır. Bu, müşteri sadakati için rekabet eden perakendeciler için, mevcut envanterlerinin müşteri beklentileriyle doğru bir şekilde eşleşmesini sağlamak için çok önemlidir.
 7. Ölü stoğu yeniden kullanın. Ölü stok - bir şirketin artık satmayı beklemediği ürünler - büyük bir masraf olabilir. İşletmeler, ölü ağırlığın yüksek bedelini ödemek yerine, popüler satın alımlarla birlikte ücretsiz bir hediye olarak sunarak, unutulan ürünleri tamamlayıcı ürünlerle paketleyerek veya diğer şirketlerle ortaklık yaparak daha düşük bir fiyata boşaltmak için bu ölü stoğu temizleyebilir.
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp