Envanter Toplu İzleme Avantajları ve Uygulaması

Ticari itibar iki temelde kazanılır ve kaybedilir: ürün kalitesi ve müşteri hizmetleri. Bir müşteri kusurlu bir ürün aldığında bile işletme, arızalı ürünü sorunsuz bir süreçte hızla değiştirerek onun memnuniyetini kazanmak için ikinci bir şans elde eder. Envanter yönetimine bir yaklaşım olan parti takibi, hem ürün kalitesi hem de müşteri hizmetleri üzerindeki etkisi nedeniyle bu senaryoda çok önemli bir rol oynar. Envanter Toplu İzleme avantajları stratejileri ve uygulaması nasıl olmalıdır?

ticari itibar nasıl kazanılır

Parti takibi, işletmelerin, üretim ve dağıtım kanallarından müşterilere ulaşana kadar benzer özelliklere sahip bir ürün grubunun geçmişini izleyip izleyebildiği bir envanter yönetimi uygulamasıdır. Kalite sorunları ortaya çıkarsa, parti izleme, sorunun kaynağının belirlenmesine ve sorunu paylaşan diğer ögelerin bulunmasına yardımcı olur. Parti takibi, kusurlu veya potansiyel olarak tehlikeli ögelerin sorunsuz ve verimli bir şekilde geri çağrılmasına da katkıda bulunur. Ve en yaygın kullanımında parti izleme, gıda tedarikçilerinin son kullanma tarihlerine göre envanterden satışlarını yönetmelerine, gıda israfını en aza indirmelerine ve tedarikçilerin karlarını artırmalarına yardımcı olur.

Bu makale, toplu izleme süreçlerini ve bunların önemini, toplu izlemeyi tedarik zinciri ve envanter yönetimi süreçlerine dahil eden şirketleri bekleyen pek çok fayda da dahil olmak üzere açıklamaktadır.

Toplu Takip Nedir?

Lot takibi olarak da bilinen parti takibi, son kullanma tarihleri, üretim tarihi ve yeri ve kullanılan belirli parçalar veya ham maddeler (ve bunların tedarik zinciri kaynakları) gibi benzer üretim özelliklerine sahip kalemleri gruplandırmak için envanter yönetiminde kullanılan bir uygulamadır. Parti takibi envanter doğruluğunu artırır, belirli partilerin veya ürünlerin satıldıktan sonra bile daha hızlı izlenmesini sağlar ve ilk giren ilk çıkar (FIFO), son giren ilk çıkar (LIFO) ve ilk sona eren gibi çeşitli teslimat sıralama stratejilerini destekler , ilk çıkar (FEFO) — diğer özelliklerin yanı sıra.

Parti Takibi Açıklaması

El yapımı ürünleri olan küçük e-ticaret işletmelerden bahsetmiyorsak, envanterdeki ürünlerin tek tek üretilmediğini varsaymak doğru olur. Parti takibi, bunu akılda tutar ve temel stok takibinden bir adım ötededir.

Temel stok takibinde, envanterde mevcut olan aynı ürün veya malzemelerin tümü toplanır ve her bir ürün, bireysel takip için bir stok tutma birimi (SKU) numarası alır. Parti takibi, benzer özelliklere sahip ögeleri (kullanılan parçaların kaynakları veya üretim tarihleri ​​ve konumları gibi) daha geniş bir ürün grubu içinde bir araya toplar. Bu partileme, örneğin kusurlu ürünleri veya aynı anda son kullanma tarihleri ​​yaklaşan ürünleri takip etmeyi kolaylaştırır. Ürünler hala bir SKU numarasının yanı sıra bir lot veya parti numarası da alır.

Toplu iş takibi kullanıldığında, işletmeler satılabilir ögeleriyle ilgili kesin ayrıntıları günlüğe kaydedebilir: kullanılan malzemeler, montaj yeri, ürünlerin alındığı tarih, son kullanma tarihi vb. ürün müşterinin elindedir. Ürünler sahipleri tarafından kaydettirildiğinde, parti bilgileri, kayıt bilgileriyle birleştiğinde, kusurlar veya geri çağırmalar ortaya çıkarsa iletişimi büyük ölçüde basitleştirebilir.

Parti Takibi İşletmeler İçin Neden Önemli?

Parti takibinin önemi ve envanter yönetimi zorluklarını nasıl çözdüğü, bir e-ticaret işletmesinin envanterindeki ürünlerin bileşen kaynaklarını ve üretim özelliklerini takip etme yeteneği şeklinde sağladığı bilgilerin değerinde ve ardından gelen dağıtımın değerinde yatmaktadır. bitmiş ürün.

Bu bilgi değerini göstermek için, bir müşterinin kusurlu bir ürün aldığını ve şirketle iletişime geçerek değişim veya para iadesi talep ettiğini varsayalım. Parti takibi ile, o ürünün nereden tedarik edildiğini veya üretildiğini ve onu üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını bilmek kolaydır. Aynı partiden kalan ürünler kalite kontrol için kontrol edilebilir ve şirket daha sonra kusurlu veya son kullanma tarihi geçmiş ürünleri diğer müşterilere ulaşmadan önce dolaşımdan çıkarabilir. Ayrıca işletmeler, belirli partilerdeki iade oranlarını belirlemek için bu tür tüm değişim/iade taleplerini analiz edebilir; Kötü bir parti bulurlarsa, daha fazla analiz sorunun kaynağını belirleyebilir ve daha fazla hatalı ürünün üretilmesini önleyebilir.

Bir kalem partisi hakkındaki bilgiler, temsilcilerin müşterilerin sorularını yanıtlamasına yardımcı olabileceğinden, müşteri desteği de parti takibinden yararlanır. Bir ürünün yetersiz partiden geldiğini bilmek de iade/iade süreçlerini hızlandırarak hem müşteri hem de işletme için deneyimi daha az stresli hale getirir.

Parti takibi, en popülerleri FIFO, LIFO ve FEFO olan çoklu envanter sıralama stratejilerini desteklemesi nedeniyle bozulabilir ürünler satan işletmeler için özellikle önemlidir.

Toplu Takibi Kim Kullanmalı?

Parti takibi e-ticaret web tasarıma sahip tüm işletmeler için bir gereklilik değildir, ancak çoğu üretim, dağıtım ve perakende envanter operasyonu bundan yararlanabilir. Bununla birlikte, uyumluluk ve güvenlik amaçlarıyla, parti takibi aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı endüstriler için vazgeçilmezdir:

Yiyecek ve içecek.

Konserve ürünler veya diğer uzun ömürlü yiyecekler gibi bozulmayan gıda maddelerinin bile bir son kullanma tarihi vardır. Bazıları tüketim için hala güvenli olsa da, "son kullanma" tarihlerinden sonra satılmamalıdır. Süt ürünleri veya taze etler, meyve ve sebzeler gibi çabuk bozulan ürünler daha katı kurallara tabidir ve gıda endüstrisi, müşteri güvenliğini sağlamak için parti takibine güvenir. Gıda endüstrisine benzer şekilde, içecek üreticileri ve distribütörleri, son kullanma tarihlerini izlemek veya kontamine partileri piyasadan çekmek için ürünlerinin partilerini takip eder. Örneğin, 2021'in ortalarında bir Listeria monocytogenes salgını, yaklaşık 9 milyon pound tavuğun izlenmesini ve geri çağrılmasını zorunlu kıldı. Parti takibi sayesinde, ABD Tarım Bakanlığı' Gıda Güvenliği ve Denetleme Servisi (FSIS), hasta bireylerden toplanan bilgileri pişmiş tavuk partilerinden kaydedilen verilerle çapraz kontrol edebildi. FSIS, piyasadan çekilecek partilerin yanı sıra üretildikleri tesisleri de belirledi. Bu, ek müşterileri potansiyel zarardan kurtardı ve şirketin uyumluluğa daha hızlı geri dönmesine yardımcı oldu, böylece güvenli tavuk satışına geri dönebildi.

Sağlık ve sıhhat.

İlaç, kişisel koruyucu ekipman (PPE), kozmetik ürünler, takviyeler ve sağlıklı yaşam araçlarının hepsinin uyması gereken bir dizi uyum kuralı vardır. Örneğin, kozmetiklerdeki tüm renk katkı maddelerinin ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanması gerekir. Parti takibi, her bir partinin ayrı ayrı ürünler müşteriye ulaşmadan önce uygunluğunu sağlar ve geri çağırma ihtiyacı olması durumunda potansiyel olarak zararlı ürünlerin daha hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olur. 2018'de bir şirket, FDA'nın toplu izleme aracılığıyla hangi partilerin ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilen Burkholderia cepacia kompleksi ile kontamine olduğunu belirlemesinin ardından beş lottan fazla temizleme köpüğünü gönüllü olarak geri çağırdı.

Organik Malzeme Türevli Ürünler.

Bir ürünün üretiminde boya pigmentleri ve doğal kauçuk gibi organik bir ham madde kullanılmışsa genellikle bir son kullanma tarihi gerekir. Parti takibi, son kullanma tarihlerini izlemek ve eskiyen stokların satışını önlemek için kullanılır. Örneğin, yağ bazlı boya, raf ömrünü yaklaşık iki yıl ile sınırlayan yüksek düzeyde organik bileşikler içerir.

Parti takibiyle kilidi açılan ürünlerin eksiksiz izlenebilirliği, imal edilmiş malları üreten veya dağıtan çoğu endüstri için yararlıdır. Güvenlik ve kalite kontrol genellikle ana kaygılardır. Elektronikte, arızalı pillere sahip partilerin geri çağrılması gerekebilir. Aracın piyasadan çekilmesini önlemek için belirli bir araç grubundaki parçaların değiştirilmesi gerekebilir. Parti takibi, bir şirketin potansiyel olarak riskli ürünleri proaktif olarak takip etmesine ve piyasadan çekmesine ve yetersiz bir partiden ürün satın alan müşterileri uyarmasına olanak tanır.

Envanter Toplu Takibinin Faydaları

Toplu envanter takibinin ana faydaları, mümkün kıldığı uçtan uca izlenebilirlikten gelir. İşletmeler, ürünlerinin kalitesini ve raf ömrünü hammaddeden satış sonrasına kadar izlediğinde, bir dizi avantajın kilidini açar. Örneğin:

Güvenlik ve Uyumluluk.

Parti takibi, kalite kontrol ve güvenlik için envanteri izlemenin merkezinde yer alır çünkü sorunlar bulunduğunda ilgili partideki tüm kalemler hızlı ve verimli bir şekilde belirlenebilir.

Son Kullanma Tarihi Takibi.

Son kullanma tarihi verileri, teslimat sıralama stratejilerinde olduğu kadar pazarlama ve promosyonlarda da kullanılır. Parti takibi, tek tek kalemler yerine partinin tamamı için bir son kullanma tarihi atamayı ve ardından, örneğin satışları hızlandırmak için promosyonlar başlatılabilmesi için yakında sona eren stoğu takip etmeyi kolaylaştırır.

Otomatik Envanter Sıralama.

Toplu izleme ile işletmeler, FIFO veya FEFO gibi otomatik envanter sıralama stratejileri oluşturabilir. Bu, potansiyel israfı en aza indirerek envanterin değerini en üst düzeye çıkarır.

Daha Sorunsuz Geri Çağırma İşlemleri.

Hiç kimse ürünleri piyasadan çekmek istemezken, bunu daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan önce yapmak, uzun vadeli müşteri memnuniyeti için çok önemlidir. Bir geri çağırma ihtiyacı ortaya çıktığında, parti izleme yazılımı, bir işletmenin tedarik zincirine ve etkilenen müşterilere uygun mesajları daha hızlı bir şekilde göndermesine yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş Ürün Kalitesi.

Hangi malzemelerin üstün bir ürün partisine girdiğini bildiğiniz zaman, en iyi tedarikçilerden sipariş vermeye devam edebilir ve yetersiz malzeme tedarik edenlerden uzak durabilirsiniz. Bu, genel olarak daha kaliteli ürünlerle sonuçlanır, müşteri memnuniyetini artırır ve geliri artırır.

Daha İyi Tedarik Zinciri.

Gelişmiş ürün kalitesine yol açan üstün partileri belirleme yeteneği aynı zamanda tedarik zincirinizi de geliştirebilir. Parti takibi, işletme sahiplerinin en iyi ve en uygun maliyetli satıcılarla daha fazla iş belirlemesine ve işlem yapmasına yardımcı olur.

Maliyet azaltma.

Toplu envanter takibi, paradan tasarruf sağlayabilecek daha bilinçli kararları destekler. Bir ürün grubunu raf ömürlerine göre satmanın en iyi zamanını bilmek, stokların satılabilirlik tarihinin ötesinde eskimesini önler. Aynı şekilde, ürünlerin ne zaman geri çağrılacağını bilmek, değiştirme nakliye ücretlerini ve olası yasal maliyetleri önler.

Daha Az Muhasebe Hatası.

Parti izleme yazılımı tarafından mümkün kılınan otomatik süreçler, muhasebe hatalarını veya verilerin yanlış yorumlanmasını azaltır. İyileştirilmiş görünürlük, bir partideki tüm ögelerin hâlâ envanterde mi, yolda mı yoksa halihazırda satılmış mı olduklarını belirlemek için konumunun izlenmesini kolaylaştırır.

Stok Toplu Takip Stratejileri

Teslimat veya yerine getirme sıralaması olarak da bilinen FIFO, LIFO ve FEFO, parti takibi tarafından sağlanan en yaygın envanter yönetimi stratejileridir. Bu, işletmelerin bir partinin raf ömrünü ve son kullanma tarihini izleyerek envanterlerini taşımak için otomatik sıralama oluşturabilecekleri anlamına gelir.

Fifo

İlk giren ilk çıkar yaklaşımıyla, en eski envanter her zaman önce satılır. Hızlı hareket eden ve/veya gıda ürünleri satan şirketler için yararlı olan bu strateji, en iyi bilinen ve genellikle bir işletmenin varsayılan stok kontrol yöntemidir. FIFO, raf ömrü veya son kullanma tarihi ne olursa olsun hiçbir ürünün envanterde çok uzun süre kalmamasını sağlar.

Lifo

Ürünlerin doğal bir son kullanma tarihi olmadığında, önce en son üretilen veya satın alınan ürünleri taşımak mümkündür. Ancak bu son giren ilk çıkar stratejisi nadiren ve genellikle yalnızca yeni ürünü taşımadan eski ögelere erişmenin hiçbir yolu veya kolay yolu olmadığında kullanılır. Düşünün: kutulu ürünler veya inşaat blokları gibi istiflenebilir ögeler; toplu olarak satılan ve kum gibi yığınlar halinde depolanan ürünler; veya sadece bir taraftan erişilebilen mahzenlerde veya kaplarda saklanan ürünler. LIFO'nun ABD'de kullanılabilmesine rağmen, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında yasaklanmış olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Fefo

Net bir son kullanma tarihi olan ürünler için, bazı şirketler FEFO veya ilk son kullanma tarihi olan ilk çıkar kullanır. Ne zaman üretildiğine veya edinildiğine bakılmaksızın, son kullanma tarihi satın alma tarihine en yakın olan ürünler önce satılır, tüketilir veya başka bir şekilde elden çıkarılır. Taze meyve, et ve süt ürünleri gibi çabuk bozulan ürünlerde FIFO yerine FEFO tercih edilir. Unutmayın, üretim tarihi ve son kullanma tarihi her zaman el ele gitmez - örneğin, malzemelerin tazeliği, ikinci bir partinin son kullanma tarihinin daha önce üretilen bir partinin son kullanma tarihini geçmesine neden olabilir. Örneğin, bir Nohut üreticisinin bu hafta yapılan bir partide daha eski nohutları kullandığını ancak geçen haftaki partide çok daha taze malzemeler kullandığını varsayalım. Bu, daha sonra üretilmiş olsa bile, bu haftaki partinin daha erken bir son kullanma tarihi gerektirebileceği anlamına gelir. Bu durumda,

Bunlar en yaygın olarak bilinen toplu envanter sıralama stratejileri olsa da, ek faktörleri dikkate alan başka stratejiler de vardır. Örneğin bazı şirketler, FEFO gibi ürünleri son kullanma tarihine göre hareket ettiren ilk son kullanma tarihi, minimum kullanılabilir ömrü (FEMAL) tercih eder, ancak benzer son kullanma tarihlerine sahip ürünler için, kalan kullanım ömrü en kısa olan ürünleri ilk önce seçer. faydalı ömür, hesaplanan minimum "son kullanma marjından" daha fazladır. FESAL ise - ilk son kullanma tarihi, en kısa ortam ömrü - bir ürünün kalan kullanım ömrünü kısaltabilecek sıcaklık değişikliklerini dikkate alır. Ürünler ayrıca en düşük giren ilk çıkar (LOFO) stratejisiyle veya en yüksek giren ilk çıkar (HIFO) stratejisine göre sıralanabilir. LOFO ve HIFO fiyat dalgalanmalarını dikkate alır.

Ancak bu alternatif stratejiler nadiren ve yalnızca son derece sınırlı durumlarda kullanılır. Genel kural, hızlı hareket eden ürünler için FIFO, çabuk bozulan ürünler için FEFO ve depolama yapısı eski ürünlere erişime izin vermediğinde LIFO kullanmaktır.

Parti Numaraları Nasıl Kurulur

Parti (veya parti) numaraları, belirli bir ürün koleksiyonunu tanımlamak için kullanılan benzersiz kodlardır. Envanterdeki ürünleri tek tek tanımlayan SKU ile karıştırılmaması için, aynı üreticiden aynı tarihte gelen ve aynı malzemelerden yapılmış tüm ürünlere bir parti numarası atanır. Bu nedenle, bir ürünle ilgili bir sorun ortaya çıkarsa, bir işletme sorunun kaynağını araştırmak için ürünün parti numarasını kullanabilir ve gerekirse tüm partiyi piyasadan çekebilir.

Benzersiz olma ihtiyacının yanı sıra, parti numaralarını belirlemek için gerçekten başka kesin kurallar yoktur. İşletmeler, uygun gördükleri kadar çok veya az bilgi dahil edebilirler. Parti numaralarını atamak için bazı önemli hususlar şunlardır:

Bir numara atayın: Bir işletmenin belirli bir partiyi doğru bir şekilde takip edebilmesinin tek yolu, her partiye benzersiz bir numara atamaktır. Batch numaralarını ayarlarken temel gereklilik, mükerrer numaraların olmaması ve kodun şirket içindeki tüm ilgili kişiler tarafından anlaşılabilmesidir.

Üretim tarihini dahil edin: Önemliyse, tarihler parti numaralarına dahil edilebilir, böylece çalışanlar bir ürünün kaç yaşında olduğunu sadece koda bakarak belirleyebilirler.

Son kullanma tarihlerini göz önünde bulundurun: Uygunsa, son kullanma tarihleri ​​parti numaralarına da kodlanabilir.

Diğer özellikleri göz önünde bulundurun: Kullanılan malzemeler veya renk gibi ek bilgiler de parti numarasına eklenebilir.

Ayrıntılı bir açıklama tutun: Her benzersiz parti numarası için envanter yönetim sisteminiz, her partiyle ilgili tedarikçiler, malzemeler ve yerler hakkında tüm uygun bilgilerin kaydını tutmalıdır. Uçtan uca izlenebilirliği yaratan da budur.

Bu beş hususu açıklamak için, varsayımsal Salda Gölü Nohut Şirketi'nin (KLHC) parti numaralarını nasıl atadığı aşağıda açıklanmıştır. KLHC, her parti numarasına partinin lezzetini tanımlayan iki haneli bir ön ek ile başlar: geleneksel için 01, limon sarımsağı için 02, pancar için 03 … cin kanadı aromalı Nohut için 36'ya kadar. Ardından, partinin yapıldığı yılı, Jülyen takvimi tarihini ve hangi partiden olduğunu gösteren yedi basamak daha vardır. Herhangi bir harf gerektirmediğinden parti numaraları için Jülyen tarihleri ​​kullanılır. Bu nedenle, 20 Ekim 2021'de yapılan geleneksel aromalı Nohutun dördüncü partisinin parti kodu 01-2129304 olacaktır; 10 Haziran 2022'de yapılan ilk parti pancar Nohutu 03-2216101 olarak kodlanacaktı.

KLHC, ayrı olarak, her bir partinin yapımında kullanılan tüm içerik maddelerinin lot numaralarının ayrıntılı bir kaydını tutar ve bu kaydı parti numarasına göre saklar. Ve şirket, her konteynere ayrı bir "en iyi" tarihi damgaladığı için parti numaralarına son kullanma tarihlerini dahil etmez.

Yalnızca bir avuç endüstri için yasal bir gereklilik olsa da toplu iş takibi çoğu kuruluş için faydalar sunar. Parti takibi, envanter yönetimine daha fazla görünürlük ve hassasiyet getirir, güvenliği ve kalite kontrolünü artırır ve şirketlerin satış için çok eski hale gelen stokları kaybetmekten kaçınmasına yardımcı olan FIFO, LIFO ve FEFO gibi farklı envanter sıralama stratejilerini yönetme araçları sağlar. Dolaylı olarak parti izleme, bir şirketin müşteri memnuniyetini korumasına veya iyileştirmesine ve hatta ürün kalitesini yükseltmesine de yardımcı olabilir. Manuel parti takibi mümkün olsa da, işletmelerin bu avantajlardan çoğundan yararlanabilmesi için iyi bir envanter yönetimi yazılımına ihtiyaç vardır.

Toplu Takip Hakkında SSS

Parti Numarasını Nasıl Takip Edebilirim?

Parti numaraları, envanter yönetimi yazılımı ile kolayca izlenebilir. Lot numaralarını kullanan envanter yönetimi sistemleri, belirli partilerine göre üretimden satışa kadar ürünleri geriye doğru izlemenize, ileriye doğru izlemenize ve sürekli olarak izlemenize olanak tanır.

Toplu İzlenebilirlik Nedir?

Parti izlenebilirliği, envanter yönetiminin önemli bir parçasıdır. Parti izlenebilirliği, bir ürünün "şeceresini" - onu üretmek için kullanılan hammaddeler, üzerinde üretildiği ekipman, kalite kontrollerinin sonuçları ve seri numarası dahil olmak üzere - ve ayrıca ürünün dağıtım kanalları aracılığıyla ilerleyişini izleme yeteneğidir. parti numaralarını kullanarak üretimden müşteri satışına kadar. Ana hedefleri kalite kontrol ve güvenlik uyumluluğudur.

Parti Numarası Ne İçin Kullanılır?

Parti numaraları, benzer üretim özelliklerini paylaşan bir parti veya ürün lotunu tanımlamak ve izlemek için kullanılır. Bir sorunun kaynağını araştırmak, geri çağırma süreçlerini basitleştirmek ve yerine getirme dizisi stratejileri yoluyla envanter hareket verimliliğini artırmak için kusurlu ürünleri izlemek için kullanılırlar.

Bir Seri Numarasını Nasıl İzlersiniz?

Envanter yönetim sistemleri, tüm tedarik zinciri süreci boyunca seri hale getirilmiş envanter kalemlerinin tam görünürlüğünü ve takibini sağlar.

Bir Ürünün Batch Numarası Nedir?

Bir ürünün parti numarası, stokta kendisine atanan numara veya koddur. Üretimin benzer özelliklerini (saat, tarih, yer, kullanılan malzemeler vb.) paylaşan tüm kalemleri izlemek için kullanılır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp