E-Ticaret İçin Sitesi Aramasını İyileştirmenin Önemi

Bugün, tüketiciler yanıtları hızlı bir şekilde bekliyor. İnternete sürekli erişim, dikkat sürelerini ve sabrı azalttı. Basit bir Google araması, geçmiş bir soruyu yanıtlayabilir, önemsiz bir anlaşmazlığı sona erdirebilir, ihtiyacınız olan bir ürünü bulmanıza yardımcı olabilir ve aradaki her şeyi birkaç saniye içinde gerçekleştirebilir. Bu nedenle dönüşümleri artırmak için web sitenizde site içi aramasını İyileştirmelisiniz.

site içi aramanın dönüşüm oranını artırd

Müşteriler, Google'ın bir e-ticaret web tasarım projesinde arama yaparken sağladığı kolaylık ve rahatlığın aynısını bekler. Sitede e-ticaret araması, alışveriş yapanların istedikleri ürünleri hızlı bir şekilde bulmalarına, alışveriş sepetlerine eklemelerine ve ödeme yapmalarına yardımcı olur.

Site içi aramayı kullanan müşteriler, iki kat daha sık dönüşüm gerçekleştirir ve diğer herkesten daha yüksek bir ortalama sipariş değerine sahiptir.

Tatil sezonu ve Siber Pazartesi hızla yaklaşırken, sitenizin dönüşüm oranını artırmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. E-ticaret yöneticilerinin e-ticaret sitelerinde arama performansını iyileştirebilecekleri beş yola bakalım:

Müşterilerinizi Anlamak İçin Google Analytics'i Kullanın

Dönüşüm sağlayan bir site içi arama stratejisi, hedef kitlenizi tanımakla başlar. Müşterilerinizin çoğunun nasıl arama yaptığı hakkında bir fikriniz olabilir (ürünleri SKU'lar, kategoriler veya özellikler aracılığıyla mı ararlar?) ancak Google Analytics gibi bir analiz platformu bu şüpheleri doğrulayacak veya reddedecek ve çok daha ayrıntılı bilgiler sağlayacaktır. Halihazırda bir Google Analytics hesabınız varsa, Ayarlar'a gidip Site Arama İzleme'yi açmanız yeterlidir. Google Analytics'i dahili site aramanıza bağlamak, en popüler arama terimleri ve en çok dönüşüm sağlayanlar dahil olmak üzere, insanların sitenizde aradığı tüm anahtar kelimeleri ortaya çıkarır. Müşterilerinizin ne aradığını anladığınızda, çevrimiçi mağazanızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Bu da bizi bir sonraki noktamıza getiriyor...

Anahtar Kelimeleri İçerikle Eşleştirin

Anahtar kelime eşleştirme, müşterilerin popüler arama terimleri için alakalı sonuçlar almasını sağladığından, e-ticaret platformunuzdaki tüm öge adlarına eklenmelidir. Bir ürün veya ürün grubu için alakalı anahtar kelimeleri belirlemek ve bunları ürün adlarına ve arama anahtar kelimeleri alanına dahil etmek için Google Analytics verilerine güvenin. E-ticaret sitesi aramasında anahtar kelime eşleştirme, bir kelimenin tekil/çoğul hallerinin ve kök kelimelerin hepsinin de arama sonuçlarına dahil edilmesini sağlar.

Örneğin, bir müşteri "koşu ayakkabısı" için arama yaparsa, adında "koşu" ve "ayakkabı" birleşimi olan tüm ürünler gösterilir. Birisi "kısa" ararsa, "kısa" için sonuçlar çıkacaktır. E-Ticaret kullanıcıları kullanıcıları, öge adı için "Şununla başlayan" eşleme türünü ve öge adı ve SKU için "Tam olarak başlayan" eşleme türünü kullanmalıdır. "Şununla başlar", ileriye yazmaya yardımcı olur, alışverişçi yazarken bir açılır menüde önerilen ögelerin bir listesi göründüğünde. "Kesinlikle başlar", aklında belirli bir öge olan ve üretici veya perakendeci SKU'suna göre arama yapan müşteriler için harikadır. Klim, müşterilerin SKU'ya göre arama yapmasına olanak tanımak için "kesinlikle başlayan" eşleme türünü kullanır. "33221" araması, bu numarayla başlayan tüm ürün SKU'larını döndürür. Son olarak, öge adında tam eşleştirmeyi kullanın. Bir müşteri, istediği ürünün tam adını biliyorsa ve aradığını hızlı bir şekilde bulabilirse, büyük olasılıkla dönüşüm gerçekleştirecektir. "33221" araması, bu numarayla başlayan tüm ürün SKU'larını döndürür. Son olarak, öge adında tam eşleştirmeyi kullanın. Bir müşteri, istediği ürünün tam adını biliyorsa ve aradığını hızlı bir şekilde bulabilirse, büyük olasılıkla dönüşüm gerçekleştirecektir. "33221" araması, bu numarayla başlayan tüm ürün SKU'larını döndürür. Son olarak, öge adında tam eşleştirmeyi kullanın. Bir müşteri, istediği ürünün tam adını biliyorsa ve aradığını hızlı bir şekilde bulabilirse, büyük olasılıkla dönüşüm gerçekleştirecektir.

Eşanlamlılardan Yararlanın

Google Analytics verilerinin değeri burada bitmiyor. Araç ayrıca, e-ticaret platformunuzda "eş anlamlı" olarak ekleyebileceğiniz, kullanıcıların aradığı yaygın alternatif adları ve yazımları da gösterecektir. Eşanlamlıları kullanmak, sıfır sonuç döndüren aramalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Birkaç tür eşanlamlı vardır. Grup eş anlamlıları, aynı anlama sahip birden fazla kelime için sonuçları tetikler.

Örneğin, "spor ayakkabı", "koşucu" veya "antrenman ayakkabısı" araması, her üç anahtar kelime için de sonuç getirir. Sırt çantaları satan niş bir perakendeci, "ofis sırt çantası", "banliyö sırt çantası" ve "dizüstü bilgisayar sırt çantası"nı grup eşanlamlıları olarak ayarlayabilir çünkü tüm terimler iş çantası arayan biri için alakalıdır. Tek yönlü eşanlamlılar, bir "tetikleyici sözcük" ararsanız eşanlamlıları döndürür. Örneğin, birisi arama çubuğuna “tablet” yazarsa, “iPad, ” “Galaxy Tab” ve “Kindle Fire.” Ancak tek bir şekilde çalışır; iPad için yapılan bir arama, tüm tablet markaları için sonuçları geri getirmez. Yazım hatalarına ek olarak, tek yönlü eşanlamlılar, kısaltmalar (HP, Hewlett Packard için sonuçlar verir) ve aynı kelimenin farklı yazımları (tişört ve T-shirt, gri ve gri vb.) için değerlidir.

Her zaman özenle eşanlamlı kullanın. Doğru kullanıldıklarında müşteri deneyimini geliştirirler, ancak çok fazla olması veya iyi kurulmaması kafa karışıklığına neden olur ve arama güvenilirliğinizi zedeler. ). Her zaman özenle eşanlamlı kullanın. Doğru kullanıldıklarında müşteri deneyimini geliştirirler, ancak çok fazla olması veya iyi kurulmaması kafa karışıklığına neden olur ve arama güvenilirliğinizi zedeler. ). Her zaman özenle eşanlamlı kullanın. Doğru kullanıldıklarında müşteri deneyimini geliştirirler, ancak çok fazla olması veya iyi kurulmaması kafa karışıklığına neden olur ve arama güvenilirliğinizi zedeler.

Bulanık Eşleştirmeyi Dikkatli Kullanın

Bulanık eşlemeyi, anahtar kelime eşlemenin daha esnek bir versiyonu olarak düşünün. Bulanık eşleme, bir anahtar kelimeden bir veya iki karakter uzakta olan sorguların e-ticaret sitesi arama sonuçlarında görünmesine olanak tanır. Buna eksik karakterler, fazladan karakterler ve karışık harfler dahildir. Bu nedenle, bir müşteri şort arıyor ancak yanlışlıkla "tür", "şort" veya "kısa" girerse, yine de alakalı sonuçlar alıyor. Toad & Co'nun site arama çubuğunda "sweater" kelimesini yanlış yazan müşteriler, bulanık eşleme sayesinde arama sonuçlarında "sonuç yok" hatası yerine kazak göreceklerdir. Birçok işletme, müşterinin her zaman arama sonuçları alacağı düşüncesiyle bulanık eşleştirmeyi tüm alanlar için açması gerektiğini varsayar, ancak bu, birçok yanlış pozitife ve dolayısıyla alakasız sonuçlara yol açar. İsim için bulanık eşleştirmeyi açmak genellikle mantıklıdır.

Katalog Verilerinizi Temizleyin

Kataloğunuza ürün eklemek, e-ticaret platformunuza bir e-tablo yüklemekle başlamamalı ve bitmemelidir. Ürün adı ve açıklamasının, yalnızca e-tablodaki dahili adı değil, alışveriş yapanların aradığı bilgileri içermesi gerekir. Beden ve boyutlar tutarlı olmalıdır; bazı tişörtleri S, M, L olarak listeleyebilir ve diğerlerini inç cinsinden ölçemezsiniz. Ek olarak, bir ürün açıklamasını SEO için optimize etmeyin ve site içi arama için çalışmasını beklemeyin. Bu nedenle bilgileri farklı alanlara ayırmak ve yalnızca ilgili alanı site araması için erişilebilir kılmak akıllıcadır.

E-ticaret sitesi arama ayarlarınızda yapacağınız bu basit ayarlamalar, dönüşümleri ve sonuçta geliri büyük ölçüde artırabilir. Site arama yapanların diğer kullanıcılara göre iki kat daha hızlı dönüşüm gerçekleştirmesi aslında ihtiyatlı bir yaklaşımdır; bazı araştırmalar, dönüşüm oranlarının en az yüzde 200 daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunlar aynı zamanda orantısız bir gelir sağlayan en değerli müşterilerinizdir.

Kataloğunuzu yerinde arama için optimize etmenin neden bir öncelik olması gerektiğini açıklamak için ihtiyacınız olan tüm kanıtlar bu kadar. Tüm süreçlerde olduğu gibi web sitenizde de kullanıcı beklentilerini karşılayacak İyileştirmenin Önemi hakkında artık hiç şüphemiz yok.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp