Satış noktası (POS) Nasıl çalışır & Neden Önemlidir

Günümüzün satış noktası (POS) sistemlerinin başlığının altında çok şey oluyor. Satın alma işlemlerini işleme koymanın yanı sıra, satış eğilimleri, çalışan üretkenliği, stok seviyeleri, müşteri tercihleri ​​ve daha fazlası hakkında içgörü sağlarlar. Çok kanallı yeteneklere sahip modern bir POS sistemi, operasyonları iyileştirebilir, diğer iş sistemleriyle entegre olabilir, karlılığı artırabilir ve e-ticaret girişimlerinden salonlara ve restoranlara kadar pek çok dikey sektör için farklılaştırıcı olabilir.

Hem çevrimiçi hem de gerçek mekanda faaliyet gösteren bir ayakkabı perakendecisi düşünün. Bir müşteri internette gezindi, istediği ayakkabıları buldu, ancak numarası tükendiği için siparişi tamamlamadı. Birkaç gün sonra, müşteri bir mağazaya girer - daha o sabah istediği numarada istediği ayakkabıyı alır.

Çok kanallı bir POS sistemiyle çalışanlar, mevcut envantere bağlanan ve arka odadaki ayakkabıları bulmayı teklif eden mobil cihazlarla donatılabilir. Bu müşteri, satış elemanı ve işletme için bir kazançtır. Daha da iyisi, müşteriye dönük bir mobil uygulama, alışveriş yapanların bir mağazaya girdiklerinde mevcut bedenlere ve stillere göz atmalarına olanak tanıyarak, satış görevlilerinin stoğu kontrol etmek için ileri geri hareket etme ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

modern pos point of sales

Satış Noktası Pos Nedir?

Satış noktası, müşterinin mal veya hizmet için ödeme yaptığı andır. Satış noktası (POS) sistemi ile bu süreç daha güvenli ve sorunsuz olacaktır. Temel düzeyde, bir POS sistemi, işlemleri işlemek ve izlemek için birlikte çalışan donanım ve yazılımdan oluşur. Mahalle çiçekçilerinden restoranlara ve ulusal market zincirlerine kadar çeşitli işletmeler tarafından kullanılıyorlar. Çevrimdışı ve çevrimiçi satış yapan şirketler, e-ticaret yazılımı ile entegre olan POS sistemlerini tercih ediyor.

POS donanımı, işlemleri işleyen ekranlı terminaller, makbuz yazıcıları ve imza yakalama özelliklerinin yanı sıra makbuz ve etiket oluşturabilen barkod tarayıcılar, teraziler ve yazıcılar gibi eklenti araçları içerir.

Tabletler ve akıllı telefonlar, POS sistemleri için birincil donanım cihazı olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Point of sale Pos Yazılımı Nedir?

POS yazılımı, POS donanımının işlemleri tamamlamasını sağlayan motordur. Bu yazılım en azından satın alınan ürün veya hizmetin fiyatını artı tüm ilgili vergi ve ücretleri hesaplar, kredi kartı ödemelerini işler ve fiziksel olarak veya e-posta yoluyla makbuzlar verir. Buna ek olarak, günümüzün POS yazılımı satış eğilimlerini, envanter seviyelerini ve çalışma saatlerini takip edebilir ve raporlayabilir. Bazıları isteğe bağlı olarak, müşteri kaydına eklenebilen ve pazarlama girişimleri için kullanılabilen e-posta adresleri gibi müşteri bilgilerini yakalar.

Omnichannel POS yazılımı, nereden geldikleri fark etmeksizin siparişleri merkezi olarak yöneterek ve birden çok konumdan yerine getirmeyi düzenleyerek işletmelerin daha verimli ve kârlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aranacak yetenekler, envanter seviyelerindeki değişiklikleri izleme ve güncelleme, satış veya indirimlere göre fiyatlandırmayı ayarlama, B2B müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama ve sadakat bilgilerini yakalamayı içerir.

Bazı POS yazılımları, doğru, güncel finansal raporlar üretmek için şirketin muhasebe yazılımı gibi arka uç iş sistemleriyle entegre olabilir.

 • Bugünün POS sistemleri, kritik bir yetenek olmaya devam etse de, müşterilerin işlemlerini işlemekten daha fazlasını yapıyor.
 • Bir POS sistemi, görüntü ekranları, makbuz yazıcıları ve barkod tarayıcılar gibi donanımlarla entegre satın alımları işleyen bir yazılımdan oluşur.
 • Bulut tabanlı POS sistemlerindeki yazılımlara internet üzerinden giderek daha fazla erişiliyor, bu da daha kolay güncelleme ve bakıma ve daha düşük ön yatırıma olanak tanıyor.
 • İşlemleri işlemek için genellikle bir tablet veya akıllı telefon kullanan mobil POS sistemlerinin popülaritesi artıyor.
 • Müşterilere fiziksel mağazalarda ve çevrimiçi olarak hizmet veren şirketler, e-ticaret platformlarıyla entegre olan ve envanter, fiyatlandırma ve müşteri kayıtları için tek bir veritabanından bilgi çekebilen POS sistemlerine ihtiyaç duyar.

"Satış noktası" veya POS terimi, işletmelerin işlemleri verimli bir şekilde işlemesine olanak tanıyan entegre bir donanım ve yazılım sistemini ifade eder. Buna ek olarak, POS sistemleri, işletme sahiplerinin operasyonlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek yetenekler sağlar - stok tutma birimlerini (SKU'lar) kullanarak satışları ayrıntılı bir şekilde izlemeyi ve uygun olduğunda komisyonları hesaplamak için envanter seviyeleri ve çalışanların satışlarını raporlamayı düşünün.

Pos Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bir müşteri satın almak için bir ürün seçtiğinde, genellikle bir barkodu tarayarak veya bir ürün kodunu manuel olarak girerek POS sistemine girilir. Sistem daha sonra tüm kalemler için geçerli teklifleri artı geçerli satış vergilerini, harçları ve depozitoları hesaplar. Müşteri ödeme yöntemine karar verir ve sistem işlemi tamamlar.

İşlem tamamlandıktan sonra, POS sistemi bir makbuz yazdırabilir veya müşteriye e-postayla gönderebilir.

Pos Sistemi Ne İşe Yarar?

Temel olarak, bir POS sistemi satış işlemlerini işler, kaydeder ve makbuzlar sağlar. Ancak operasyonel iş çözümlerinize doğal olarak bağlı olan çok kanallı POS sistemleri çok daha fazlasını yapar.

Veri analizi: POS sistemleri satışları ayrıntılı olarak kaydeder ve satış eğilimi analizi için veri sağlayarak işletmenin optimum fiyatlandırma ve stoklama seviyelerini belirlemesine, daha etkin pazarlama yapmasına ve tedarik zincirlerini optimize etmesine yardımcı olur.

Envanter takibi: POS sistemleri aynı zamanda envanter seviyelerini de takip eder ve envanter belirli bir eşiğe ulaştığında ve stoklar tükenmeden önce ürünleri yeniden sipariş etme zamanı geldiğinde uyarılar verebilir, bu da müşteri memnuniyetini potansiyel olarak etkiler.

İK ve maaş bordrosu yardımı: Bazı POS sistemleri, saatlik çalışanların giriş çıkış yapmasına ve çalışana göre satışları veya kazanılan komisyonları hesaplamasına olanak tanır.

Ek olarak, güçlü POS sistemleri de iadeleri kabul eder ve işler ve indirimleri veya indirimleri yansıtmak için SKU başına fiyatlandırmayı güncel tutar. E-ticaret platformlarıyla entegre olan sistemler, perakendecilerin popüler BOPIS'i benimsemelerine veya çevrimiçi satın almalarına, mağazadan teslim almalarına ve model almalarına olanak tanır.

Pos Sistemleri Neden Önemlidir?

POS sistemleri, işletmelerin müşterilerin satın alımlarını hızlı ve doğru bir şekilde işlemesini ve kaydetmesini sağlar. Satışları manuel olarak yapmak mümkün olsa da, bunu yapmak verimsiz olur ve hatalara ve dolandırıcılığa açık olur. Müşteriler, bazen temassız ödeme seçenekleriyle satın alma işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamaya alıştı ve uzun, manuel ödeme sürecinden geçmek istemiyor.

İş için POS sistemleri, hem en popüler olan ve yeniden sipariş edilmesi gereken (belki daha büyük miktarlarda) hem de iyi satmayan ve belki de durdurulması, indirime tabi tutulması veya ek pazarlama ile desteklenmesi gereken ürünlerin belirlenmesine yardımcı olur.

POS sistemleri dolandırıcılığı da azaltır. Satışları otomatik olarak takip ettikleri için, POS sistemleri yetkisiz işlemleri veya onaylanmamış indirimleri tespit edip işaretleyebilir. POS sistemleri, kredi kartı numaraları gibi hassas verileri güvenli bir şekilde işleyerek, perakendecilerin Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) ve diğer düzenlemelere uyum sağlamalarına yardımcı olur ve müşteri bilgilerinin ele geçirilmesi riskini azaltır.

POS sistemleri, ilgili satış vergilerini ve ücretlerini otomatik olarak hesaplar; muhasebe sistemleriyle entegrasyon, perakendecilerin zamanında ve doğru vergi ödemeleri yapmak için gereken kayıtları oluşturmasını kolaylaştırır.

Bir İşletme Ne Zaman Pos Sistemine İhtiyaç Duyar?

Müşteri işlemlerini hızlı, doğru, güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesi gereken herhangi bir işletme, bir POS sisteminden faydalanacaktır. Bir perakendeci kredi kartı ödemelerini kabul ediyorsa, PCI DSS standardı, kart sahibi verilerini güvenli ödeme işlemi taleplerine dönüştürmek için POS yazılımı gerektirir.

Ancak şirketlerin temel bir sistemin ötesine geçmeyi seçebilecekleri durumlar vardır. Bunlar şunları içerir:

Çalışana göre komisyonları veya satışları izleme ihtiyacı: Çoğu POS sistemi, bordro sistemleri tarafından kullanılmak üzere çalışanların çalışılan saatleri hakkında bilgi üretir. Bunun ötesinde bazıları, mağaza yöneticilerinin hangi satıcıların müşterilere en etkili şekilde yardımcı olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için çalışana göre toplam satışları ilişkilendirebilir. Satış komisyonlarını hesaplayan işletmelerde bir POS sistemi de kritik öneme sahiptir.

Müşteri etkileşimlerini izlemek isteyen pazarlama ekipleri: Birçok POS sistemi, benzersiz bir müşteri profili oluşturmak için kullanılabilecek müşteri sadakat numaraları veya e-posta adresleri gibi bilgileri toplayarak işletmelerin pazarlama çabalarını geliştirmelerine yardımcı olur. Bu veriler, ekiplerin mağazadan satın alınan ürünlere dayalı bir e-ticaret sisteminde öneriler oluşturmak da dahil olmak üzere kişiselleştirilmiş kampanyalar geliştirmesine yardımcı olur.

Tutarlılık arzusu: Birden fazla lokasyona sahip işletmeler için bir POS sistemi, mağazalar genelinde tutarlı fiyatlandırma sağlar; perakendeciler, bir e-ticaret platformuyla entegre edildiğinde, aynı ürünün çevrimiçi ve mağazada farklı fiyatlandırıldığı durumları da ortadan kaldırabilir.

Envanter zorlukları: Arka uç iş sistemleriyle entegrasyona sahip POS sistemleri, tüm konumlardaki envanteri izlemek için birleşik bir veritabanından yararlanabilir. Bir mağazada bir ürün biterse, satış personeli veya müşteriler ürünü başka bir yerde kontrol edebilir ve sevk ettirerek satışları en üst düzeye çıkarabilir.

Ulusal veya küresel olmak: Hiçbir şirket, güçlü bir POS sistemi olmadan eyalet ve yerel satış vergisi yasalarının karmaşıklığını - uluslararası para birimi dönüştürmeleri ve küresel vergilendirmeyi çok daha az - müzakere edemez.

Pos Sistemlerinin Avantajları

Belirtildiği gibi, işlemleri doğru ve verimli bir şekilde işledikleri ve kaydettikleri için POS sistemleri müşteri memnuniyetini artırır, çalışanların zamanından tasarruf sağlar, hataları azaltır, vergi muhasebesini kolaylaştırır ve dolandırıcılığı en aza indirir.

Ayrıca: Perakendecilerin gerçek anlamda çok kanallı hale gelmesine yardımcı olun: Bugünün tüketicileri, ister çevrimiçi ister mağazada alışveriş yapsınlar, bir düzeyde tutarlılık sağlayan kişiselleştirilmiş deneyimler istiyor. Bu, çok kanallı perakendecilerin müşteri sadakatini artıran bir deneyim oluşturmak için envanter ve fiyatlandırmayı uyumlu hale getirmesi ve aynı zamanda sipariş geçmişini, destek biletlerini ve tercihleri ​​alması gerektiği anlamına gelir.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren satıcıların kendilerini farklılaştırmasına yardımcı olun: Teknolojideki gelişmelerle birlikte, en küçük perakendeciler bile POS sistemlerini, mağaza görevlilerini donatan envanter ve müşteri geçmişine gerçek zamanlı görünürlük gibi modern "ziller ve ıslıklar" eklemek için kullanabilir. ek satış/çapraz satış yapmak ve akıllı ürün önerileri yapmak için gerekli bilgiler.

Daha fazla veri yakalayın ve daha akıllıca kullanın: Bir POS sistemi ile perakendeciler, bireysel mağaza performansı, müşterilerin satın alma alışkanlıkları, ekip üyelerinin performansı, hangi SKU'ların popülaritesinin arttığı ve azaldığı ve tedarik zinciri kesintilerini gösterebilecek envanter aksaklıkları hakkında fikir edinebilir. Önemli olan envanter KPI'larını yakından takip edebilirler.

Sağlam entegrasyonlar elde edin: POS sistemlerinden gelen veriler, stoktaki ürünleri, fiyatlandırmayı ve mağaza performansını takip etmek için şirketin kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemiyle ve takip etmek için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleriyle otomatik olarak senkronize edilebilir. alıcı tercihleri, yaşam boyu değer ve daha fazlası. Bu, iş sistemlerine yapılan yatırımların çoğunu yapar.

Şirket İçi Konum Vs. Bulut Pos Farkları Nelerdir?

POS sistemleri, şirket içi, yani işletmenin sahip olduğu bir sunucu ve ağda barındırılan veya çalışanların sisteme internet üzerinden eriştiği bulut tabanlı olabilir. Optimum yaklaşım işletmeye bağlı olacaktır, ancak dikkate alınması gereken birkaç temel farklılık vardır.

Şirket İçi Pos Sistemleri

Şirket içi POS yazılımı, şirketin kendi merkezi veri merkezinde veya bireysel mağazalarında barındırılır. Şirket veya bir yüklenici, veri depolama, güvenlik, donanım bakımı ve yazılım bakımını yönetir.

İşletme, yazılımın bakımından sorumlu olduğundan, özel bir BT personeline veya uzman bir yükleniciye ihtiyaç duyabilir. Güvenliğe gelince, sistem işletmenin ağı içinde yer aldığından ve uzaktan erişilmesi gerekmediğinden, güvenlik üzerinde daha fazla kontrol sunar. Ancak işletme, devam eden riskleri engellemek için verilerini korumaya sürekli olarak yatırım yapmalıdır.

İşletmenin POS cihazlarını güçlendirmek için ek sunucu ve ağ donanımı satın alması ve lisanslı veya özel yazılımları ısmarlama çözümüyle entegre etmesi gerektiğinden, ilk yatırım bulut tabanlı bir sistemden daha fazla olma eğilimindedir. Bakım ücretleri önemli olabilir.

İşletmenin, sistemi çalışır durumda tutmak için internet bağlantısına ihtiyacı yoktur.

Bulut Tabanlı Pos Yazılımı

Bulut tabanlı POS yazılımına internet üzerinden erişilir ve bayinin kullandığı POS donanımı ile entegre olur. Genellikle bir "hizmet olarak" abonelik modelinde, bazen önceden kurulum ücretiyle satın alınır. İşletmenin özel donanım satın alması, bakım sözleşmesi için ödeme yapması veya yazılımı kendisi geliştirmesi gerekmediğinden, ön yatırım şirket içi çözümlere göre daha düşük olma eğilimindedir.

Tipik olarak güncellemeler, yazılım sağlayıcı tarafından tüm mağazalara otomatik olarak dağıtılır; bu nedenle her konum her zaman en son sürüme sahiptir. Devam eden bakım, şirket içi sistemlere göre daha az yoğundur çünkü bu işin çoğu satıcıya düşer.

Bulut tabanlı sistemler güvenilir bir bağlantı gerektirir — internet kesilirse sistem çalışmayabilir. Ve perakendeciler, POS donanımını yazılımla özümsemekten ve kullanıcı erişimini yönetmekten sorumludur.

Bulut tabanlı POS sistemlerinin popülaritesi, daha düşük zaman ve para yatırımları ve şirket içi bir sistem gibi hızla eskimeyecek olmaları sayesinde artıyor.

Şirket İçi Vs. Bulut Pos Yazılımı

Önemli bir husus, hassas verilerin genel ağlar üzerinden gönderilirken şifrelenmesini gerektiren PCI DSS standardına uyumluluktur. Bu nedenle, hem şirket içi hem de bulut tabanlı POS sistemleri, kredi kartı işlemcilerine güvenli bağlantılar gerektirir.

Hassas müşteri bilgileri şirket içinde depolanıyorsa, "hareket halindeyken", yani ağ içinde depolanırken şifrelenmelidir. Bulut POS sistemi sağlayıcıları, PCI DSS deneyimine sahiptir ve uyumluluk konusunda yardımcı olabilir.

Satış Noktası Sistemi Örnekleri

Tüm POS sistemleri, işlemlerin tamamlanması ve kaydedilmesi gibi aynı temel işlevleri yerine getirirken, belirli işletmelerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Örneğin, bir bakkalın POS sistemi muhtemelen ürünleri tartma özelliğini içerirken, bir spa'nın POS sistemi müşterilerin randevu planlamasına izin verebilir. Bir restorandaki POS sistemi, müşterilerin bahşişlerini ekranda eklemelerine izin verebilir. Bazıları, sipariş toplamının %20'si gibi bahşiş miktarları da önerir. Bu şekilde özelleştirilmiş pos sistemleri müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmaz, operasyonu kolaylaştırması nedeniyle işletmeye büyük faydalar sağlamış olur.

Pos Yazılım Türleri

Tüm POS yazılımlarının iki yönü vardır: Mağaza çalışanları tarafından kullanılan kullanıcı arayüzü ve gerçek işlem işlemenin gerçekleştiği arka uç. Yazılımın sağlamlığına bağlı olarak, arka uç ayrıca yerel veri analizi ve/veya ERP, CRM, muhasebe, envanter ve diğer iş sistemleriyle entegrasyonlar sunar. POS yazılımı çeşitli modellerde teslim edilebilir.

Şirket içi

Bahsedildiği gibi şirket içi POS sistemleri şirketin kendi ağında çalışır. Bazı durumlarda, arka ofiste bulunan bir sunucu, satış katındaki birden çok terminal tarafından gerçekleştirilen tüm POS işlemlerini depolar. Şirket içi sistemler, perakendecinin kendi donanım sistemlerine kurulur ve BT personeli veya yüklenicisi tarafından yönetilir. Genellikle yazılım lisansları ve barındırma altyapısı için büyük bir ön yatırım ve ayrıca veri depolama, güvenlik ve yedeklemelerin yanı sıra yazılım bakımı için devam eden harcamalar vardır. Ayrıca şirketler, müşteri kredi kartı ve diğer verilerinin korunmasına ilişkin PCI DSS ve diğer düzenleyici standartlarla uyumlu kalma maliyetlerine maruz kalabilir.

Bulut tabanlı

Pek çok iş yazılımı programı gibi POS yazılımı da giderek daha fazla bulutta barındırılıyor ve bir hizmet olarak sunuluyor. Satıcı, bakım ve yükseltmelerle ilgilenir. Satış ve envanter verileri bulutta depolandığından, bu sistemler çevrimiçi ve fiziksel satışların bir karışımını daha kolay yönetir çünkü veriler her yerde kullanılabilir ve bir e-ticaret platformuyla entegrasyon daha basittir.

Ancak, bu sistemler güvenilir bir internet bağlantısı ve devam eden abonelik ödemeleri gerektirir. Ayrıca perakendecilerin POS arayüzlerini güvence altına alması ve erişimi kontrol etmesi gerekiyor.

Ek Türler

 • Mobil POS (mPOS): Mobil POS'ta (mPOS), işlemleri gerçekleştirmek için bir tablet veya akıllı telefon kullanılır. Bu sistemler genellikle tüketici sınıfı bir cihaza ve bir kart okuyucu dongle'a yalnızca mütevazı bir başlangıç ​​yatırımı gerektirir; bu da onları daha küçük perakendeciler veya gıda kamyonları veya zanaat fuarlarındaki satıcılar gibi dışarıda faaliyet gösterenler için çok popüler bir "başlangıç" POS'u haline getirmiştir. veya çiftçi pazarları. Ancak mobil cihazlar, daha güçlü POS sistemleri için de değerli eklentilerdir — ayakkabı mağazası çalışanlarımıza, stokta tam olarak hangi boyutların ve stillerin olduğunu gösteren, gerçek zamanlı olarak güncellenen tabletler sağlamayı düşünün. Tipik olarak, mPOS sistemleri bulut tabanlıdır ve yazılım güncellemelerini nispeten basit hale getirir. Bununla birlikte, bağımsız mPOS sistemleri, geleneksel POS sistemlerinden daha az güçlü ve daha pahalı olabilir. Kablosuz olarak çalıştıkları için,
 • Masaüstü: Bazı POS sistemleri, şirketlerin yerel bir uygulama aracılığıyla bir masaüstü bilgisayar kullanmasına ve POS verilerini bu bilgisayarda depolamasına veya merkezi bir veritabanına yüklemesine olanak tanır.
 • POS uygulamaları: Genellikle uygulama pazarlarında bulunan mobil uygulamalar, bir akıllı telefonu veya tableti hızla bir POS sistemine dönüştürebilir. Bazıları, kredi kartı tarayıcısı gibi ek donanım gerektirebilir.
 • Çevrimiçi sistemler: Bu sistemler, bir işletmenin POS yazılımına internet üzerinden erişmesini sağlar.
 • Açık kaynaklı POS: Açık kaynaklı POS yazılımı, kodun tanımlanmış şartlar ve koşullar altında kullanılmasına izin veren bir açık kaynak lisansı altında serbestçe kullanılabilen kod kullanılarak oluşturulur. Açık kaynaklı yazılım, daha az işlevselliğe sahip olabilmesine ve donanım entegrasyonu, güvenlik ve desteğin ek maliyetler gerektirmesine ve özel uzmanlık gerektirmesine rağmen, genellikle tescilli sistemlerden önemli ölçüde daha ucuzdur. Toplam sahip olma maliyetinin tamamını kontrol edin.
 • Çok Kanallı POS: Bu POS sistemleri, satış ve envanter için tek bir veritabanından yararlanır. Bu, çevrimiçi pazar yerleri, e-ticaret siteleri ve mağaza içi dahil olmak üzere birden fazla kanalda tutarlı fiyatlandırma ve envanter seviyeleri hakkında doğru bilgiler sağlamaya yardımcı olur. Çok kanallı satıcılar için bir zorunluluktur.
 • Terminal POS: Bu tür POS, perakende satış mağazalarında yaygın olarak bulunur. Bu sistemler, kasa, ekran veya monitör, yazıcı ve barkod tarayıcı gibi donanımları işlemleri işleyen yazılımlarla birleştirir.
 • Perakende POS: Herhangi bir POS sistemi gibi, bu tesis içi sistemler de müşterilerin satın alımlarını yönetir ve takip eder. Bazıları ayrıca, hediye kayıtları oluşturma veya birden çok konumdaki envanteri takip etme gibi perakende ortamlarına özgü yetenekler içerir. Birçoğu e-ticaret platformlarıyla entegre olabilir.
 • Özel POS sistemleri: Bunlar, diğer tüm POS sistemlerine benzer şekilde çalışır ancak çeşitli dikey sektörlere özgü özellikler içerebilir. Örneğin, bir konaklama sağlayıcısı POS, anahtar kartlarını etkinleştirebilirken, bir otomobil satıcısı sağlam envanter takibi, uzman personel ve komisyon yönetimi ve üreticilerin sistemleriyle arayüzler arayabilir.
 • Restoran POS'u: Özel bir POS örneği olan bu sistemler genellikle rezervasyonlar ve oturma çizelgeleri gibi restoran ayarlarına özgü özellikler içerir. Örneğin, bazıları sunucuların siparişlerini doğrudan mutfağa iletir, böylece personel hemen siparişleri hazırlamaya başlayabilir. Restoranların kritik KPI'larının izlenmesine yardımcı olurlar.

Anahtar Pos Sistemi Özellikleri

Farklı POS sistemleri farklı yetenekler sunarken, çoğu işletme sahibi aşağıdaki özelliklerden yararlanabilir:

Envanter yönetimi: Bir POS, envanter yönetimini iyileştirmeli, ürünler satıldıkça stok seviyelerini izlemeli, diğer şeylerin yanı sıra çeşitli ögelerin popülaritesini ve ne zaman yeniden sipariş verileceğini belirlemede yönetime yardımcı olmalıdır. Daha büyük resim, bir POS, envanter analizi çabalarını beslemek için "ön safta" veri toplama mekanizmasıdır - yani, ürün talebinin zaman içinde nasıl değiştiğinin incelenmesi. Bu analiz, perakendecilerin doğru ürünleri sipariş etmesine ve müşterilerin gelecekte ne isteyeceğini tahmin etmesine yardımcı olur.

Çalışan yönetimi: Pek çok POS sistemi, zaman saati işlevi görür ve çalışanların çalışma saatlerini takip edebilir. Çalışanlara komisyon ödeniyorsa veya işletmenin satış rakamlarını takip etmesi gerekiyorsa, şirketlerin bu özelliklerin dahil edildiğinden emin olması gerekir.

Müşteri yönetimi: Bazı sistemler, satış geçmişleri, yıllık harcamalar, sadakat programı katmanları ve iletişim bilgileri gibi müşteri bilgilerini işleyebilir ve saklayabilir. Bu, işletmelerin müşteri yaşam boyu değerini artırmak için kitleleri segmentlere ayırmasına ve pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmesine yardımcı olabilir.

Entegre ödeme işleme: Çoğu POS sistemi, entegre bir ödeme işleme işlevi içerir. Müşteriler kredi kartlarıyla ödeme yaptıklarında, kart verileri doğrudan POS'a aktarılarak verimlilik ve doğruluk artırılıyor. Bu olmadan, kart verileri manuel olarak girilmelidir.

Kredi kartı işleme: Kredi kartı okuyucusu, müşterilerin kredi kartlarından bilgi alır ve bunu şifrelenebilen ve PCI DSS ile uyumlu kalarak bir kredi kartı işlemcisine iletilebilen bir formata dönüştürür.

Satış raporlaması: Bazı POS sistemleri satışları departmana, ürüne veya başka bir metriğe göre izler. Bu, işletmelerin diğer işlevlerin yanı sıra en iyi (ve en kötü) satıcılarını belirlemelerine ve envanteri ne zaman yeniden sıralayacaklarını belirlemelerine yardımcı olur. Örneğin, sistem her hafta bir düzine mavi tişörtün satıldığını ve sadece beş tanesinin hazır olduğunu gösteriyorsa, en kısa sürede yeni bir satın alma siparişi göndermeniz gerekir.

Sipariş yönetimi: Bir sipariş yönetim sistemi veya OMS, tüm satış kanallarından (mağaza, web tasarım, çağrı merkezi, mobil ve kiosk) gelen siparişleri yönetmek için tek bir merkezi sistem sağlar ve BOPIS'i etkinleştirir. Bir müşteri siparişinin yerine getirilmesiyle ilgili tüm işlevleri yerine getirdiği için OMS, çalışanların ve müşterilerin siparişleri takip etmelerini sağlar ve satıcıların kendi kritik perakende TPG'lerini takip edebilmeleri için raporlama sunar.

Pos Sisteminin Temel Bileşenleri Nelerdir?

Yazılımda olduğu gibi, bir POS çözümündeki donanım bileşenleri de iş ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir. Aşağıdakiler çoğu çözümde ortaktır:

İzleme veya kayıt ekranı: Bu, gerçekleşen işlemin görsel bir kaydını sağlar ve müşterilerin ve satış görevlilerinin, vergileri ve toplam faturanın yanı sıra sıralanan kalemleri görmelerine olanak tanır.

Barkod tarayıcı: Bu cihazlar, SKU'lara göre fiyatları ve satışları kaydetmek için ürünlerdeki barkodları tarar. Tarayıcılar, ödeme sürecini hızlandırır ve fiyatlandırma doğruluğunu artırır.

Nakit çekmecesi: Tüketiciler alışverişlerini yapmak için giderek daha fazla kredi kartı kullansa da, Merkez Bankasına göre işlemlerin yaklaşık dörtte birini nakit oluşturuyor. 10 TL'nin altındaki işlemlerde, müşteriler zamanın neredeyse yarısında nakit kullanırlar.

Kredi ve banka kartı okuyucusu: Günümüzde çoğu POS sistemi bir çeşit kart okuyucu içermektedir. Çoğu zaman, okuyucu ayrı bir cihazdır, bu nedenle müşteriler kartı kendileri takabilir veya okutabilir. Daha yeni sistemler, çipli kartlar, telefonlar ve giyilebilir cihazlarla senkronize olan temassız "ödemek için dokun" özelliklerini içerir.

Fiş yazıcısı: Fiş yazıcısı adından da anlaşılacağı gibi müşterilerin fişlerini yazdırır. Birçok POS sistemi artık e-posta yoluyla makbuz gönderebilirken, birçok müşteri fiziksel fişleri tercih ediyor.

Terazi: Marketler gibi bazı perakendeciler için POS sistemi, ürünleri tartan ve buna göre fiyatı hesaplayan bir terazi içerir.

Etiket yazıcı: Tartılar gibi, bu sistemler de genellikle, bazen müşteriler tarafından, ürün seçildiğinde ve gönderilmeden önce barkodlu fiyat etiketlerinin basılması gereken şarküteri tezgahı veya salata barı gibi bakkallarda kullanılır. kayıt için

Pos Sistemlerinin Tarihçesi

20. yüzyılın başlarına kadar işletmeler, müşterilerin satın alma işlemlerini kâğıt ve kalemle yürütüyordu. Süreç yavaştı, hataya açıktı ve dolandırıcılığa karşı çok az koruma sağlıyordu.

Bu, mucit James Ritty'nin 1883'te mekanik bir kasanın patentini almasıyla değişmeye başladı. Makine, Ritty'nin salonundaki her satın alımı kaydederek hem müşterilerin hem de sahibinin her işlemi kontrol etmesini sağladı. Daha sonra buluşunu, Ulusal Yazar Kasa (NCR) Şirketini kuracak olan John Patterson'a sattı. NCR bugün iş hayatını sürdürüyor ve diğer ürünlerin yanı sıra POS sistemleri üretiyor.

Yaklaşık bir asır sonra, 1970'te IBM, elektronik yazar kasayı piyasaya sürdü. Bu, işletmelerin müşterilerin satın alma işlemlerini daha doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağladı. 2002 yılında, Birleşik Krallık'ta ilk bulut tabanlı POS sistemi tanıtıldı. Geçtiğimiz birkaç on yılda, POS sistemleri gelişmeye ve ilerlemeye devam etti. Günümüz sistemlerinin sunduğu özellikler, birçok işletmenin operasyonlarını önemli ölçüde iyileştirmektedir.

En İyi Pos Sistemini Satın Almak İçin Tavsiyeler

Her şirket için en iyi seçenek olacak tek bir satış noktası sistemi yoktur. Ancak aşağıdaki adımlar, kuruluşunuz için uygun olanı seçmenize yardımcı olabilir:

 1. Bir bütçe belirleyin ve doğru fiyatlandırma yapısını seçin: Bir sisteme ne kadar yatırım yapabileceğinizi belirleyerek başlayın. Şirket içi sistem lisansları için daha büyük bir sermaye harcaması yapmak isteyip istemediğinizi veya bir abonelik modelinden yararlanmayı tercih edip etmeyeceğinizi düşünün.
 2. Hangi yeteneklerin gerekli olduğuna karar verin: Örneğin, hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazalarda faaliyet gösteriyorsanız, e-ticaret platformunuzla entegre olabilecek bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Sağlamlaştırılmış tarayıcılar veya etiket basabilme gibi özel donanımlara mı ihtiyacınız olacak?
 3. İhtiyaçlarınıza en uygun fiyatlandırma yapısını seçin: Ön ödeme yaparsanız ve ardından sisteme sahip olursanız, sistemi ihtiyacınız olduğu sürece kullanabilirsiniz. Ancak, güncellemeler için düzenli olarak ödeme yapmanız ve sonunda onu daha modern bir çözümle değiştirmeniz gerekebilir. Sistem bir kiralama anlaşmasıyla satılıyorsa, devam eden yatırımı tahmin etmeden önce kiralama yapısını ve tüm ücretleri görüşmeniz gerekir. Bulut yazılımı genellikle abonelik esasına göre satılır.
 4. Kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini belirleyin: Günümüzde herhangi bir sistem, çip özellikli kredi ve banka kartlarını barındırmalıdır. Giderek artan bir şekilde sistemlerin temassız ödeme yöntemlerini de kabul etmesi gerekecek, bu nedenle bu özelliklere dikkat edin.
 5. Sistemi test edin: Sistemin hem çalışanlar hem de müşteriler için ne kadar kullanıcı dostu olduğunu belirlemek için bir pilot uygulama yapın. Ortaklar ürünleri hızlı bir şekilde arayabilir veya indirimleri girebilir mi? Daha kolay kullanımlı bir sisteme yapılan yatırım, çalışanlara ve müşterilere önemli ölçüde zaman kazandırabilir.
 6. Sistemin satışları nasıl takip ettiğini gözden geçirin: Gereken özellikler bir işletmeden diğerine değişebilir. Tam hizmet veren bir restoran, özel bar ve mutfak yönetim sistemleriyle entegre olmak isteyebilirken, bir tamir atölyesi, tüm onarımlar tamamlanana kadar bir siparişi açık tutmasına izin veren bir sisteme ihtiyaç duyabilir.
 7. Entegrasyon yeteneklerini tanımlayın: POS sisteminin ERP, CRM, muhasebe, bordro ve envanter yönetimi gibi hayati iş yazılımlarıyla ne kadar kolay entegre olduğunu öğrenin. Basit bir entegrasyon yalnızca zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi yararlı rapor oluşturma becerinizi de artırabilir. Ayrıca, hem fiziksel hem de çevrimiçi satış gerçekleştirebilen POS sistemleri, diğer avantajların yanı sıra satın alma deneyimini geliştirebilir ve envanteri daha doğru bir şekilde takip edebilir.
 8. Destek ve eğitim seçeneklerini değerlendirin: Satıcının sunduğu bu hizmetler, POS sisteminin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, sunulan desteğin düzeyini ve ek bir maliyeti olup olmadığını anlamak önemlidir. Şirketlerin ayrıca bir BT destek sağlayıcısı tutması gerekebilir.
 9. Sistemin güvenliğini inceleyin: Kredi kartı ve diğer hassas verileri korumalı ve sorunların araştırılmasına yardımcı olan denetim izleri oluşturmalıdır. Sertifikalı PCI DSS uyumluluğu bir zorunluluktur.
 10. Yararlı olabilecek ek yetenekleri göz önünde bulundurun: Birden çok eyalette veya dünya çapında satış yapıyorsanız, çeşitli yargı bölgelerinde vergileri hesaplayabilen bir sistem isteyeceksiniz. Satışları ürüne göre izleme veya bir sadakat programını destekleme yeteneği gibi özellikler, işinizi daha verimli bir şekilde yürütmenize yardımcı olabilir.

Günümüzün POS sistemleri, işletmelerin yalnızca müşterilerin satın alma işlemlerini verimli bir şekilde işlemesine değil, aynı zamanda satışları, envanteri ve müşteri ilişkilerini daha iyi yönetmesine yardımcı olabilecek çok sayıda işlev sunar. İdeal olarak, sistem ERP yazılımınızla entegre olur, böylece tüm bu bilgiler tek bir yerde toplanır ve analiz edilir. Bu yetenekler, işletmelerin giderek daha rekabetçi hale gelen bir ortamda başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp