E-Ticaret İşinde Kartonizasyon

Daha önce taşınmış olan herkes, paketlemenin zorluklarını ilk elden bilir. Bu kutu, o büyük, garip şekilli vazo için en iyi boyut mu? O lambayı biri taban, diğeri gölgelik için olmak üzere iki kutuya koymak en iyisi olur mu? Bu kutulara başka şeyler sığdırabilir miyim? Ama o zaman kutular kaldırılamayacak kadar ağır mı olacak?

E-Ticarette kartonizasyon nedir ve nasıl yardımcı olabilir? İş lojistiği dünyasında cevaplar, en uygun paketleme seçeneğini belirlemek için gönderilecek her ögenin boyutunu, şeklini ve ağırlığını değerlendirme süreci olan kartonlama ile ele alınır. Kartonlamanın faydaları arasında, mutlu müşteriler sağlayan sipariş teslimatını hızlandırabilir ve israfı azaltarak ve operasyonların verimliliğini artırarak karlılığı artırabilir.

paketleme yapılandırması yazılımı

Kartonizasyon Nedir?

Kartonlama, sevkiyat için planlanan bir kalem veya kalem grubu için en iyi paketleme yapılandırmasını hesaplayan modern bir depo yönetim sistemi (WMS) içinde otomatikleştirilmiş bir süreçtir. Bu, bir ürün için "kartonun" (bir karton kutu gibi) en uygun boyutunu ve içine kaç tane ve hangi ürünün girmesi gerektiğini içerir. Siparişler mümkün olduğunca verimli bir şekilde paketlendiğinde, işletmeler paketleme malzemelerinin maliyetlerini en aza indirebilir, üretkenliği artırabilir ve toplama verimliliğini artırabilir.

Bu süreç ayrıca müşterilere teslimat hızını artırabilir ve daha da önemlisi müşteri deneyimini, kârlılığı artırabilir. Bu, özellikle hız ve kolaylığın güçlü ve kalıcı müşteri ilişkileri kurmanın merkezinde yer aldığı çevrimiçi satış yapan işletmeler için geçerlidir.

Kartonlama ayrıca, sevkiyat sırasında hasar riskini azaltmak için paketlerin güvenli bir şekilde paketlenmesini sağlar.

Temel Çıkarımlar

 • Kartonlama, ögeleri nakliye için paketlemenin en etkili yolunu belirler.
 • Kartonlama, maliyet tasarrufunu artırabilir ve verimliliği artırabilir.
 • Kartonlama, özellikle güvenli, aynı gün veya ertesi gün teslimat için müşteri talebi arttıkça, modern bir depo yönetim sisteminin (WMS) temel bir bileşenidir.

E-Ticaret İşinde Kartonizasyon biraz Tetris video oyununa benziyor. Tetris, oyuncuların boş alanlar olmadan tam sıraları tamamlamak için düşen geometrik şekilleri döndürdüğü ve hareket ettirdiği klasik bir bulmaca oyunudur. Kartonlama, benzer bir konsept altında çalışır; burada amaç, ürünleri benzersiz şekil ve özelliklerine göre mümkün olduğunca sıkı (ve güvenli) bir düzende ve aralarında minimum boşluk bırakarak paketlemektir. Kartonlama, bu süreci otomatik hale getirerek, kısıtlı depo ve nakliye son teslim tarihleri ​​altında manuel olarak gerçekleştirildiğinde önemli ölçüde zaman ve tahminde bulunma işini ortadan kaldırır. Gerçekten de, kendi hallerine bırakıldıklarında, çalışanların verimli kalma ve bir sonraki göreve geçme çabası içinde verimsiz paketleme seçeneklerini seçmeleri yaygın bir durumdur.

Kartonizasyon Nasıl Çalışır?

Kartonlama, ambalajdan tahminde bulunmayı ortadan kaldırmak için gelişmiş algoritmalara dayanır. Bunu, bir sevkiyat için gereken konteyner sayısını ve boyutunu belirlemek için üç ana değişkeni analiz ederek yapar. Tüm bu faktörler dikkate alındığında, toplayıcılar her kartonu uygun şekilde paketler. Üç değişken şunlardır:

 • Her ürünün malzemesi ve şekli: Farklı malzemeler ve şekiller, farklı paketleme gerektirir. Örneğin, bowling topu gibi yuvarlak, ağır bir nesne, bir çift kayak gibi uzun sivri uçlu bir nesneden farklı şekilde paketlenmelidir. Ve kesinlikle birlikte paketlenmemelidirler. Bu arada, soğutulmuş ürünler, hareketi en aza indirmek ve yiyecekleri taze tutmak için tipik olarak yalıtımlı soğutucularda, genellikle dolgu ile paketlenir.
 • Boyutu: Büyük ürünleri tek bir kapta paketlemek her zaman en iyi fikir değildir. Bir öge bileşen parçalarına ayrılabiliyorsa, nakliye şirketleri daha küçük paketler için daha az ücret alma eğiliminde olduğundan, onu birkaç kutuya demonte olarak göndermek daha ekonomik olabilir.
 • Ürünün kendisi: Kartonlama, doğru ve güvenli bir şekilde paketlenmesini sağlamak için her ürünün yapısını dikkate alır. Örneğin soğutulmuş ürünler, boya sökücü gibi zehirli maddelerle aynı kutuya konulamaz. Bazı ürünler ayrıca kırılgan olabilir ve balonlu naylon veya karton ekler gibi ek paketleme malzemeleri gerektirebilir.

Kartonlama Ne Zaman Kullanılır?

Kartonlama, bir satış siparişi serbest bırakılır bırakılmaz başlayabilen sipariş karşılamanın önemli bir parçasıdır. Kartonlama, kapsamlı envanter taşıyan büyük depolarda dalga (küme) toplama ile uyum içinde yaygın olarak kullanılır. Dalga toplama, birden fazla siparişi gruplandırarak ve günün belirli saatlerinde toplayarak sepet trafiğini en aza indirmeyi amaçlar. Sipariş satırları teslimata göre veya işletmenin bireysel teslimat gruplandırma kurallarına göre gruplandırıldıktan sonra, kartonlama, toplayıcıların bunları doğru ve olabildiğince hızlı bir şekilde paketlemesine yardımcı olmak için kutuların ve nakliye malzemelerinin sayısını otomatik olarak belirler.

Kartonlama Çeşitleri

Kartonlama, siparişleri sevkiyat için paketlemenin en uygun yolunu belirleyen gelişmiş yazılım algoritmaları kullanır. Bir işletmenin seçtiği kartonlama algoritması türü, sattığı ürünlerin niteliğine, aralığına ve hacmine bağlıdır. Genel olarak, günümüzün depo ortamlarında kullanılan dört tip kartonlama vardır:

 • Tek öge: Tek ögeli kartonlama durumunda, ögeler her zaman aynı tip kaplarla eşleştirilir. Bu, belirli bir şekle sahip belirli bir mal grubunu satan veya özel sevkiyat gereklilikleri olan işletmeler için uygundur.
 • Karma ürün: Karma ürün kartonlaması, büyük mağazalar veya e-ticaret pazar yerleri web tasarım gibi geniş bir ürün yelpazesi satan işletmeler için oldukça verimli ve uygundur. Burada kartonlama, sevk edilen her ürün için ürün kategorisine göre her bir konteynerin kapasite ve boyut kısıtlamalarını kontrol eder ve ardından çeşitli ürünleri en az kutuda bir arada paketlemenin en verimli yolunu hesaplar.
 • Seçim fişi gruplaması: Depo çalışanları, hangi ürünlerin seçileceğini, bunların konumlarını ve stok düzeylerini bilmek için sipariş fişlerine veya el tipi dijital cihazlara güvenir. Toplama fişi gruplandırmasında kartonlama, her bir malzeme çekme fişi için bir karton atar. Ardından, bu fişte yer alan tüm ögeler için bir plaka numarası (LPN) oluşturulur, böylece toplayıcılar bunları kolayca alıp doğru konteynere yerleştirebilir.
 • Müşteri algoritması: Bazı durumlarda şirketler daha verimli, uygun maliyetli paketleme için kendi kartonlama kurallarını belirlemek ister. Kartonlamalı önde gelen depo yönetim sistemleri, bu özel gereksinimlere uyacak şekilde kendi algoritmalarını oluşturmalarına olanak tanır.

Kartonlamanın Faydaları

Sade ve basit, kartonlama, yarattığı verimlilikle bir işletmenin kârlılığını artırabilir. Aynı zamanda verimli bir döngü yaratır: Siparişler beklendiği gibi geldiğinde müşteriler mutlu olur ve bu da gelecekteki siparişlere yol açabilir. Ek avantajlar şunları içerir:

 • Azaltılmış malzeme maliyetleri. Kartonlama, her sipariş için en uygun kutuları ve ambalaj malzemesini belirler. Bu da, alanı optimize etmeyen çok fazla kutuyu paketlemenin malzeme maliyetini azaltabilir. Düzgün bir şekilde paketlenmiş siparişler, yolda bozulan bir şeyin değişikliklerini de azaltır, iade sayısını düşürür ve müşteri ilişkilerini zedeler.
 • Verimli toplama. Kartonlama, çalışanların ürünleri doğru etiketle doğrudan son nakliye konteynırlarına almasını mümkün kılarak depo süreçlerini ve nakliye sürelerini hızlandırır. Aynı gün teslimat norm haline geldikçe, bu verimlilik kazanımları, güvenilir, doğru ve hızlı teslimat yoluyla müşteri sadakati oluşturmak isteyen işletmeler için gerekli hale gelecektir.
 • Artan üretkenlik. Paketleme operatörleri, her sipariş için gereken paketleme boyutunu, miktarını ve türünü belirleyen güçlü bir kartonlama algoritmasıyla, zaman alan hesaplamalar ve kutuları yeniden paketleme konusunda daha az çaba harcar. Üretkenlikteki bu artış, çalışan memnuniyetini ve motivasyonunu artırmanın yanı sıra daha fazla sayıda siparişin karşılanmasına ve sipariş başına daha düşük maliyete yol açabilir.
 • Daha düşük nakliye maliyetleri. Taşıyıcı kapasitesi kısıtlamaları, özellikle daha fazla tüketici siparişleri için ücretsiz gönderim beklediğinden, bir işletmenin kâr hanesini hızla etkileyebilir. Kartonlama, beklenmedik ek ücretlerden kaçınmak için farklı taşıyıcıların özel kısıtlamaları dikkate alındığında bile paketleme ve sevkiyatı mümkün olduğunca uygun maliyetli hale getirir.

Depo Yönetim Sistemlerinde Kartonlama

Bir WMS, bir işletmenin operasyonlarının ayrılmaz bir bileşenidir ve yerleştirme, toplama ve sevkıyat süreçlerinin yalnızca bir maliyet merkezi olarak hareket etmek yerine büyümeyi yönlendirmesini sağlar. Önde gelen WMS yazılımındaki kartonlama özellikleri, herhangi bir öge grubu için otomatik olarak en iyi ve en uygun maliyetli paketleme yapılandırmalarını önerir ve böylece kârlılığı artırır.

Bir şirketin depo operasyonu büyüdükçe, toplama ve nakliyedeki verimsizlikler hızla birikme ve işinize zarar verme riski taşır. Tersine, sipariş başına maliyetteki her azalma, önemli tasarruflar, daha yüksek karlılık sağlayabilir ve daha iyi müşteri ilişkileri sağlayabilir. Kartonlama, geleneksel olarak zaman alıcı ve hataya açık olan karmaşık süreçleri basitleştirerek, depo çalışanlarının siparişleri hızlı ve doğru bir şekilde teslim etmeye odaklanmalarını sağlayarak bu verimlilik arayışında önemli bir rol oynar.

Kartonizasyon SSS

Kartonizasyon nedir?

Kartonlama, en verimli paketleme seçeneklerini belirlemek için gönderilmesi gereken her ögenin boyutunu, şeklini ve ağırlığını değerlendiren bir süreçtir. Kartonlama, mutlu müşteriler sağlayan sipariş teslimatını hızlandırabilir ve malzeme israfını ve paketleme süresini azaltarak karlılığı artırabilir.

Kartonlamanın faydaları nelerdir?

Kartonlama, ürünlerin nakliye için nasıl paketlenmesi gerektiğini belirleyen algoritmalar kullanarak sipariş toplama ve paketlemeye verimlilik katar. Kartonlardaki boş alanları en aza indirir, ancak aynı zamanda gönderilerin daha küçük kutulara bölünmesiyle ilgili faktörler de mantıklıdır - bu, kartonlamanın maliyetleri düşürmesinin bir yoludur. Aynı zamanda, malzeme israfını ve paketleme verimsizliklerini azaltmaya da yardımcı olur; bu da, elbette sonuçta kârlılığı artıran diğer iki maliyet düşürücü avantajdır.

WMS'de kartonizasyon nedir?

Kartonlama, nakliye için kartonları paketlemenin en iyi yolunu belirlemek amacıyla ögeleri değerlendiren bir ambar yönetim sisteminin bir bileşenidir. Hesaplamalar, kutu seçenekleri, taşıyıcı kısıtlamaları ve ögelerin doğası ile birlikte her bir ögenin boyutlarına (boyut ve ağırlık) dayalıdır.

Dalga yönetimi nedir?

Dalga yönetimi veya dalga planlaması, belirli bir zamanda bir grup iş yürütülecek şekilde ambar faaliyetlerinin gruplandırılmasını içerir. Faaliyetler arasında dalga toplama, döngü sayımı, paketleme ve stok yenileme yer alır.

Bir depoda dalga toplama nedir?

Dalga toplama, nakliye gibi diğer önemli depo işlemlerine daha iyi karşılık gelmesi için toplamanın belirli zaman aralıklarında veya dalgalarda gerçekleşmesinin planlandığı ambarlardaki siparişleri almak için bir yöntemdir. Kartonlama, çok sayıda ve çok çeşitli envanter taşıyan büyük depolarda dalga (küme) toplama ile uyum içinde yaygın olarak kullanılır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp