Dijital Cüzdan Nedir Nasıl Temin Edilir ve Nasıl Çalışır?

dijital cüzdan nedir bilmeniz gerekenler

Kullanışlı, güvenli ve kullanımı kolay dijital cüzdanlar, büyüyen e-ticaret web tasarım ve mobil ödeme dünyasında yer alan insanlar için olmazsa olmazlar haline geldi. Artık işletmeler arası ödeme araçları olarak da ortaya çıkmaya başladılar. Burada dijital cüzdanların gerçekte ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve temel teknoloji desteklerini keşfedeceğiz.

Dijital Cüzdan Nedir?

Bazen e-cüzdan olarak da adlandırılan dijital cüzdan, doğrudan akıllı telefon gibi bir mobil cihazdan ödeme yapmanızı sağlayan bir yazılım uygulaması ve hizmetidir. En yaygın olarak, fiziksel perakende mağazalarında ve çevrimiçi olarak çalışan indirilebilir bir cep telefonu uygulaması biçimini alırlar. Dijital cüzdanlar, nakit bakiyelerini ve kredi ve banka kartları gibi diğer ödeme araçlarını güvenli bir şekilde saklar, ancak bunları fiilen "depolamadan" yaparlar. Bazıları pasaportları, ehliyetleri, ulaşım kartlarını, etkinlik biletlerini ve hediye kartlarını da saklayabilir. Özellikle kripto para birimleri için dijital cüzdanlar da vardır.

Ayrıca, işletmeler arası (B2B Satış Deneyimi) işlemler için yeni bir tür küresel dijital cüzdan 2021'de ortaya çıkmaya başladı. Bu tür cüzdanlar, bir şirket arasındaki elektronik ödemeleri basitleştirmek için bir şirketin kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin muhasebe modülleriyle entegre olur. Bir şirketin yabancı tedarikçilere tercih ettikleri para biriminde ödeme yapabilmesi için çoklu para birimi özelliği içerirler.

Temel Çıkarımlar

  • Dijital cüzdanlar, e-nakit bakiyelerini, çoklu kredi/banka kartlarını, hediye çekleri ve ulaşım kartları, etkinlik biletleri ve kimlik belgeleri gibi diğer ödeme ortamlarını güvenli bir şekilde kaydeden indirilebilir uygulamalardır.
  • Genellikle akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler gibi mobil cihazlarda kullanılırlar.
  • Dijital cüzdanlar, temassız ödeme yapmak, çevrimiçi veya uygulama içi satın alımlar için ödeme yapmak, arkadaşlara para aktarmak veya ATM'lerden nakit çekmek için kullanılabilir.
  • Dijital cüzdanlar, geleneksel cüzdanlardan daha iyi güvenlik ve kullanıcılar için daha fazla kolaylık sunar.
  • Kripto para birimi anahtarları, aktif ticaret için borsalarda "sıcak cüzdanlarda" veya güvenlik için çevrim dışı "soğuk cüzdanlarda" tutulabilir.

Dijital Cüzdan Açıklaması

En yaygın kullanılan dijital cüzdanlar, akıllı telefonlar ve tabletler için indirilebilir uygulamalardır, ancak kişisel bilgisayarlar için dijital cüzdanlar ve USB çubuklarına benzeyen özel donanım cüzdanları da dahil olmak üzere kripto para birimi için tasarlanmış diğerleri de vardır. Tıpkı fiziksel bir cüzdan gibi, dijital bir cüzdan da nakit parayı, kredi kartlarını ve banka kartlarını tutar, ancak elbette nakit elektroniktir ve kartlar gerçek kartların sanal görüntüleridir.

Tüketiciler, mağazalardaki mal ve hizmetler için temassız ödeme yapmak veya çevrimiçi e-ticaret ödemeleri yapmak için dijital cüzdanları kullanabilir. Ödeme yapmak üzere e-nakit kullanmak için, tıpkı fiziksel bir cüzdanda yaptığınız gibi dijital cüzdana önceden nakit para yüklemeniz gerekir. Alternatif olarak, kullanıcılar dijital cüzdana sanal kartla ödeme yapma yetkisi verebilir, bu durumda ödeme banka veya kredi kartı hesaplarından yapılır. Bazı dijital cüzdanlar, ATM'lerden fiziksel nakit çekmenize izin verir.

B2B dijital cüzdanlar, bir işletmenin ödeme sistemiyle entegre olur. Bununla, şirketler 60'tan fazla ülkede banka hesapları veya kartları aracılığıyla ödeme yapabilir veya alabilir, bu da birden fazla ödeme sağlayıcısı aracılığıyla çalışma ve bir şirketin kullanması gereken her para birimi için ayrı yabancı banka hesapları tutma sürecini büyük ölçüde basitleştirir.

Nakit para ve kartların ötesinde, birçok tüketici dijital cüzdanı, pasaport ve ehliyet bilgileri, güvenlik kartları ve ulaşım kartları gibi kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklayabilir. Ayrıca etkinlikler için sanal biletler ve sanal hediye kartları da tutabilirler.

Aslında, fiziksel bir cüzdana koyabileceğiniz hemen hemen her şey dijital bir cüzdana kaydedilebilir.

Kripto para birimi özel bir durumdur. Kripto para birimleri yalnızca dijital biçimde var olduklarından, yalnızca dijital cüzdanlar aracılığıyla erişilebilirler. Bununla birlikte, kripto para cüzdanları, gerçek kripto para birimlerini saklamaz, çünkü bunlar halka açık blok zincirlerine kaydedilir. Bunun yerine, kripto para birimleri için dijital cüzdanlar, bir bireyin veya bir kurumun kripto para varlıklarına erişim sağlayan anahtarları tutar.

Dijital Cüzdan Nasıl Çalışır?

Bireyler için dijital cüzdanların kullanımı basittir. İlk olarak, cüzdan uygulamasını indirin ve güvenliği ayarlayın. İkinci olarak, ödeme medyası veya nakit ile yükleyin. Ardından, mal ve hizmetler için ödeme yapmak, banka hesabınıza para yatırmak, restoran faturalarını arkadaşlarınızla paylaşmak, akrabalara para göndermek veya ATM'lerden nakit çekmek için cüzdanı kullanın.

e-cüzdana banka hesabı bilgilerini, kredi kartlarını veya banka kartlarını eklemek için, cüzdanı barındıran cihazın internete bağlı olması gerekir. Bir kişi hesap veya kart ayrıntılarını girer, cüzdan, hesabı veya kartı yetkilendirmek için banka veya kartı veren kuruluşla iletişime geçer ve ardından hesabı veya kartı temsil eden bir "jeton" verir (böylece gerçek hesap ayrıntıları saklanmaz). Genel olarak, bir kişi birden fazla sağlayıcıdan istediği kadar banka hesabına veya kartına yetki verebilir ve ardından herhangi bir ödeme için hangisini kullanacağını seçebilir.

Birçok dijital cüzdan sağlayıcı, kullanıcıların cüzdana e-para yüklemesine de izin verir. Örneğin, Apple Pay ile bir e-para kartını yetkilendirebilir, ardından bir banka veya kredi kartından aldığınız nakit paranın elektronik eşdeğerini bu karta aktarabilirsiniz. Venmo, kullanıcıların banka hesaplarından nakit yüklemelerine veya hatta ücretlerinin bir kısmının otomatik olarak Venmo bakiyelerine yatırılmasına olanak tanır.

Kullanıcılar, cüzdana ve neyi desteklediğine bağlı olarak ulaşım kartları, hediye kartları ve e-kuponlar gibi diğer ödeme ortamlarını da yükleyebilir. Bazıları pasaport ve ehliyet gibi dijital kimlik belgelerini kabul eder.

Bir dijital cüzdan yetkili ödeme ortamını içerdiğinde, dört yoldan biriyle ödeme yapmak veya para transferi yapmak için kullanılabilir:

  • Perakendecilere mağazalarda ve benzin istasyonlarında ödeme yapmak için temassız teknoloji aracılığıyla.
  • Mobil ve çevrimiçi uygulamalarda veya web sitelerinde dijital cüzdan ödeme düğmelerini kullanma.
  • Doğrudan başka bir kişinin dijital cüzdanına para göndermek.
  • Dijital cüzdan tarafından oluşturulan QR kodu ile.

Temassız ödemeler için birçok dijital cüzdan yakın alan iletişimi (NFC) kullanır. İki NFC özellikli cihaz birbirine yakın olduğunda bilgi alışverişinde bulunabilirler. Örneğin bir akıllı telefonu veya saati bir mağazanın temassız okuyucusuna yakın tutarak ödeme yapabilir; Bunun için cihazın çevrimiçi olması gerekmez. Banka kartı veya kredi kartı kullanıyorsanız, mağazanın temassız terminali dijital cüzdanınızdan yetkilendirilmiş kart bilgilerinizi alacak ve ödemeyi onaylamak için kartı veren kuruluşla iletişime geçecektir. Apple Pay ve Google Pay, NFC teknolojisini kullanır.

Bazı dijital cüzdanlar, temassız okuyucuya bir kredi kartındaki manyetik şerit kaydırıldığında üretilen sinyali taklit eden güvenli bir sinyal ileten manyetik güvenli iletim (MST) kullanır. Samsung Pay, hem NFC hem de MST teknolojisini kullanır.

Dijital Cüzdanların Avantajları

Dijital cüzdanlar, ödemeleri hem bireyler hem de işletmeler için daha hızlı, daha basit ve daha uygun hale getirir. Ayrıca, genellikle diğer ödeme yöntemlerinden daha güvenlidirler.

Alıcılar için: Dijital cüzdanlar alışverişi kolaylaştırır. Nakit ve birden fazla kart taşımak zorunda kalmak yerine, alışveriş yapan kişinin yalnızca bir akıllı telefona veya saate ihtiyacı vardır. Cihazı temassız bir okuyucuya okutarak temassız ödeme yapabilir, tıklanabilir bir düğme ile online veya uygulama içi ödeme yapabilirsiniz. Kullanıcıların kredi kartıyla alışveriş yapmak için PIN numaralarını hatırlamaları veya adlarını imzalamaları gerekmez. Ayrıca, dijital cüzdanlar restoran faturalarını arkadaşlarla bölmeyi, akrabalara para göndermeyi, ATM'den nakit almayı veya banka hesabınıza para yatırmayı, kart kullanmaya veya bankaya gitmeye gerek kalmadan kolaylaştırıyor.

Dijital bir cüzdandan yapılan satın alma işlemleri, kredi veya banka kartları kullanılarak yapılan satın alımlardan daha güvenlidir, çünkü cüzdan gerçek kart ayrıntılarını ifşa etmez ve hatta saklamaz ve ödemeler şifrelenir. Kimlik bilgilerinin dijital bir cüzdanda güvenli bir şekilde saklanması, bir satın alma işlemi yaparken, örneğin ağrı kesici satın alırken kimlik doğrulamanızın istendiği durumlarda yararlı olabilir.

Dijital cüzdanlar, işlemlerin kaydını otomatik olarak tuttuklarından harcamaların izlenmesine de yardımcı olur.

Bazı kredi kartı düzenleyicileri, kartları dijital bir cüzdanda kullanıldığında gelişmiş ödüller sunar.

İşletmeler için: Perakende işletmeleri, alıcıların artan dijital cüzdan kullanımından bir dizi avantaj elde eder. Müşteriler için dijital cüzdandan ödeme yapmak daha kolay olduğundan, dijital cüzdan ödemelerini kabul etmek ticari satışları artırabilir. Dijital cüzdanlardaki güçlü güvenlik nedeniyle, hileli ödeme olasılığı daha düşüktür. İşletmeler sadakat ödülleri, kuponlar, özel teklifler ve indirimler sunmak için dijital cüzdan uygulamalarını kullanabilir ve böylece tekrar iş oluşturmaya yardımcı olabilir.

Küresel bir dijital cüzdanı muhasebe sistemleriyle entegre eden işletmeler daha fazla fayda sağlayabilir. Aksi takdirde personelin zamanını alacak ve hataya daha yatkın olacak birçok ödeme sürecini basitleştirebilir ve otomatikleştirebilirler. Şirketlerin daha hızlı ödeme almasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, uluslararası tedarikçi ödemelerinin doğasında var olan karmaşıklığı ve riski azaltarak para birimi dönüştürme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Dijital Cüzdan Türleri

Kripto para cüzdanlarının özel durumunu saymazsak, bireyler için üç tür dijital cüzdan vardır: kapalı, yarı kapalı ve açık.

Kapalı bir cüzdan, Walmart veya Amazon gibi bir satıcı tarafından sağlanır ve yalnızca o satıcıdan satın alma, geri ödeme veya para iadesi için kullanılabilir.

Yarı kapalı bir cüzdan, bir perakendeci veya internet şirketi tarafından sağlanır ve sağlayıcı tarafından onaylanan birden fazla işletmeden yapılan alışverişlerde kullanılabilir.

Açık bir cüzdan genellikle Apple veya Samsung gibi bir cihaz üreticisi, Google gibi bir internet şirketi, bir banka veya PayPal veya Venmo gibi bir fintech şirketi tarafından sağlanır. NCR veya MST teknolojisini kullanan temassız dijital ödemeleri kabul eden perakendecilerden yapılan alışverişlerde kullanılabilir; çevrimiçi ve uygulama satın alımları için; ve diğer cüzdanlara ve cüzdanlardan para aktarmak için.

Kripto para cüzdanları, şifreler gibi olan ve blok zinciri işlemlerini imzalamak ve mülkiyeti kanıtlamak için kullanılan kripto para birimi "özel anahtarlarını" tutan özel bir dijital cüzdan türüdür. Hem anahtar hem de kripto para cüzdanı çevrimiçi veya çevrimdışı olabilir. Çevrim içi ise, cüzdan "sıcak" olarak adlandırılır; çevrimdışı ise, "soğuk".

Sıcak cüzdanlar: Bunlar genellikle kripto para borsaları tarafından barındırılır ve bir mobil cihaz veya kişisel bilgisayar aracılığıyla erişilir. Sıcak cüzdanlar, kripto para birimini takas etmek veya ticaretini yapmak veya soğuk bir cüzdana aktarmak için kullanılır.

Soğuk cüzdanlar: "Soğuk depolama" olarak da bilinen soğuk cüzdanlar, çevrim dışı depolama ortamlarıdır. Kişisel bilgisayarlar, USB bellekler, Nano veya Trezor gibi kripto para donanım cüzdanları ve hatta kripto para anahtarlarının yazılı olduğu bir kâğıt parçası bile soğuk cüzdanlar olabilir. Şu anda, doğrudan soğuk cüzdanlardan kripto para ticareti yapmak veya takas etmek mümkün değil. Onları çevrimdışı tutmak, soğuk cüzdanları çevrimiçi muadillerinden çok daha güvenli hale getirir. Öte yandan, fiziksel olarak kaybolabilir, yanlış yere konulabilir veya çalınabilirler. Değerli bir kripto para birimi deposunun özel anahtarlarını içeren bir soğuk cüzdanı saklamak için en güvenli yer, kelimenin tam anlamıyla bir kasa veya bankanın kiralık kasasıdır.

Dijital Cüzdanlar ve Güvenlik

Dijital cüzdanların iki güvenlik katmanı vardır - kendilerinin ve barındırıldıkları cihazın.

Dijital cüzdanlara genellikle bir şifre veya PIN numarası ile erişilir ve iki aşamalı doğrulama gerektirebilirler. Bazı dijital cüzdanlar, yüz veya ses tanıma gibi biyometrik tanımlama kullanır. Bilgisayar korsanlığına karşı ek koruma olarak, dijital cüzdanlar banka hesaplarının, banka kartlarının veya kredi kartlarının gerçek ayrıntılarını tutmaz. Bunun yerine, banka veya kartı veren kuruluş tarafından sağlanan yetkilendirme kodunu kullanarak hesabı veya kartı "tokenize ederler". Ayrıca ödemeleri ve transferleri uçtan uca şifrelerler.

Ancak mobil cihazlar kaybolabilir veya çalınabilir. Bu nedenle, mobil cihazlardaki dijital cüzdanların kendi güvenlikleri olsa da, cihazın güvenlik özelliklerinden maksimum düzeyde yararlanmak da akıllıca olacaktır. Birçok cüzdan sağlayıcı, barındırma cihazının ekran kilidinin etkinleştirilmesini zorunlu kılarak cihaz güvenliğini zorunlu kılar. Ayrıca, fiziksel olarak güvenli bir ortamda tutulsalar bile, kripto para birimi soğuk cüzdanları da dahil olmak üzere dijital cüzdanları barındıran kişisel bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda parola belirlemek mantıklıdır.

Kripto para borsalarındaki sıcak cüzdanlar genellikle, bir işlemi gerçekleştirmek için iki veya daha fazla imza gerektiren çoklu imza güvenliğine veya bilgisayar korsanlığına karşı korunmak için başka güvenlik düzenlemelerine sahiptir. Bununla birlikte, bunlar her zaman güvenli olmadığı için, kripto para birimi borsaları genellikle büyük miktarlarda kripto para birimini sıcak cüzdanlarda tutmaktan vazgeçirir. Soğuk cüzdanlar, çevrimdışı oldukları için sıcak cüzdanlardan özünde daha güvenlidir.

Dijital Cüzdanlar Güvenli mi?

e-cüzdanın ve barındırma cihazının tüm güvenlik özelliklerinden yararlanmanız koşuluyla, kredi kartlarını, banka kartlarını ve kişisel kimlik belgelerini dijital cüzdanlarda saklamak, cebinizde veya çantanızda olan geleneksel cüzdanlardan daha güvenlidir. Geleneksel bir cüzdan çalınırsa, hırsızlar herhangi bir temassız kartı hemen kullanabilir ve sahte imza oluşturarak veya PIN'i kırarak temassız kartları kullanabilir. Birinin kimliğini çalmak ve dolandırıcılık yoluyla para elde etmek için ehliyet gibi belgeleri de kullanabilirler. Ancak bir telefon çalınırsa, hırsızlar paranıza ve kimlik belgelerinize erişmek için hem telefonun kendi güvenliğini hem de dijital cüzdan üzerindeki güvenliği kırmalıdır.

Dijital cüzdanlardan yapılan temassız ödemeler de temassız kartlı ödemelere göre daha güvenli çünkü ödeme uçtan uca şifreleniyor ve kartın kopyalanma ya da detaylarının kopyalanma riski yok. Ayrıca, imza veya PIN numarası gibi güvenlik bilgilerini açıklamadıkları için, kartla yapılan ödemelerden daha güvenlidirler.

Dijital Cüzdan Örnekleri

Dünya da düzinelerce - belki de yüzlerce - dijital cüzdan var çünkü her banka, fintech şirketi, kripto para borsası ve diğer herhangi bir finans kurumu müşterileri için kendi cüzdanını sağlıyor. Ancak akla en kolay gelenler, PayPal gibi birinci dalga fintech şirketleri ve Apple, Samsung ve Google gibi önde gelen cihaz sağlayıcıları ve internet şirketleri tarafından sunulanlardır. Bunlar yaygın, uluslararası kullanımda olan açık cüzdanlardır. Google Pay, Android akıllı telefonlar için yerel dijital cüzdandır ve Android Pay'in yerini alır ve Samsung Pay, Android telefonlarda da çalışır. Apple Pay, Apple akıllı telefonlar, tabletler ve saatler için yerel dijital cüzdandır. Biyometrik güvenlik kullanır.

Venmo ve Zelle, bireyler arasındaki eşler arası işlemler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Zelle, ABD banka hesapları arasında para transferi yapar. Venmo, diğer Venmo hesaplarına/hesaplarından e-nakit aktarır ve çevrimiçi satın alma yapmak için de kullanılabilir. E-nakit, bir banka hesabından veya kredi/banka kartından Venmo hesabına yüklenebilir. PayPal'ın dijital cüzdanı uluslararası olarak kullanılabilir. 2012'den beri Venmo'nun sahibi PayPal'dır.

Dijital Cüzdanlar ve E-Ticaret

Sesli arama kullanımının artması, ödeme seçeneklerinin artması, alıcıların satın alımlarını nasıl kullanacaklarını görselleştirmelerine yardımcı olan artırılmış gerçeklik veya çok kanallı müşteri desteği olsun, e-ticaretteki ana trendlerin tümü müşteri deneyimini iyileştirmeye işaret ediyor. Dijital cüzdanlar, e-ticaret satın alımlarını daha basit, daha hızlı ve daha güvenli hale getirerek bu deneyimde önemli bir rol oynuyor.

Müşteriler sundukları rahatlığı ve gelişmiş güvenliği keşfettikçe, e-ticarette dijital cüzdanların kullanımı hızla artıyor. İşletmeler için dijital cüzdan düğmesiyle "tek tıklama" ödemelerini kabul etmek, müşteri ödemelerindeki sorunları azaltır ve müşterilerin satın alma işlemini iptal etme olasılığını azaltır. Ve dijital cüzdanların daha fazla güvenliği, hileli ödemeleri daha az olası hale getirir.

Dijital Cüzdan Trendleri

2020-22 salgını, insanlar evlerinde kalıp fiziksel temastan kaçındıkları için nakitsiz ve çevrimiçi satın alma eğilimini keskin bir şekilde hızlandırdı. Bu, dijital ve mobil cüzdanların, onları benimsemede daha yavaş olabilecek kişiler tarafından ilk kez kullanılmasına neden oldu. Artık dijital cüzdanların nakitsiz ve çevrimiçi satın alımlar için sağladığı kolaylık ve güvenlik, işlem hacimlerinin yaygın bir şekilde benimsenmesini ve hızlı büyümesini beraberinde getiriyor.

Kredi kartı şirketi Discover tarafından yapılan bir ankete göre, dijital cüzdanlar kullanılarak yapılan işlemlerin değeri, hem mağaza içi hem de e-ticaret işlemleri hesaba katılarak, 2025 yılına kadar dünya çapında 10 trilyon doların üzerine çıkacak. 2020 itibarıyla, dijital cüzdanlar halihazırda mağaza içi harcamaların %27'sini, e-ticaret harcamalarının %41'ini ve mobil ticaret harcamalarının %46'sını temsil ediyor ve kullanımları en hızlı Çin, Hindistan ve Singapur'da artıyor.

Ticari tedarik zincirlerinde ve yazılım şirketlerinde dijital cüzdanlar yeni ortaya çıkmaya başlıyor. Tüketicilerin artık B2B ödemeleri ve muhasebe süreçleri alanına da aynı kolaylık, güvenlik ve otomasyon avantajlarını getirmeyi vaat ediyorlar.

Ödemelerdeki çevrimiçi ve mobil devrim hız kazandıkça, dijital cüzdanlar her yerde bulunacak gibi görünüyor.

Dijital Cüzdan Hakkında SSS

Dijital Cüzdan Örnekleri Nelerdir?

Google Pay, Apple Pay, Samsung Pay, PayPal, Venmo ve Zelle'in tümü dijital cüzdanlardır.

Dijital Cüzdan Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dijital cüzdan, banka hesabı ayrıntılarınızı, kredi ve banka kartlarınızı, e-paranızı ve kimlik belgelerinizi güvenli bir şekilde saklayan indirilebilir bir uygulamadır. Dijital cüzdanınızdan temassız ödeme yapabilir, çevrimiçi veya uygulama içi satın alma işlemleri yapabilir, para gönderip alabilirsiniz.

Nasıl Dijital Cüzdan Alırım?

Bankaların, fintech şirketlerinin, menkul kıymetler ve kripto para borsalarının ve diğer finans kuruluşlarının internet sitelerinden dijital cüzdan indirebilirsiniz. Apple ve Android akıllı telefonlar da dahil olmak üzere bazı mobil cihazlar, önceden yüklenmiş dijital cüzdanlarla birlikte gelir.

En İyi Dijital Cüzdan Nedir?

En iyi dijital cüzdan, özellikleri veya sağlayıcısı ihtiyaçlarınızı karşılayan cüzdan olacaktır. Sadece para gönderip almak istiyorsanız, Venmo veya CashApp işe yarayabilir. Akıllı telefonunuzdan temassız ödeme yapmak istiyorsanız, Apple Pay veya Google Pay en önemli hususlar haline gelir. Alternatif olarak, ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için bankalar ve fintech şirketleri tarafından sağlanan cüzdan çeşitlerini keşfedin. Bazı kişilerin farklı amaçlar için birden fazla cüzdanı vardır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp