Devlet Kurumları, Belediye Web Sitesi Referanslarımız

MANAVGAT BELEDİYESİ - ANTALYA

manavgat belediyesi web tasarımı

Sarvon® Web İşleri Belediye Web Sitesi Yazılımı

Sorun yoksa sorun yoktur. Ancak, sorunlar da hayatın bir parçasıdır. Yakından şahit olduğumuz bir beklenmedik olayı size özetlemek isteriz. Böylece biz de tarihe bir not düşmüş olabiliriz. Bu da bizim penceremizden görünendir. Övünme içeren kısımlar için affınıza sığınırız.

2021 yılında Manavgat’ta büyük bir yangın başladı. Yangın köyleri, beldeleri, tüm yaşam alanlarını tehdit etti. İnsanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, bitkiler, ormanlar kül oldu. Yangın öyle büyüdü ki içinden çıkılmaz bir hal aldı. Artık Antalya-Alanya karayolu kullanılamaz hale geldi. Ne gelmek isteyen gelebildi Manavgat’a, ne de göçmek isteyen göçebildi.

Her yerde dumanlar ve çığlıklar hâkimdi. Manavgat Belediyesi için zor günlerdi. Teyakkuzda geçirdikleri günleri ve ayları çok yakından gözlemledik. Biz Antalya merkezde yaşayan insanlar gözlerimizi Manavgat’a diktik. Ne yapabiliriz? Neye ihtiyaç var? Nasıl katkımız olabilir? Tüm bunları duyarlı her vatandaş gibi bizler de sorduk. Yapabildiğimizi yaptık.

Manavgat Belediyesi, web sitesinin alt yapısını yıllardır Sarvon’dan alıyordu. Yani bizim duyarlı bir vatandaş olmaktan öte, “hizmet verdiğimiz” bir kuruma karşı acil görevlerimiz de oluşabilirdi. Her türlü ihtiyacı karşılamaya hazırdık. O dönemle ilgili kendi iş sahamızla ilgili şunu söyleyebiliriz, belediyenin bulut sunucular üzerinden yayında olan web sitesi hiçbir zafiyete uğramamıştı. Sarvon bu ve benzeri afet, sosyal tehdit ve felaketleri bertaraf eden bir sisteme sahipti.

Bu süreçte biz Sarvon® Web İşleri olarak, iletişim ağını güçlü tutmayı başaran bir belediye başkanı gördük. Başkanı Şükrü Sözen’in anbean sosyal medya hesaplarından ve web sitesi üzerinden paylaşımlar yaptığına şahit olduk. Tüm canları kurtarmak başkanın sorumluluğundaydı.

Yerel ve ulusal yönetim birimlerinden, Türkiye’nin her yerinden ve dünyadan, sivil toplum kuruluşlarından, özel sektörden ve bireysel katılımlardan büyük bir yardım ağı kuruldu. Yangın Koordinasyon Merkezi tüm acı haberlerin üstesinden gelmek için canhıraş çalıştı. Manavgat’ın canı yandı ama yarasını sarmak isteyen de çoktu.

Geçip giden yangının ardından, o kötü günleri geride bırakmanın mutluluğuyla Manavgat’a yağan yardım seline teşekkür ediyor başkan. Yangının birinci yılında “Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi” oluşturdu Manavgat Belediyesi. “Bir Ömür Bir Fidan Hatıra Ormanı” ile yaraları sarmak ve daha güzel yarınlara varmak için adımlar attı.

Manavgat Belediyesi’nin anılarına yangınlar karıştı, evet. Yangında zarar gören halkın herkese “Yanınızdayız” diyen Manavgat Belediyesi’nin online mecralarda yankılanan sesi gürdü.

Hikâyesi buruktur ama gerçektir.

Bugün Manavgat Belediyesi’nin web tasarım yapısına baktığınızda geçmişten pek iz göremezsiniz. Gündem neyse web sitesinde görünen de odur. Kültür merkezi açılışı, plaj vojeybolu daveti, online ödeme hatırlatması, meclis toplantısı gündemi, onarılan yollar, sahnelenen tiyatro oyunları. Yani bir belediyenin sınırları içinde süren yaşama dair haberler, bilgiler, izler. Tam bir yaşayan web sitesidir gördüğünüz. Yaşayan belediyenin yansımasıdır yani.

Bir yerel yönetimin idaresi oldukça karmaşıktır. Bu karmaşıklığın içinde iyi işler yapmak her yöneticinin başta vatan görevidir. Her belediye başkanı kariyerinin ilerletebilir ve daha büyük adımlar atmak isteyebilir. Hitap ettiği kitlenin güvenoyunu alarak milletvekili olarak seçilebilir. Nihayetinde bir belediye başkanının ülkenin cumhurbaşkanı olduğunu görmek de mümkündür. Kamu kurumları idealist yöneticilerle doludur. Ve bu yöneticilerden her biri ülkenin lideri olabilecek potansiyele sahiptir.

Tüm kritik görevler başkanın himayesinde ve büyük ekiplerce yürütülür. Her biri alanında uzman kişiler tarafından büyük bir organizasyonun çarkı döner. Biz Sarvon Web ekibi, kamusal alanda hizmet veren tüm birimlere web yazılım desteği vermekteyiz. Yeteneklerimizin ve yeterliliklerimizin buna uygun olduğunu biliriz. Bir büyük organizasyonun yüz akı bir web sitesine sahip olması için uygun adımları atarız. Teknik açıdan donanımlıyızdır. Estetik açıdan tatmin ederiz. Güvenlik zafiyeti yaşanmaması için kalkan gibi duvarlar oluşturabiliriz. Bilgi akışını sağlamak için kolay bir sistem sunarız.

Kurumun logosundan başlayarak, hitap ettiği alanlarda hâkim olan renk paletine kadar pek çok kriteri değerlendiririz. Kurumu en iyi temsil eden karşılama sayfası ve alt sayfalar minimal tasarım anlayışıyla planlarız.

7 gün 24 saat hitap ettikleri geniş bir kitlenin ihtiyaçlarını gidermeye odaklı kuruluşların çalışmalarının neredeyse tamamında pek çok uyarı, bilgilendirme mesajı, duyuru devrededir. Hızlı ve kolay güncellenebilen yönetim panelimiz vardır. Belediyelerin donanımlı ve tecrübeli ekibinin kolaylıkla bilgi akışını sağlayabildikleri panel, sürdürülebilir hizmet anlayışını destekler niteliktedir. Sarvon web sitelerinde kurumlar profesyonel ekiplerini yönetim panelinde yetkilendirebilir. Çalışanların yetkinlik seviyesine uygun yönetim paneli sınırlandırmaları yapmak mümkündür.

Ziyaretçilerin eşsiz bir kullanıcı deneyim yaşamasını sağlarız. Tüm alanlara kolayca erişim sağlanması için ziyaretçilerin genel beklentilerini bilir ve tüm menüyü buna göre konumlandırırız. Aradığı bilgiye kolayca ulaşan web ziyaretçilerinin kuruma bağlılığı desteklediğini bilir ve bu sorumluluk bilinciyle hareket ederiz. Kullanıcı dostu bir web sitesinin günümüzde neye karşılık geldiğini bilerek hizmet sunarız.

Sarvon web, kullanıcılar tarafından gelen ziyaret trafiğini yönetmekte ustadır. Günün her saatinde büyük ziyaret trafiği alma potansiyeli olan kamu kuruluşlarının web sitelerindeki yoğunluğu çeşitli sunucular üzerinden dengelemeyi başaran bir yapı kurduğumuzu bilmenizi isteriz.

Siber Saldırılara Karşı Güvenlik Önlemlerinin Alınması bir kurumun web sitesinde çok önemli bir ölçüttür ve bir kurum web sitesini oluşturma aşamasında hizmet alacağı firmadan ilk beklentisi bu olmalıdır.

Sarvon, web sitenizin güvenliğini en ince ayrıntısına kadar düşünür. CDN, load balancer, auto scaler gibi sunucu taraflı teknolojiler ile kodlama ve yazılım bakımından yüksek kaliteli bir web sitesi elde edilmesini sağlar.

Tüm web sitelerinin çeşitli saldırılara uğrama ihtimali vardır. Önemli olan bu saldırıların niteliklerinin bilinmesi, saldırı türlerine göre en etkin güvenlik önlemlerinin alınmasıdır. Sarvon Web; DOS, DDOS gibi saldırılar için geliştirilmiş özel güvenlik duvarı ile örülen web siteleri sunar. Zarar verme niyetinde olan site ziyaretlerinin kolayca tespit edilerek engellenme işi Sarvon Web İşleri'nin uzmanlığı ve titizliği sayesinde halledilmiş olur.

SEO Uyumlu Bir Web Sitesi internet ortamında gerçek bilgiler veren, güncelliğini koruyan ve geçerliliği ortada olan, yaşayan bir organizmadır. Teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin dahi kolaylıkla iz sürebileceği yeterlilikler günümüzde web sitelerinin görünen yüzünün altında kalan kısım hakkında haberler verir. Sarvon yazılım altyapısında; FCP First Contentful Paint, LCP Largest Contentful Paint, First Input Delay, Cumulative Layout Shift değerleri en elverişli şekilde kurgulanır. Web sitesinin yükünü azaltan, verimliliğini artıran faktörler sayesinde Sarvon yazılımıyla meydana getirilen bir web sitesi arama motorlarında bulunabilirlik açısından oldukça avantajlı teknik bir donanıma sahip olur.

Sarvon, müşterilerine sunduğu yazılımı meydana getiren kodları büyük bir dikkatle kullanır. Sitenin yükünü artıran gereksiz kodlar kullanmamak, görsellerin boyutlarını optimize etmek Sarvon’un derli toplu çalışma prensibini kanıtlayan birkaç örnektir.

Kamu kurumları, belediyeler, dernekler ve vakıflar Sarvon’un özel hizmet kategorisinde değerlendirdiği kuruluşlardır. Her biri insanlara, topluma ve ülkemize faydalı işler yapma gayreti içinde olan idealist, sorumluluk sahibi olan yöneticilere katkı sağlamak bizi ancak mutlu edebilir. Hitap ettiğiniz kesimin huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için bize de görev düşerse ne güzel.