Arama Niyeti veya Arama Amacı Terimi Nedir?

Kullanıcıları müşterilere dönüştürmek istiyorsunuz. Web tasarım projenize anahtar kelimeler, harekete geçirici mesajlar ve bir sürü harika tavsiye ile yüklediniz. Yine de sıralamalarınız değişmedi.

Web sitenizdeki içeriği, her sayfa hedef kitlenizin sorduğu soruyu yanıtlayacak şekilde düzenlemek, arama amacını ele almanın bir yoludur. Bu makalede, arama amacının ne olduğunu ve içeriğinizi arama amacı için nasıl optimize edeceğinizi açıklayacağız.

arama amacı niyeti seo kavramı

Arama Amacı veya Niyeti Nedir?

Kullanıcı amacı veya hedef kitle amacı olarak da bilinen arama amacı, arama amacıyla kullanılan bir SEO terimidir. Başka bir deyişle, arama amacı, bir kullanıcının belirli bir kelimeyi, cümleyi veya soruyu aramasının nedenidir.

Örneğin, "ananas nasıl kesilir" araması yaptığınızda, ananasın tarihinin 1.000 kelimelik bir açıklamasını mı yoksa ananasın nasıl kesileceğini açıklayan adım adım bir öğretici mi istiyorsunuz?

Muhtemelen, sadece ananasınızı kesmek istiyorsunuz. Kullanıcılar ananasla ilgili bir tarih dersiyle karşılaştıklarında hemen web sitesini terk ederler. Kullanıcıların web sitenizden çıkma oranına "hemen çıkma oranı" denir.

Bu nedenle, sayfalarınızı ve blog gönderilerinizi, kullanıcı arama amacına açık ve hızlı bir şekilde yanıt verecek şekilde tasarlamanız çok önemlidir. Arama amacını anlamak, web sitenizi biçimlendirmenize, düzenlemenize ve optimize etmenize yardımcı olur.

Arama Amacı Bir Seo Faktörü mü?

Kısacası evet. Tüm SEO'lar, sıralamaları iyileştirmeye çalışırken arama amacını dikkate almalıdır.

Başından beri Google, kullanıcıların arama sorgularını mümkün olan en iyi yanıtlarla eşleştirmek için yorulmadan çalıştı. Google'ın yaptığı şeyin özü budur ve bunu iyi yaparlar. Ne de olsa, çoğu kullanıcı Bing yerine Google'ı seçiyor.

Yanıt olarak, SEO uzmanları mümkün olduğu kadar çok gözün önüne geçmek için en yaygın, popüler ve alakalı arama sorgularını yanıtlamaya çalışır.

Alaka düzeyi, bir arama motoru olarak Google'ın başarısının kalbidir. Web sitenizin SEO başarısı da buna bağlıdır. Arama amacının başladığı ve bittiği yer burasıdır.

Arama Amacı Türleri

Tüm aramalar eşit yaratılmamıştır. Tıpkı müşteri yaşam döngüsü gibi, arama yapanlar da çeşitli aşamalardadır. Bir ürün hakkında bilgi alıyor, onun en iyi versiyonu için alışveriş yapıyor veya satın alma kararı veriyor olabilirler.

Arayan kişinin sizin hakkınızda karar vermesini istiyorsunuz, bu nedenle arama amacının tüm aşamalarını ele almak önemlidir. İşte ihtiyaç duyacağınız dört tür arama amacı.

Arama Amacı: Basit Bilgi

Bilgi amaçlı arama amacı, arama yapan kişinin bu konudaki bilgilerini genişletmek istediği anlamına gelir. Arama yapan kişi konuyu yakın zamanda öğrenmiş olabilir ve daha fazlasını öğrenmek istiyor olabilir. Bu araştırmacı satın almaya hazır değil, ancak sorularını eksiksiz cevaplarsanız mükemmel bir ilk izlenim bırakacaksınız.

Bilgi arama amacına cevap veren içerik, nasıl yapılır, öğreticiler ve SSS'leri içerir.

Bilgi arama örnekleri şunları içerir:

  • “Ananas nedir?”
  • “sörf için en iyi plaj”
  • “dünya açık skorları”

Bilme amacının bir varyasyonu, futbol skoru, zaman veya ülke bayrağı gibi tek bir cevabın olduğu Basit Bilgi'dir.

İşlemsel Arama Yapma Amacı

Burası, içeriğinizin daha çok reklam metni gibi okunmaya başladığı yerdir. Neden? Çünkü işlemsel arama amacı, araştırmacınızın bir ürün satın almaya hazır olduğu anlamına gelir.

Bu arama amacına cevap veren içerik, ilgili açılış sayfalarını ve ürün sayfalarını içerir.

İşlemsel arama amacı örnekleri şunları içerir:

  • “Tamek ananas suyu 1 litre”
  • “Iphone şarj cihazı ucuz”
  • “fenerbahçe kombine biletleri”
  • "Dell inspiron dizüstü bilgisayar fırsatları promosyon kodları"

"Mutfak ışıklarını aç" veya "OK Google annemi ara" gibi eylem amacının bir varyasyonu cihazlara yönlendirilebilir.

Web Sitesi Arama Amacı - Domain Arama

Bunlar, yalnızca bir web sitesi arayan araştırmacı tarafından yapılan arama istekleridir. Doğru adı veya tam alan adını hatırlayamayabilirler. Ayrıca, marka adıyla birlikte bir ürün araması da içerebilir. Örneğin “Marks and Spencer erkek çorapları”.

Şahsen Ziyaret Amaçlı Arama Niyeti

Bu sorgular oldukça konum odaklıdır ve tam arama sorgusunda 'yakınımda' veya 'en yakın' ifadesini içerebilir. Bu aramalar genellikle SERP'deki Google Haritalar özelliğini tetikler. Bazı arama sorguları, bazı konuma dayalı yanıtlar gerektirmesi muhtemel olan "pizza" gibi örtülü konum gereksinimlerine sahiptir. Bazı durumlarda Google, web sitesi ve konuma dayalı sonuçlar sağlayabilir ve Google'ın gereksinimin ne olduğunu bilmesinin neredeyse imkansız olduğu durumlar her zaman vardır. Örneğin “Apple store”u ele alalım.

Web Sayfalarınızı Arama Amacına Göre Optimize Etmek İçin En İyi 3 Uygulama

Peki, arama amacı için nasıl optimize edersiniz? Artık tonlarca bilgiye sahipsiniz. Bunu uygulamaya koymanın zamanı geldi. Size nasıl olduğunu söyleyeceğiz.

Net Arama Niyetiyle Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Biraz anahtar kelime araştırma deneyiminiz varsa, içeriğinizi oluşturduğunuz anahtar kelimeleri kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerle eşleştirmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.

Sıralamalarınızı arama amacı ile iyileştirmenin en iyi yolu, karışık arama amacı yerine net bir arama amacı olan anahtar kelimeler kullanarak başlamaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle bir veya iki kelimelik anahtar kelimelerden daha net bir arama amacına sahiptir (ve bunlar için sıralama yapmak genellikle daha kolaydır!).

Örneğin, bilgi amaçlı arama amacı grubunda arama yapanları hedeflemek istediğinizi varsayalım. Ananas suyu satıyorsunuz ve lezzetli meyve konusunda otoritenizi göstermek istiyorsunuz.

Bir sonraki blog yazınız için “ananas” mı yoksa “ananas nasıl kesilir”i mi hedeflemelisiniz?

"Ananas" araması yapan kullanıcılar ananas satın almak veya onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor olabilir. Çok belirsiz olduğu için, SERP'lerin ilk sayfası, arama amacı türlerinin bir karışımına sahiptir. Bazı makaleler ananasın tarihçesini açıklarken, diğerleri sağlığa faydalarını özetlemektedir.

Arama amacı net olmadığı için, Google mümkün olduğu kadar çok sayıda arama yapanı barındırmak için çok çeşitli sonuçlar görüntüler.

Öte yandan, “ananas nasıl kesilir” SERP'leri, konuyla ilgili adım adım kılavuzlar ve videolar sunar.

Çıkarım: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, sıralamalarını kolaylaştıran bir faktör olan net bir arama amacına sahip olma eğilimindedir.

İçerik Biçim Türünüzü ve Açınızı Optimize Edin

Artık hangi anahtar kelimeyi hedeflemek istediğinizi bildiğinize göre, bir sonraki adımınız hangi yaklaşımı benimsemek istediğinizi belirlemektir.

Yukarıda tartıştığımız gibi, içerik türünüz, ne tür bir arama amacını hedeflediğinize bağlıdır. Bilgi aramaları için listeler ve nihai kılavuzlar mükemmel türlerdir. Ticari araştırmalar için inceleme ve karşılaştırma sayfaları oluşturmak isteyeceksiniz.

Hedeflediğiniz arama amacının türünü belirledikten sonra, onu iyi biçimlendirdiğinizden emin olun. Çoğu kullanıcı göz gezdirir, bu nedenle net başlıklar oluşturmak ve önemli bilgileri vurgulamak için kalın yazı kullanmak, okuyucunuzun web sitenizde kalmasına yardımcı olur.

Son olarak, açınız, varsayılan arama amacına cevabınızdır ve ayrıca SERP'lerde öne çıkmak için bir araç olabilir. Araştırmacınızın sorgusuna göre ne istediğini tahmin edebilirsiniz?

Genellikle insanların her şeyi hızlı ve kolay istediğini varsayabiliriz. Dolayısıyla, SERP'lerde "bir ananas nasıl kesilir"i hedefleyen diğer en iyi makaleler "hızlı" değiştiricisini kullanıyorsa, "kolay" değiştiricisini kullanarak öne çıkabilirsiniz.

İdeal kitlenizi çekmek için değiştiricileri de kullanabilirsiniz. Diyelim ki üst düzey bir ananas suyu markanız var. İdeal müşteriniz işleri hızlı ve kolay bir şekilde mi yapmak istiyor yoksa mükemmel bir şekilde mi yapmak istiyor? "Bir ananas nasıl mükemmel şekilde kesilir" sorusu en çok hedef kitlenize hitap edebilir.

Rakip Analizini Kendi Avantajınız İçin Kullanın

Rakipler harikadır. Sizi yalnızca en iyi küçük işletme sahibi veya olabileceğiniz SEO uzmanı olmaya zorlamakla kalmaz, aynı zamanda işinizin çoğunu sizin yerinize yaparlar.

En üst sıralarda yer alan SERP’lerin ne yaptığını görerek boşluklarını doldurabilirsiniz. Hedef anahtar kelimenizi arayın ve ilk iki veya üç sonucu inceleyin. Bu sayfaların iyi sıralandığını biliyoruz. Ne tür sayfalar bunlar? İçeriklerini nasıl biçimlendiriyorlar? Onların bakış açısı nedir?

Bu bilgiyi kullanarak, konunuz için SERP'leri kazanan arama amacı hakkında mükemmel bir fikir edinebilirsiniz.

Çözüm

Arama amacını anlamak, tüm arama motorlarının temel işlevidir. Google, ister bir nasıl yapılır öğreticisi ister bir ürün sayfası olsun, arama yapanları aradıkları bilgilerle eşleştirmede çok başarılıdır.

SERP'lerde daha üst sıralarda yer almak için yapabileceğiniz en iyi şey, arama amacında uzmanlaşmaktır. Bu ipuçlarını kullanarak, içeriğinizin ne kadar niş ve alakalı olması gerektiğini daha iyi anlayarak uzaklaşacaksınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp