Kurum İçi Seo ve Dış Kaynaklı SEO

kurum içi seo kurum dışı seo

İş planınızın bir parçası arama motorlarından müşteri çekmeniz gerekiyorsa, Kurum İçi SEO'ya mı yoksa Dış Kaynaklı SEO'ya mı yöneleceğiniz sorusu önemli bir sorudur.

SEO hizmetleri sağlayan canlı bir ajanslar ve serbest çalışanlar endüstrisi var ve birçok markanın güçlü ve başarılı SEO ekipleri var. Ama hangisini seçiyorsunuz? Hangisi en iyisidir ve ikisi birlikte başarılı bir şekilde çalışabilir mi?

Kurum İçi SEO v.s. Dış Kaynaklı SEO Hangisi Daha İyi?

Bu genellikle müşteri tarafı ve ajans açısından temsil edilir ve oldukça yardımcı olabilir. İkisinin birbiriyle çelişkili olduğunu görmek, şirket içi ve dış kaynaklı kaynakları kullanarak elde edebileceğiniz tam faydayı genellikle sınırlayabilir.

Doğru şekilde kullanılırsa web tasarım projenizde, şirket içi veya dış kaynaklı SEO etkili olabilir. Bu genellikle işinize ve neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır, herkesin gereksinimleri farklı olacaktır.

Kurum içi/dış kaynaklı arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmak için burada bazı artılar ve eksiler verilmiştir. Bunlardan bazıları genelleme olsa da, neyi dikkate almanız gerektiğini ve her bir seçeneğin sizin için ne zaman işe yarayıp yaramayabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Şirket İçi Seo Uzmanları

 • SEO kaynaklarınız işin içine yerleştirilmiştir, bu da genellikle teknik önerilerin nasıl daha hızlı/kolay uygulanacağını anlamanıza yardımcı olur ve içerik üretimi için konu uzmanlarına daha iyi erişmenizi sağlayabilir.
 • Şirket içi kaynağınız birden çok markada çalışmıyorsa, şirket içi SEO genellikle daha odaklıdır ve dış kaynaklı seçeneklerden daha fazla dikkati sonuçları sunmaya ayırabilir.
 • Kurum içi olmak, kaynağınızın işin "nabzını tuttuğu" anlamına gelir; bu, içerik stratejileri ve hatta PR çabalarının daha iyi koordine edilebileceği ve daha etkili olabileceği anlamına gelebilir.
 • Kurum içi ekipler, kampanyaların başarısından daha fazla sorumlu olmalıdır.
 • SEO kaynaklarına erişmenin daha uygun maliyetli bir yolu olabilir.

Şirket İçi Seo Eksileri

 • Tipik olarak, Şirket İçi SEO kaynağınızın SEO değişiklikleriyle güncel kalmasını sağlamak için daha fazla yatırım yapmanız gerekir.
 • Daha küçük pazarlama ekiplerine sahip şirketlerde, SEO kaynağı genellikle tek bir kişi olabilir, bu da yalnız/yalıtkan olabilir ve işbirlikçi problem çözme fırsatını kaçırırsınız.
 • Şirket içi SEO'ların etkinliği, şirket kültürüne ve işletme içindeki katılıma son derece bağlıdır. Bunun gibi uzman pozisyonları, şirketteki kıdemli üyeler SEO'yu "almazsa" genellikle desteklenmediğini veya zayıfladığını hissedebilir.
 • Bir kurum içi SEO'nun başarısı genellikle kendi deneyim/yetenekleriyle sınırlıdır, liderlik edecek/rehberlik edecek kıdemli ekip üyeleri olmayan genç SEO'ların etkili olması çok daha uzun sürecektir.
 • İşle ilgili bilginiz yoksa "doğru" kişiyi bu göreve getirmek zor olabilir.

Dış Kaynaklı Seo Uzmanları

 • Harici uzman olmak, tavsiyelerin daha güvenilir bir şekilde görüldüğü anlamına gelir.
 • Dışarıdan sağlanan bir bakış açısı, kaçırılmış olabilecek sorunları ve fırsatları belirleyerek yeni bir bakış açısı getirebilir.
 • Gerektiğinde projeler, tutulan işler veya belirli etkinlikler için dış kaynaklı SEO kaynakları daha esnek olabilir.
 • Sorunun ne olduğunu bildiğinizde genel kaynaklardan daha etkili olabilen PR'den içeriğe ve teknik SEO'ya kadar özel SEO dış kaynaklı yetenekler bulabilirsiniz.
 • Dış kaynaklı SEO (özellikle ajanslar) daha büyük ekiplere sahiptir ve orada paylaşılan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Dış Kaynaklı Seo Eksileri

 • Maliyet olarak bakıldığında iç kaynaklardan daha pahalı gibi görünebilir.
 • Bir müşterinin işini anlamak daha uzun sürer, bu da önceliklerin ve içerik stratejilerinin zarar görebileceği anlamına gelir.
 • İşletmede SEO bilgisi yoksa, "doğru" dış kaynaklı ortağın nasıl istihdam edileceğini bilmek zor olabilir.
 • Dış kaynaklı SEO ortakları, kolayca fazla satış yapabilir ve yetersiz teslimat yapabilir.
 • Şeffaflık, tam olarak ne yapıldığını görmek ve bunun hesap üzerindeki etkisi ile ilişkilendirmek genellikle bir sorun olabilir.

Seo Ajansı Nasıl Seçilir?

Harici bir SEO ajansı ne iyi ne de kötü bir şey değildir, doğal olarak iyi ve kötü ajanslar vardır - SEO konusunda minimum bilgiye sahip olduğunuzda onları seçmek zor olabilir.

Önceki çalışmalarının kanıtını arayın, referanslarla/tavsiyelerle konuşmak isteyin

Bir ajansın sizin için çalışabileceğine inanıyorsanız, onu kendi gözlerinizle görmeniz gerekir. Bir ajansın önceki müşterileriyle konuşmak, performanslarını ve aynı zamanda kültürel "uyumlarını" doğrulamanın harika bir yoludur.

Ajansın ekip yapısının ne olduğunu, işi kimin yapacağını sorun.

Bunu yapmanın detayı her zaman anahtar değildir, sorunun nasıl cevaplandığını arıyorsunuz. Ekip yapısı net değilse veya ekibin yalnızca belirli üyeleri tanımlanmışsa, bu, özel bir desteğiniz olmayabilir veya iş dışarıdan temin ediliyor olabilir.

Her ay ihtiyacınız olan şeffaflığı aldığınızdan emin olmak için, raporların nasıl göründüğüne ve işin nasıl muhasebeleştirildiğine ilişkin örnekler isteyin. Yapılanlar ve kararlaştırılanlar olup olmadığı konusunda şeffaflık elde edeceğiniz için mutlu musunuz?

Net KPI'lar belirleyin ve bunları kabul edin - en az üç ayda bir yeniden talep edin.

"Daha fazla trafik" veya "daha fazla gelir"den daha belirgin olan temel performans göstergeleri belirleyin. Bu, çalışmanın bir başarı olarak kabul edilmesi için neye ihtiyacınız olduğunu anlamanız konusunda sizi zorlayabilir, ancak dışarıdan hizmet alan herhangi bir iş ortağının bu bilgilere ihtiyacı vardır.

Hedefe sahip olduğunuzda, onu kabul edin ve ardından aktivitenizi onun etrafında yönetin.

Net bir stratejiyle çalışın: Tutarlı olarak çalışmayı planlıyorsanız, ajansın bir hedef doğrultusunda çalıştığından emin olmak istersiniz. Net bir strateji talep edin ve 3 aylık aralıklarla gözden geçirin. Bu, a) hangi işin yapıldığını bilmenizi ve b) bunu neden yaptığınızı sağlayacaktır.

Kurum İçi ve Dış Seo Nasıl Birlikte Etkili Kullanılır?

Bir platform, strateji ve hatta bir ekip oluşturmaya yardımcı olması için harici bir SEO kullanın, ardından şirket içi SEO'ya geçin

Hızlı bir şekilde hareket eden bir SEO kampanyasına ihtiyaç duyduğunuzda ve dış kaynaklı bir iş ortağı muhtemelen bunu yapacak araçlara, becerilere ve insanlara sahip olacaktır. Yapılan işin iyi olduğunu ve bunun sonucunda şirketin büyüdüğünü varsayarsak, bu bilgiyi/uzmanlığı şirkete yavaş yavaş getirmek için bazı ölçek ekonomileri olabilir.

Bazıları bunun dış kaynaklı bir iş ortağıyla çelişkili olduğunu düşünebilir ve bu sürecin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabileceklerini düşünmeyebilir. Nihai hedefin güçlü bir şirket içi ekip oluşturmak olduğu konusunda dış kaynaklı bir iş ortağıyla açık sözlüyseniz, muhtemelen yardımcı olmaktan çok memnun olacaklardır.

Becerileri en iyi oldukları yerde kullanın, kendi eksikliklerinizi tamamlamak için dış kaynaklı kaynakların becerilerini/bilgisini kullanın

Çok az şirket içi ekip, her işi yeteneklerinin en iyi şekilde yapabilecek kadar büyük veya uzmandır - bu, dış kaynaklı SEO kaynaklarının son derece yararlı olduğu zamandır. Uzman yardımı kullanmamak, ilerlemeyi önemli ölçüde geciktirebilir ve uzun vadede daha 'pahalı' olabilir.

Bunu etkili bir şekilde yapmak için, ne tür bir yardıma ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Takibe, verilere ve kendi performansınızı denetleme yöntemine yatırım yapmak, burada yanıtlar sağlayacaktır.

Karar Vermeden Önce

SEO değişiklikleri 3-6 ay arasında hissedilebilirken, doğru insanları bulmayı ve işe almayı dahil etmeniz gerekiyorsa (ister şirket içinde ister dış kaynaklı olsunlar), bu, daha fazla değilse bile neredeyse tekrar uzun sürebilir.

Hangi rotayı seçerseniz seçin, çalışıp çalışmadığını belirlemek bir yılı bulabilir. Doğru kararı verdiğinizden emin olmak için SEO'nun olasılıklarını, pazar büyüklüğünü ve potansiyel getirilerini araştırmanız ve ardından bunu başarmak için hangi kaynağa ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir.

Bu temel bilgi olmadan (desteklemek için araştırmayı dışarıdan yaptırmanız gerekebilir), zamanınızı en iyi nerede harcayacağınızı bilmek zor olacaktır. İşletmenizin gelecekteki başarısının güçlü bir dijital stratejiye ve varlığa dayandığından eminseniz, kurum içi bir ekibe sahip olmak (küçük bir ekip bile) giderek kaçınılmaz hale gelir, ancak güvenilir ve bilgili bir dış kaynak ortağı, kendi imkânlarınızın çok ötesinde büyümenizi sağlayabilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp