SEO Mantığını Doğru Şekilde Öğrenmek

arama motoru optimizasyonu disiplinli çaba ister

Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzun zamandır web sitesi sahiplerinin ve çevrimiçi pazarlamacıların kafasını karıştıran, kompleks bir sektör olmuştur. Çoğu insan arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu anlamıyor. Aslında; arama motoru optimizasyonunu doğru şekilde öğrenmek için vakit ayırmıyorlar ve yeterli efor sarfetmiyorlar. Evet, arama motoru optimizasyonunu öğrenmenin doğru ve yanlış yolları var. Yanlış yol black-hat SEO (siyah şapka arama motoru optimizasyonu) denilen, "kısayollar" ve "sırlar" kesinlikle geri tepecektir. Belki bugün değil, yarın değil ama bir gün mutlaka.

Arama motoru optimizasyonu stratejileriniz geri teptiği anda, Google arama sonuçları sayfalarındaki yeriniz, bir geminin çapasının binlerce metre suyun dibine düşmesi gibi düşecektir. Arama sonuçları sayfalarında dibe vurursunuz, unutulmaya yüz tutmuş sayfalara, ilk sayfanın yüzlerce sıralama altına düşersiniz.

Kimse bunu istemez.

Peki ya arama motoru optimizasyonunu doğru yaptığınızda? Otoriteniz artar ve bu da zamanla organik sıralamalarda tırmanmanıza, görünürlüğünüzün gelişmesine katkıda bulunur. Tabii ki bir gecede değil. Bu, inatçılık ve bağlılık ister. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız, geriye yalnızca zaman ayırmak ve biraz efor sarfetmek kalıyor. Sanırım bunu en güzel tanımlayacak şey alın teri.

Eğer bir taşın altında yaşamıyorsanız, arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu biliyorsunuzdur. Temelde arama motoru optimizasyonu, Google gibi arama motorlarında web sayfalarını organik olarak sıralamak için takip edilen prensipler, metodlar ve tekniklerdir. Evet hepimiz bunu biliyoruz ama aynı zamanda biliyoruz ki, arama motoru optimizasyonu, öğrenmesi ve anlaması en sinir bozucu alanlardan biridir.

Gerçek mi? Arama motoru optimizasyonu, herhangi bir sonuç görmek için muazzam emek harcamanız ve mantığını anlamanız gereken bir çapraz disiplindir. Çoğu insan için arama motoru optimizasyonunu doğru şekilde öğrenmek çok zor olabilir çünkü ortada çok fazla gereksiz ve yanlış bilgi var. SEO'yu doğru yapmayı nasıl öğrenirsiniz?

Google'ın arama sonuçları sayfasında en ilgili sonuçları görüntüleme amacıyla bu sektör çok değişti. Mümkün olan en iyi şekilde kullanıcıların aramalarına cevap verme amacı. Google ne istediğinizi biliyor ve bunu size veriyor.

SEO çalışması yaparak yükselme

Arama motoru optimizasyonunda gerçekten iyi olmak için farkına varmanız gereken bir şey var: Eğer Google size güvenmezse, siz de onun sonuç sayfalarında görünemezsiniz. Bütün olay da aslında bu değil mi? Kestirmeler ve kısayollara odaklanmaktansa, Google ile aranızda doğal bir güven oluşturmaya bakın. Arama motoru optimizasyonu için en meşhur başarı sırrı budur. Google size ne kadar güvenirse, arama sonuç sayfalarında o kadar uygun biçimde görünürsünüz. İşte oyunun adı da bu: Uygunluk.

Google'ın amacı, diğer arama motorlarına göre mümkün olan en hızlı yolla, en uygun sonuçları kullanıcılara sunmaktır. Aslında insanlar Google'ın en uygun/ilgili sonuçları getirdiğine oldukça inanıyorlar ki ilk sayfayı çok nadiren atlıyorlar.

Çalışmalar gösteriyor ki, web aramaları yapan insanların %90'ı asla sonuçların ilk sayfasını geçmiyor ve hatta %50'si de ilk iki sonuçtan şaşmıyor. Eğer sıralamanız ikinci sayfada veya daha gerideyse, ihtiyacınız olan ilgiyi görme şansınız biraz düşük demektir.

Google'ın Güvenini Kazanmak

Eğer arama motoru optimizasyonunu doğru şekilde öğrenmek konusunda ciddiyseniz, Google'da sıralamalarda yükselmek için güven kazanmanız gerektiğini bilmeli ve ne yapmanız gerektiğini iyice öğrenmelisiniz.

Gelin Biraz Hayal Kuralım.

Yeni bir işletme açmışsınız ve biraz kredi almak için bankaya gidiyorsunuz. Banka personeliyle oturuyorsunuz. İşletmenizin ne kadar harika olduğunu ve aldığınız parayı ne kadar etkili değerlendirebileceğinizi anlatıyorsunuz. 15 dakikalık bir konuşma sonunda banka personeli size endişeli bir şekilde bakmaya başlıyor.

Merak Ediyorsunuz, Sorun Ne?

Banka personeli işletmenizin kulağa ilginç geldiğini söylüyor ama daha sonra kaşlarını çatıp, önceki iki veya üç yılın finansal kaydı olup olmadığını soruyor. Bir anda duruyorsunuz, kafanız karışıyor. Finansal geçmişiniz yok, zaten tam da bu yüzden kredi istiyorsunuz. Banka personeli size geçmiş kaydınız olmadığı taktirde bankanın herhangi bir kredi veremeyeceğini söylüyor.

Tabii ki gerçek hayatta şahsi garanti verme şansımız var. Kredimiz yeterince iyiyse ev veya araç için kredi çekebiliyoruz. Fakat sanal dünya da bu pek mümkün değil.

başarılı seo için eğitimler

Google'ın güvenini kazanmak zaman istiyor. Eğer Google'ın güvenine sahip değilseniz, bunu inşa etmeniz zor olacaktır. Artık doldurabileceğiniz bir form yok. Oyunda henüz yeniyseniz, arama devleri size şüphe duyulacak bir eleman gözüyle bakarlar. Her hareketiniz analiz edilir, mümkün olan herhangi bir şekilde kuralları çiğneyip çiğnemeyeceğiniz kontrol edilir.

Google'ın Güveninin Üç Temel Ayağı

Google'ın güvenini kazanmak için dikkat edilmesi gereken 3 temel madde var. Bu maddeleri anlamak ve arama sonuçları sayfalarındaki potansiyel sıralamalarınızın nasıl etkileneceğini bilmek çok önemli.

1. İndekslenen Yaş

Domaininizin indekslenmiş yaşı, oyuna girdiğiniz tarih değildir; Google bu domaini bulduktan veya indeksledikten sonra geçen sürede neler olduğudur. Bu inanılmaz önemlidir ve "yaş" faktörü, web sitenizin sıralamada yükselme becerisi için devasa bir önem taşır.

Herhangi bir ilişkiyi düşünün. Güven yalnızca zamanla inşa edilebilir. Google sizi daha henüz bulduysa, size güvenmesini nasıl bekleyebilirsiniz? Biriyle daha yeni tanıştığınızda, ortada güven diye bir kavram olmaz. Bu zamanla oluşur.

2. Otorite

Google'ın güveninin ikinci temel ayağı da otoritedir. Bazı insanlar otoritenin yalnızca link popüleritesi ile alakalı olduğunu düşünür ama olay bundan fazlasıdır. Otoritenizin gelişmesinde, değerlendirmeler ve sosyal medyalardaki (gerçek) takipçilerinizin ve fanlarınızın çok büyük etkisi vardır.

google seo otorite puanı

Otoriteniz, gerçekten iyi içerikler üreterek ve bu içerikleri paylaşarak gelişir, hatta şanslıysanız insanlar da bu içerikleri sizin yerine paylaşacaktır bu da link akışını arttıracaktır. Aslında Google'ın istediği şey yalnızca uygun içeriklerden gelen kaliteli linkler değil, bu linklerin dünyanın dört bir yanından gelmesi.

Bu basit bir şey değil ve Google, muhtemelen sizin daha hiç kafa yormadığınız şeyleri önemsiyor. Üretilen linklerin hızı gibi. Linkler çok mu hızlı oluşturuluyor? Bunlar doğal olmayan linkler mi? Linkler gerçek mi ve aydan aya artan bir hacme sahip mi?

3. İçerik

İçerik kraldır. Her zaman vardı ve her zaman var olacak. Google gerçekten içeriklerinizin kalitesini önemsiyor. Eğer arama motoru optimizasyonunu öğrenmek konusunda gerçekten ısrarcıysanız, içeriklerinizin bağlayıcı, kaliteli ve iyi yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Kaliteli içerik demek hem arama motorları için anahtar kelime bakımından zengin, hem de insanlar için iyi yazılmış içerik demektir. Yalnızca anahtar kelimelere yüklenemezsiniz, yazdığınız metinin aynı zamanda doğal olması gerekiyor.

Modern SEO Neden Teknik Uzmanlık Gerektirmiyor?

İnternet; karmaşık bir platformdur. Eğer Google'ın, size aramanızla ilgili mükemmel web tasarım örnekleri getirmesi için yaptığı sayısız hesaplamayı düşünürseniz, bu gerçekten çok bunaltıcı olabilir. Sıralamalarda yükselmek için Google'ın çekirdek algoritmalarındaki kodların bir satırına itiraz etmeyi deneyin. Bu en gelişmiş programcı için bile imkânsız.

Neyseki arama motorlarında yüksek sıralamalara yerleşmek için Google mühendisi olmanıza gerek yok. Çünkü, arama motoru optimizasyonunun (SEO) ilk zamanlarında web sitelerinin sıralamalarda yükselmeleri için backend kodlama taktikleri ve aldatıcı hileler uygulamak gerekirdi. Ortada arama motoru optimizasyonunda başarılı olabilmek için teknik uzmanlık ve kapsamlı bir deneyimin kombinasyonuna ihtiyaç olduğuna dair bir yanlış anlaşılma var. Bu aslında doğru değil.

web sitenizi google da yükseltmek için seo öğrenin

Tabii ki stratejinizin bir parçası olması gereken bazı mimari stratejiler ve kodlama taktikleri de mevcut, fakat modern arama motoru optimizasyonunun büyük bir kısmı için; deneyiminizin ve web sitelerinin -veya Google algoritmalarının- nasıl çalıştığıyla ilgili teknik bilginizin olmasına gerek yok.

Neden teknik uzmanlığın artık önemli bir gereksinim olmadığını açıklamak gerekirse: Google'ın arama algoritması tamamen gizlidir. Hiçbir pazarlamacı, ne şimdi ne de başka bir zaman, hangi işletmenin nerede sıralandığını gösteren gerçek kod satırlarına ulaşması mümkün değil.

2000'den bu yana, arama motoru optimizasyonuyla ilgili edindiğimiz bilgileri; hem denemelerle, hem de Google'ın, algoritmasının neye baktığını bizlere söylemesiyle elde ettik. Bunlar "kaliteli içerikler yazmak" ve "sıçrama oranlarınızı (bounce rate) azaltın" gibi teknik olmayan ve genel bilgilerle toplanmış çıkarımlardır.

Sonuç olarak, Google'ı etkileyen tek bir motivasyon var: kullanıcılarının deneyimi. Google, kullanıcılarının mutlu olmasını ve kendine bağlı kalmalarını istiyor. Bu yüzden Google, kullanıcılarını mutlu eden web sitelerini destekliyor. Bütün teknik terimleri, bütün yürütme detaylarını ve yerleşmiş kavramları bir kenara bırakın ve şuna odaklanın: web sitenizi ziyeret eden kullanıcılar ne kadar mutlu olurlarsa, sıralamalarınız o kadar yüksek olacaktır.

Modern arama motoru optimizasyonu gerçekten çok kolay. Yalnızca kullanıcılarınızı mutlu etmek için yapmanız gereken birkaç şey var.

1. İyi Bir Web Sitesi Deneyimi Sunun

Amacınızı anlaşılır yapın. Web sitenizi estetik olarak çekici yapın. Kullanıcılarınızın aradıklarını bulmasını kolaylaştırın. Web sitenizi hızlı ve her cihaz için uyumlu yapın (BulutPress® kullanmıyorsanız, bunun için bir yazılımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz). Navigasyonunuzu basit tutun.

Bu prensipler oldukça basit ve eğer bunları uygularsanız kullanıcılarınız web sitenizde daha iyi vakit geçirirler.

2. İyi İçerikler Yazın

seo başarısı için doğru içeriklerin kullanımı

İçerik, son 10 yıldır arama motoru optimizasyonu için çok önemli ama artık anahtar kelimelerinizi ifade etme şeklinize ve onları nerede kullanacağınıza o kadar dikkat etmenize, veya içeriğinizi spesifik bir yolla sunmanıza gerek yok. Artık yalnızca sektörünüzle ilgili, ilgi çekici konular seçmeli, ve bunları bilgi verici ve orijinal bir yolla sunmanız gerekiyor (tabii ki hatasız olarak).

Kolay anlaşılır bir içerik yazmak için temel dilbilgisi kurallarına hakim olmanız gerekebilir, ama sektörünüzle ilgili kaliteli materyaller yazdığınız ve içeriğinize, okuyucularınız için anlamlı ve değerli parçalar eklediğiniz sürece, iyi olacaksınız.

3. Diğerlerinin Sizi Otorite Olarak Kabul Etmelerini Sağlayın

arama sonuçlarında otorite kurmak

Google, şahsi alanınızda ne kadar otoriteniz olduğunu belirlemek için dış kaynaklara bakıyor. Eskiden bu konuda avantaj sağlamanın yolu; olabildiğince çok kaynaktan web sitenize link yönlendirmeleri sağlamaktı. Bugün, böyle taktiklere hiç gerek yok.

Bunun yerine, herkesin yeterli zaman ve sabırla elde edebileceği şahsi ilişkiler kurarak da bunu sağlayabilirsiniz. Dış bloglarla ve diğer yayımcılarla iyi ilişkiler inşa edin ve sonunda onlar size yardım edeceklerdir. Yeterince kaliteli içerikler üretin, diğer web siteleri zaten sizin yazılarınıza doğal olarak link vereceklerdir. Web sitenizi, gelen linkler için bir magnet haline getirin. Böylece Google bunları itibarınız, güvenilirliğiniz ve otoriteniz için "oy" olarak kabul ediyor.

4. Sosyal Popüleritenizi Yükseltin

seo başarısı için sosyal popülerlik

Sosyal medya daki popüleriteniz de organik arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkiliyor. Çalışmaları gösteriyor ki; Twitter hesabında 1000 aktif takipçisi olan işletmeler, Twitter hesabı olmayan işletmelere göre sıralamalarda daha yükseklerde yer alıyor. Sosyal medya hesaplarınızda markanızı göstermenin size hiçbir zararı olmaz. Hatta bunun size yalnızca yararı olur.

Sosyal medya pazarlaması biraz bilimdir, ama temelleri net ve anlaması kolaydır: bir duruş belirleyin, insanlarla sık sık bağlantı kurun ve yapabildiğiniz her an güzel içeriklerinizi paylaşın. Sonunda hedef kitleniz doğal olarak size gelecektir.

Modern içerik yönetim sistemleri (CMS)

BulutPress® gibi modern içerik yönetim sistemlerinin de arama motoru optimizasyonunu kolaylaştırdığını unutmamak lazım. En önemli backend kurulumları otomatiktir ve çoğu diğer kod temelli girişler anlaşılması ve güncellemesi kolay arayüzlerde sunulur. Modern web geliştirme sistemlerini takip ettiğiniz sürece arama motoru optimizasyonunun teknik yönü önceden olduğundan çok daha kolay anlaşılabilir.

Sonuç olarak; modern arama motoru optimizasyonu tek bir prensiple tanımlanabilir: kullanıcılarınızı mutlu edin. Eğer kullanıcılar web sitenize geliyorlarsa, aradıkları şeyi kolaylıkla bulabiliyor ve bunu yaparken keyif alabiliyorlarsa; Google bunu fark edecektir ve sıralamalarınız yükselecektir. Hatta kullanıcılarınız bu deneyimi yaşadığı sürece bu süreç devam edecektir. Teknik yeterlilik yardım eder, ama içerik pazarlama ve kullanıcı deneyimi için olan genel mantıklı yaklaşımlar genellikle sıralamanızı yükseltme konusunda iyi iş çıkarırlar

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp