Seo ve PPC Karşılaştırması

seo ve ppc karşılaştırması

Web tasarımı ne kadar iyi görünürse görünsün, ziyaretçiler onu otomatik olarak bulamayacaklardır. Bunun yerine, işletmenizi arama motoru kullanıcılarından gelen trafikle ilişkilendirmek için bir dizi taktik kullanmanız gerekir. En popüler seçeneklerden ikisi SEO ve PPC'dir (pay per click, tıklama başına ödeme). Her ikisi de yaklaşım açısından çok farklıdır, ancak web sitenize potansiyel müşteriler getirme hedefini paylaşırlar. Peki, SEO ve PPC karşılaştırması söz konusu olduğunda, web siteniz için en iyi çözüm hangisidir? İşte bilmeniz gereken her şey.

Seo Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO'yu anlamanın en iyi yolu, insanların arama motorlarına girdiği ifadelerin zihniyetine ve bunları işletme web sitenize nasıl dahil edebileceğinize bakmaktır.

İster açılış sayfaları ister blog gönderileri olsun, içerik yazarken, arama motorlarının insanları doğru yere gönderebilmesi için SEO'nun optimize edilmesi gerekir. SEO, bir web sitesinin çeşitli yönlerinde uygulanabilir, ancak en yaygın olarak yazılı içerikte kullanılır.

Anahtar Kelimeleri Anlamak

Her işletme, bir bütün olarak web siteleriyle, hatta belirli sayfalarla veya hizmetlerle özel olarak ilgili bir dizi anahtar kelimeye sahip olacaktır. Örneğin, Antalya'da serbest meslek sahibi bir tesisatçı olduğunuzu varsayalım. Bir blog gönderisindeki 'tesisatçı Antalya' gibi bariz anahtar sözcüklerin yanı sıra, 'sızdıran bir musluk nasıl düzeltilir' gibi ifadelerden de trafik alabilirsiniz. İçeriğinizde ne kadar alakalı anahtar kelime kullanırsanız, arama motorlarına sonucunuzun kullanıcılarıyla o kadar alakalı olduğunu söylersiniz.

İşletmeniz için anahtar kelimeleri belirlemenin birçok farklı yolu vardır. Oradan, gelecekteki içerikte kullanmak üzere sonuçları sıralamalarıyla birlikte bir elektronik tabloya aktarabilirsiniz. Google Trends, trend olan anahtar kelimeleri bulmak için de harika bir kaynaktır.

İçeriğinizi Optimize Etme

İster açılış sayfası ister blog yazısı yazıyor olun, içeriğinizin başkalarının bulabilmesi için SEO için optimize edilmesi gerekir. SEO'da yeniyseniz, yüzeyde içeriğinizi bölen başlıklar olarak görünen H (Head, başlık) etiketlerini tazelemeye değer. Ancak, kullandığınız her H etiketi, bu çok önemli anahtar kelimeleri uygulamak için başka bir fırsattır. Örnek olarak, bir H1 etiketi ana başlığınızdır ve bu nedenle son derece ilişkilendirilebilir bir anahtar kelime öbeği içermesi gerekir. Etiketler konusunda, web sitenize yüklediğiniz resim ve videolarda (özellikle BulutPress'de dosya isminden otomatik olarak alır) 'alt' etiketlerinizi alakalı ifadeler kullanarak optimize ettiğinizden emin olun. BulutPress® seo denetleme aracı hem başlık kullanımını, hem de resimlerin alt taglarını (ve çok daha fazlasını) kontrol etmenizi sağlayan çok güçlü bir araçtır ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

Buradaki bir başka önemli ipucu da, resim dosyalarınızı anahtar kelimeleri de içerecek şekilde yeniden adlandırmaktır. Google'a ne kadar çok ipucu verirseniz o kadar iyi!

Seo'yu Başka Neler Etkiler?

Arama motorları, rekabet gücünü korumak için kullanıcılarını en iyi sonuçlara göndermek ister. Yalnızca anahtar kelimelerinizin değil, web sitenizin bir bütün olarak da yerinde olması gerekir.

Web sitesi tasarımınıza en son ne zaman yeni içerik eklediğinizi hatırlamıyorsanız, muhtemelen güncelliğini yitirmiştir. Bazı durumlarda, siteniz yanıt vermeyecek kadar eski olabilir. Öyleyse, insanlar sitenizi bir mobil cihazda veya tablette görüntülediğinde, içerikler ekran özelliğine sığmaz. Kullanıcıların %72,6'sının internete yalnızca 2025 yılına kadar akıllı telefonlarıyla erişeceği göz önüne alındığında, sitenizin tüm cihazlarda çalıştığından emin olmak için para ödüyor.

Hız, SEO için de bir sorundur. Sayfanız yavaş yükleniyorsa veya bozuk sayfalara sahipse, bu durum hemen çıkma oranınızı etkileyebilir, bu da insanların web sitenizde kalmak yerine hemen sayfadan çıktığı anlamına gelir. Bunun Google'a verdiği sinyal, sonucun yararlı olmadığıdır ve sonuç olarak sıralamalarınız düşer. Aşırı video ve görsellerin yanı sıra reklam afişlerinin kullanılması da dahil olmak üzere sayfa yükleme sürelerini etkileyebilecek birçok başka faktör vardır. Ancak BulutPress® sistemi, kullanıdığınız tüm resimleri optimze ettiği, animasyonlar için oluşturulan javascript kodlarını titizlikle oluşturduğu için hız konusunda dünya standartlarının çok üzerinde değerler elde etmektedir.

Seo Profesyonelleri

SEO'yu anlamak ilk başta göz korkutucu görünse de, temel olarak, içeriğinizi insanların aradıklarıyla alakalı hale getirmekle ilgilidir.

SEO'nun büyük bir avantajı, bu bağlantıyı bir kez kurduğunuzda, iş stratejinizi uyumlu hale getirmeye yardımcı olabilmesidir. Mevcut içeriğiniz SEO için optimize edilmemişse, bunu kolayca gözden geçirebilir ve alakalı ve tercihen uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyerek öyle olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, sayfalarınızın nerede sıralandığını size söyleyecek, kullanabileceğiniz çok sayıda araç vardır. Hatta bazıları size yeni başlayanlar için son derece yararlı olan bir trafik ışığı sistemi de verir. Hepsinden iyisi, SEO tek seferlik bir iş değildir. İçeriğinizi şimdi doğru bir şekilde optimize ederseniz, zaman içinde işletmenize yeni potansiyel müşteriler getirmeye devam edecektir.

Seo Eksileri

Reklam için ödeme yapmanın aksine, durmadan para saçıp SEO'nuzu hemen düzeltemezsiniz. İçeriğinizi sizin için optimize edecek araçları (veya insanları!) kullansanız bile, bunun başarılı olması zaman alabilir.

Bu, temellere geri dönmek, tüm hataları bulmak ve bazı durumlarda içeriği daha iyi okunacak şekilde yeniden yazmak ve elbette çok daha fazla anahtar kelime kullanmakla ilgilidir. Blogunuzda binlerce giriş varsa ancak SEO yoksa, her şeyi düzeltmeye çalışmak oldukça yorucu olabilir.

Ayrıca, içeriğiniz mükemmel şekilde optimize edilmiş olsa bile, trafik bir gecede görünmez. Organik trafik oluşturmaya SEO büyük ölçüde yardımcı olur, ancak bu yine de bir süreçtir.

PPC Nedir?

PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelir ve web siteniz için bir çevrimiçi reklam biçimi olarak çalışır. Bir PPC kampanyası bulmak için en yaygın yer, bir Google arama sonucudur.

PPC reklamcılığının işe yaramasının nedeni, belirli bir sorgu için bir arama sayfasının en üstüne çıkmanızı sağlamasıdır. Bir sonuç ararken, çoğu insan genellikle daha alakalı kabul edildiğinden en üstteki birkaç sonuca bakar.

Ayrıca, insanlar birçok sonuç arasında gezinerek saatler harcamak istemezler. Ne de olsa arama motorlarını hızlı bir cevap istedikleri için kullanıyorlar! İşletmeniz yepyeni olsa veya SEO'nuz zayıf olsa bile, fark etmez. Reklamlarınızı doğru ayarlarsanız, işletmeniz tıklanabilir bir bağlantıyla birlikte ya en üstte ya da vurgulanan ilk birkaç sonuç içinde görünür.

Kişi Başına Kurulum

PPC reklamlarının, Google Reklamları gibi özel bir sağlayıcı veya Facebook Reklamları gibi bir sosyal medya platformu aracılığıyla ayarlanması gerekir. PPC kampanyanızı oluştururken, metin veya görsel tabanlı bir reklam gösterme seçeneğiniz vardır. Kampanyayı kendiniz yazmanız veya tasarlamanız gerekecek ve size doldurmanız için sınırlı sayıda karakter verilecek. Buradaki amaç, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için doğru olanları seçmektir. PPC platformu ayrıca size hedefleme kategorilerinin yanı sıra bütçe seçenekleri de sunar.

Hedefli Reklamlar

Bir PPC kampanyası oluştururken, aklınızda hedeflenen bir endüstri veya ürün olmalıdır. Hedef kitlenize ulaşmak için kopya içinde belirli anahtar kelimeler kullanmanız gerekecek. Reklamlar ayrıca belirli bir yere ve hatta zaman dilimine hedeflenebilir. Bazı endüstrilerin PPC'yi bir reklam biçimi olarak kullanmasının yasak olduğunun farkında olmak da iyidir.

PPC Bütçeleri

Adından da anlaşılacağı gibi, işletmeler yalnızca birisi özel olarak bir PPC platformu aracılığıyla oluşturulmuş sponsorlu bağlantılarına tıkladığında ödeme yapar. Herhangi bir zamanda durdurulabilen veya değiştirilebilen bir günlük bütçe oluşturarak çalışır. Bir PPC reklamı için ödediğiniz gerçek miktar, nişinizin veya seçtiğiniz anahtar kelimelerinizin ne kadar rekabetçi olduğuna, kalite puanınıza ve hedef kitlenizi nasıl hedeflemeyi seçtiğinize bağlı olacaktır. Dolayısıyla, nişiniz veya hedeflediğiniz yer çok fazla rekabet içeriyorsa, düşük rekabete karşı daha fazla ödeme yapmayı beklemelisiniz.

PPC Artıları

Organik sonuçlar hemen altında ücretsiz olarak dururken, bir kişinin bir Google arama sonucunun en üstüne çıkmak için neden para ödemeye zahmet ettiğini merak ediyor olabilirsiniz. İdeal bir dünya da, web siteniz organik olarak üst sıralarda yer alır, ancak sonuçta yalnızca bir üst nokta vardır ve oraya ulaşmak, geri bağlantılardan bahsetmemek için çok sayıda harika içerik gerektirir. PPC sizi hemen oraya götürebilir, yani işletmeniz, insanların o terimi aradıklarında göreceği ilk şeydir. En iyi kısım? Yalnızca gerçek bağlantı tıklamaları için ödeme yaparsınız.

PPC'nin esnekliği de işletmeler için büyük bir avantajdır. Bunun nedeni, 'Antalya'da diş hekimi' gibi belirli arama terimlerini hedefleyebilmenizdir. Sadece bu da değil, aynı zamanda reklamın konumunu yalnızca Manchester'da (veya ilgili konumunuzda) çıkacak şekilde ayarlayabilirsiniz; bu, herhangi bir konumdaki herhangi birini hedeflemeye kıyasla, bağlantıya tıklayanların dönüşüm gerçekleştirme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bunu yapmak, bütçenizden daha iyi yararlanmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca PPC'de, tüm pazarlama stratejilerinin size sunamayacağı çok büyük bir kontrol unsuru vardır. Herhangi bir noktada, başarı oranını artırmak için reklamı durdurabilir veya herhangi bir ayrıntıyı değiştirebilirsiniz. Hizmetlerinizi bir bütün olarak pazarlamak yerine, örneğin zorlamaya çalıştığınız yeni bir ürün lansmanı gibi, işin belirli bir alanına odaklanabilirsiniz.

PPc Eksileri

Tamamen yeniyseniz, PPC'yi kavramak kolay değildir. İşletmeniz için gelir sağlamayan reklamlara körü körüne harcama yapıyorsanız, bu kısa sürede bir sorun haline gelebilir. Kullandığınız anahtar kelimelerden reklamın kalite puanına kadar her şey fark yaratır. Ne kadar teklif vermeye istekli olduğunuzdan bahsetmiyorum bile! Bu notta, toplam harcamanız da reklamın ne kadar başarılı olacağının göstergesi değildir. Pek çok kişi, PPC kampanyalarını bunun yerine bir uzmana yaptırır, bu da ek bir masraftır.

PPC bir teklif verme sistemi olduğundan, rakip bir marka kolayca gelip sizden daha iyi teklif verebilir ve bunun yerine sonuçlar sayfasının en üstüne gidebilir. Son derece sınırlı bir bütçeniz varsa, ancak rekabet gücü yüksek anahtar kelimeler için teklif veriyorsanız, herhangi bir ilgi elde etmekte zorlanabilirsiniz. Artı, kampanyanız bittiğinde… biter! SEO ile karşılaştırıldığında, PPC'nin sınırlı bir raf ömrü vardır.

Son olarak, oluşturduğunuz herhangi bir PPC kampanyası, yanında 'Reklam' kelimesini gösterecektir. Bu, kampanyanıza mutlaka zarar vermeyecek olsa da, kullanıcılara bunu organik olarak yapmak yerine orada olmak için para ödediğinizi söyleyecektir. Sonuç olarak bazı kullanıcılar ücretli içeriği atlayabilir. Bununla birlikte, ilk 3 sonuç bir sayfadaki tıklamaların %46'sını alıyor. Dahası, kullanıcıların %98'i, sonuçların ilk sayfasında yer alan bir sonucu seçiyor. Ama asla garanti yok!

Hem Seo Hem PPC Kullanabilir Misiniz?

Kesinlikle! Hem SEO hem de PPC stratejinize bakmak iyi bir fikirdir. Temel düzeyde, SEO'nuz, içeriğinizin arama motoru trafiğini almak için nasıl optimize edildiğidir. Göz ardı edilmemelidir çünkü yalnızca ücretli reklamcılığa güvenemezsiniz. Ancak bildiğimiz gibi, SEO yavaştan etkili olabilir ve hemen potansiyel müşterilere ihtiyacınız varsa, o zaman PPC aracılığıyla ücretli reklam vermenin yolu budur.

SEO'nun ücretsiz olduğu göz önüne alındığında (herhangi bir özel yazılım veya bunu sizin için yapması için kiralamayı tercih edeceğiniz kişiler hariç), aynı zamanda PPC'ye kıyasla bütçe dostu bir seçenektir. Her ikisini aynı anda kullanmak, yelpazenin her iki ucunu da hedefleyecektir ve bu, doğru şekilde yapıldığında işinize potansiyel müşteriler getirmede son derece etkili olabilir.

Seo v.s. PPC Web Siteniz İçin En İyi Çözüm Hangisi?

SEO ve PPC savaşında, her birinin farklı avantajları olan kullanışlı bir pazarlama aracı olduğu açıktır. Web siteniz için en iyi çözüm söz konusu olduğunda, SEO ile uzun bir süre boyunca organik içerik oluşturmak isteyip istemediğiniz veya işinizi bir bütün olarak veya PPC ile belirli bir kol olarak pazarlamak için hızlı sonuçlara ihtiyacınız olup olmadığı ana düşüncedir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp