SEO İçin Yüksek Kaliteli Geri Bağlantılar (Backlinks) Alın

yüksek kaliteli backlink geri bağlantı almak

Arama motorlarında, web sitenize gelen kaliteli bağlantıların sayısı, Moz Domain Yetki Puanınızın büyük bir bölümünü oluşturur. Aslında, Google'ın orijinal patenti ağırlıklı olarak web sitelerinin birbirleriyle nasıl bağlantı kurduğuna odaklanmıştı. Ana fikir, bir web sitesinden diğerine bağlantının esasen bir "oy" olarak sayılmasıydı ve hâlâ öyledir. Çok çeşitli farklı kaynaklardan geri bağlantılar (backlink) alabilirsiniz. İyi backlink almak için ne yapmalı diye düşünüyorsanız makalemiz sizin için hazırlandı.

Ucuz geri bağlantılar satın almamanız çok önemlidir ve siteniz için birisinin geri bağlantı oluşturmasını sağlıyorsanız, ne yaptıklarını bildiklerinden emin olmalısınız. Çok az para karşılığında "yüzlerce" geri bağlantı elde etmeleri için bir SEO şirketi ile anlaşan bir çok işletme sahibi tanıyoruz. Arama motorları bu işlemi spam olarak algıladı ve siteler genellikle sıralama kaybetti, yasaklandı veya en azından ceza aldı. Backlink oluşturmak uzun zaman alır, bu süreci fazla aceleye getirmeyin. Kaliteli ve bilgilendirici içerik yayınlarsanız yavaş yavaş doğal geri bağlantılar elde edersiniz. Ayrıca, alanınızdaki kişilere, tedarikçilere ve ortaklara ulaşabilir ve bir bağlantı aracılığıyla web sitenizi önerebilecekleri uygun bir yer olup olmadığını görebilirsiniz.

Geri bağlantı almaya başlamak için iyi bir yer, yüksek kaliteli dizin web siteleridir. Yeni ve güvenilir geri bağlantılar elde etmek için yerler ararken, sektörünüzde zaten sıralamaya giren web siteleri, dizinler ve bloglar için arama yapmaya çalışın. Bir forumda yorum yaparak, bir misafir blogunun yayınlanmasını sağlayarak veya işletmenizi güvenilir bir liste haline getirerek, yavaş yavaş kendi sitenize güven ve otorite oluşturacaksınız.

Haftada bir sitenize en az 1 yeni backlink eklemeye çalışmanızı öneririz. Web sitelerini araştırmak ve rakiplerin geri bağlantılarına bakmak haftada yaklaşık bir saat kadar sürer. Örneğin, sektörünüz hakkında iyi bir içerik yazıyorsanız, bunu bazı bloglara gönderin ve sizi misafir yayıncı yapıp yapmayacaklarını görün. Aşağıdakilere odaklanarak sağlıklı bir geri bağlantı (backlink) oranı oluşturmak mümkündür:

  • Bloglara yorum yapın.
  • Çevrimiçi forumlara etkin katılım sağlayın.
  • Listeleme sitelerinde hesap oluşturun ve işletmeniz için bir profil yaratın.
  • Web sitenizi yerel dizinlerin yanı sıra ulusal dizinlere eklemeyi unutmayın.
  • İş ortaklarınıza ulaşın (tedarikçiler, satıcılar, vb.) ve web sitenize bağlantı verip vermeyeceklerini sorun.

İpucu: Geri bağlantı "ticareti" yapan sitelerle asla çalışmayın. Bu, karşılıklı bağlantı olarak kabul edilir ve Google tarafından kesinlikle önerilmez. Ayrıca, geri bağlantı paketleri satın almayın, bu asla işe yaramaz ve yarardan çok zarar verir!

Yüksek Kaliteli Backlink Almak İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Geri bağlantılar (backlinks) oluşturmak için veri ağırlıklı içerik oluşturun. Yüksek kaliteli bloglardan bağlantılar almak için, kendi blogunuzda bağlantıya değer içerik oluşturmanız ve ardından konuk blog metni yazarken veya yorum yaparken gönderilerinizde referans olarak bu içeriğe bağlantı vermeniz gerekir. Araştırmalar, veri ağırlıklı içeriğin, düşünülerek oluşturulan (muğlak, veri içermeyen, sırf yoruma dayalı) içeriğe kıyasla çok daha sık bağlandığını gösteriyor.

Rakiplerinizin geri bağlantılarını araştırmak için semrush ve ahrefs kullanın. Rakiplerinizin hangi geri bağlantılarının yetkili göründüğünü keşfedin ve aynı sayfada bir geri bağlantı almanın bir yolunu bulmaya çalışın.

Sektörünüzdeki ve zaten yetkisi olan web sitelerinden geri bağlantılar oluşturmaya odaklanın. Geri bağlantılarınızın kalitesi ne kadar yüksek olursa, arama sıralamanız o kadar yüksek olur. Gerçek trafiğe sahip sitelerden backlink almak web sitenizi sağlamlaştıracaktır. Halihazırda sektörünüzdeki terimler için sıralamada olan web siteleri, başlamak için harika bir yerdir. Web sitenizi listelemenize izin verecek yüksek kaliteli yerel ve ulusal dizinler için hesaplar oluşturun.

İşletmeniz kaliteli geri bağlantılar oluşturmuyorsa, ön plana çıkamazsınız. Ön plana çıkmıyorsanız, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) daha üst sıralarda yer almak için temel kriterlerden birini kaçırıyorsunuz demektir.

Google'ın arama algoritmasının mesafeyi, belirginliği ve alaka düzeyini ödüllendirdiği uzun zamandır bilinmektedir. Ve bir işletme, arama yapan kişiye olan mesafeyi her zaman etkileyemese de alaka düzeyini ve önemini artırmak için çalışabilir. Google'ın paylaştığı gibi, öne çıkma "Google'ın bir işletme hakkında web genelinde sahip olduğu bağlantılar, makaleler ve dizinler gibi bilgilere" dayanır.

Sonuç olarak: Her işletmenin kaliteli, beyaz şapka geri bağlantılarına ihtiyacı vardır.

Beyaz şapka geri bağlantıları, esas olarak bir web sitesinden bir güven oyu işlevi görür ve Google'a web sayfanızın güvenilir bir kaynak olduğunu söyler.

Web sayfanız ne kadar çok güven oyu alırsa, o kadar öne çıkacaktır. Ve beyaz şapka geri bağlantıları, spam taktiklerinden yararlanmak yerine etik yollarla yapılır. Yine de, kaliteli geri bağlantılar elde etmenin söylenmesi yapmaktan daha kolaydır.

Kaliteli Geri Bağlantılar Almanın (Gerçekten İşe Yarayan) 12 Yolu

Beyaz şapka geri bağlantı stratejinizi oluşturmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu gönderi, web tasarım için geri bağlantı almak ve SEO stratejinizi artırmak için çalışan kanıtlanmış 12 stratejiyi paylaşacak.

1. Blogda Konuk Yazar Olun

Beyaz şapka geri bağlantıları oluşturmanın en etkili yollarından biri, konuk bloglama fırsatları bulmaktır.

Konuk blog yazma, uygun ve alakalı olduğunda kendi kaynaklarınıza, çalışmalarınıza ve daha fazlasına bağlantılar ekleyerek işletmenizin geri bağlantı profilinizi organik olarak oluşturmasına olanak tanır.

Ek olarak, siteler, genellikle kapsamayabilecekleri yeni blog yazısı fikirlerini ortaya çıkardığı ve içerik programlarına çok az çaba sarf ederek eklediği için konuk blog içeriği yayınlamayı memnuniyetle karşılar. Konuk gönderi katkılarını kabul eden ve sektörünüz, ürünleriniz veya hizmetlerinizle alakalı siteleri arayın. Ayrıca, geri bağlantınız bu tür sitelerde daha fazla mesafe kat edeceğinden, daha yüksek etki alanı yetkisine sahip sitelerde içerik yayınlamaya bakın.

Daha yüksek etki alanı yetkisi, bir sayfanın SERP'lerde sıralama olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bir web sitesinin Etki Alanı Yetkilisini kontrol etmek için Moz'un ücretsiz Bağlantı Gezgini aracını kullanın.

2. Partnerlerinize, Distribütörlerinize, Tedarikçilerinize Sorun

Bir işletmeyle ortaksanız veya tercih edilen bir satıcı veya tedarikçiyseniz, sitenize bir bağlantı isteyin. Halihazırda bir işletmeye değerli bir hizmet sunduğunuz için, onlarla zaten bir iş ilişkisi geliştirmiş olduğunuzdan, sizinle tekrar bağlantı kurmaya daha meyilli olacaklardır. Ek olarak, birçok işletmenin kiminle iş yaptıklarını gösteren bir ortak sayfası zaten vardır. Halihazırda sitenize bağlantı vermiyorlarsa, bu kolay bir soru olmalı ve sitenize güvenilir bir beyaz şapka geri bağlantısı almanın hızlı bir yolu olmalıdır.

3. Kaynak Gösterilmeyi Hakediyorsanız, Bunu Talep Edin

Markanıza atıfta bulunan mevcut müşterilerden veya sitelerinde herhangi bir sıfatla sizden bahseden birlikte çalıştığınız mevcut işletmelerden bir geri bağlantı sağlamalarını isteyin.

Ek olarak, orijinal araştırmanıza atıfta bulunan bir işletme bulursanız, size bir geri bağlantı da sağlamalıdır. İşletmenizden bahseden web sitelerini bulmak için Google Alerts veya benzer bir araç kurun. Bir web sitesinde işletmenizin adı geçtiğinde bir e-posta bildirimi alırsınız.

4. Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi Paylaşmak İçin Markalardan ve Etkileyenlerden Yararlanın

Ürününüz veya hizmetiniz hakkında bir inceleme yapmak için sektörünüzde bir blog niş veya etkileyici bulun. Markanızı desteklemek için doğru blog nişini veya etkileyicisini bulduğunuzda, inceleme karşılığında onlara ürününüzü gönderin veya hizmeti ücretsiz olarak sağlayın.

Veya daha büyük bir bütçeniz varsa, makro düzeydeki etkileyicilere dürüst geri bildirimlerini vermeleri için de ödeme yapabilirsiniz. Ardından, blog veya etkileyicinin ürününüze veya hizmetinize geri dönmesini sağlayın.

Komisyon, yalnızca bağlı kuruluş bağlantısını tıklatarak veya tüketici gerçekten bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde gelebilir. Bu bağlantı kurma çabası, sizin adınıza daha fazla çaba gerektirir; ancak aynı zamanda daha yüksek kaliteli trafik gönderir. Bu trafik, ürün veya hizmetinizle ilgilendiklerini bildikleri için zaten niteliklidir ve bu da daha yüksek dönüşüm oranları sağlar.

5. İlgi Çekici Görsel İçerik Oluşturun

Pazarlamacıların yaklaşık %41'i orijinal grafiklerin (ör. infografikler, illüstrasyonlar) pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olduğunu söyledi. Ve pazarlamacıların %52'si görsel içeriğin pazarlama stratejilerinde çok önemli olduğunu söyledi. Görsel içerik neden pazarlamacılar için en önemli önceliktir? Çünkü kolayca algılanır ve paylaşılabilir.

İster infografik ister başka türde bir görsel oluşturuyor olun, içeriğinizin paylaşılma olasılığını artırmanın kolay bir yoludur.

6. Orijinal Araştırmayı Yayınlayın

İnsanların neden ve ne zaman içerik paylaştığını düşünürken, içerik paylaşımının psikolojisini de göz önünde bulundurmalısınız. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yanıt verenlerin %94'ünün paylaştıkları bilgilerin alıcı için nasıl faydalı olacağını dikkatlice düşündüklerini söylediğini ortaya koydu.

Aynı çalışmada, yanıt verenlerin yaklaşık yarısı, ilgilendikleri ürünler hakkında başkalarını bilgilendirmelerine ve potansiyel olarak fikirleri değiştirmelerine veya eylemleri teşvik etmelerine olanak tanıdığı için içerik paylaştıklarını bildirdi. İçeriğiniz ne kadar bilgilendirici olursa, paylaşılma olasılığı o kadar artar. Uzmanlığınızdan ve orijinal araştırmanızdan yararlanarak güvenilir bir içerik paylaşım kaynağı olabilirsiniz. Bir tüketici, blog veya işletme araştırmanızdan her bahsettiğinde, bir beyaz şapka geri bağlantısı alırsınız.

Bu, Google'ın sizi daha iyi arama sıralamalarıyla ödüllendirerek daha fazla organik arama trafiğine yol açmasına bağlı olarak öne çıkmanıza yardımcı olur.

7. Kullanışlı Ücretsiz Bir Araç Oluşturun

Bir teknoloji şirketi misiniz? Çözümünüzün ücretsiz bir aracını veya hafif bir sürümünü oluşturmak, kaliteli beyaz şapka geri bağlantıları oluşturmanın etkili bir yoludur. Ayrıca potansiyel müşteri adaylarını da yönlendirebilir.

Örneğin Adobe Creaive Cloud, Adobe Acrobat Reader ve Adobe Photoshop Express gibi birçok aracının ücretsiz veya "daha hafif" sürümlerini sunmaktadır. Bunlar, kullanıcıların aracın yeteneklerini ön izlemesine olanak tanır ve onları gelecekte yazılımını en üst düzeye çıkarmak için ücretli kullanıcılara dönüştürmeye teşvik edebilir.

8. Nihai ve Adım Adım Kılavuzları Yayınlayın

Adından da anlaşılacağı gibi, nihai kılavuzlar, belirlenmiş bir konudaki "nihai" kaynaklardır.

Nihai kelime, konu hakkında en iyi, en derinlemesine güncel bilgiye sahip olduğunuzu ve tüketicileri daha fazlasını öğrenmek istemeye teşvik ettiğini gösterir. Adım adım kılavuz, teorik olarak, bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrenmenin kolay bir yolunu sağlar. Tüketiciler, adım adım açıklamalı bir kılavuzun başarmayı amaçladığı kolaylık ve basitliği tercih ediyor. Bu tür kılavuzların her ikisi de bir işletmenin geri bağlantı profilini oluşturmasına yardımcı olabilir.

Örneğin, dijital pazarlama için nihai bir rehber yazdıysanız, bir yazar bağlı kuruluş pazarlamasıyla ilgili bir blog gönderisinde noktalarınızdan birine atıfta bulunabilir.

9. Alıntıları Kullanın

Alıntılar, bir arama sıralaması faktöründe geçmişte olduğu kadar belirgin olmayabilir; ancak, faydaları tamamen modası geçmiş değildir. Yerel alıntılar, işletmenizin bilgilerini geniş arama ekosisteminde yayınlamanıza yardımcı olur.

Aramaların büyük çoğunluğu Google'da ve diğer popüler arama motorlarında yapılırken, bu dizinler aynı zamanda trafik alır ve tüketicilerin işletmenizi keşfetmesinin başka bir yoludur.

Başlamak için işletmenizin Google İşletme Profili (eski adıyla Google Benim İşletmem), Yelp, Facebook ve Apple Haritalar'da listelendiğinden emin olun. Ardından diğer genel veya sektöre özel dizinlere dalın. Listelendiğiniz her dizin, geri bağlantı profilinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir geri bağlantı sağlar.

10. Halkla İlişkilerden Yararlanın

Bir halkla ilişkiler planına sahip olmak, sektörünüzde itibar ve otorite oluşturmanın harika bir yoludur. Ayrıca, geri bağlantı profilinizi oluşturmanıza yardımcı olacak kesin bir yoldur. Örneğin, işletmenizin yayınladığı her basın bülteni, sitenize en az bir geri bağlantı eklemek için bir fırsattır.

Aynı zamanda işinizi sektörünüzde bir uzman olarak kurar; Sektörünüzde paylaşmak için ne kadar sık ​​yararlı ve ilgili bilgiye sahip olursanız, kendinizi o kadar otoritenin sesi olarak kabul ettirirsiniz.

Halkla ilişkiler, içerik bağlantılarını paylaşabileceğiniz sosyal medyayı da kapsar. Kullanıcılar içeriğinizi yararlı bulursa, yeniden paylaşarak ek geri bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

11. Bir Özet Oluşturun veya Uzmanlara Sorun Blog Gönderisi

Başkalarından belirli bir konu hakkında içgörü istemek, içeriğinizi güçlendirmenize ve başka türlü sahip olamayacağınız değerli bilgiler eklemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, katkıda bulunan kişinin geri bağlantı profilini iyileştirmek için gönderinize kendi bağlantısını dahil etmesi için harika bir yoldur.

Bir özet veya uzmanlara sor tarzı bir gönderi oluşturmak, paylaşılabilirlik şansınızı da artırır. Katkıda bulunanlarınızın içerik parçasını kendi ağlarıyla paylaşma olasılığı yüksektir, bu da içeriğin daha geniş bir kitleye ulaşmasına neden olur.

Katılımı teşvik etmek için potansiyel katkıda bulunanlardan kısa bir katkı – belki iki veya üç cümle – isteyin. Talep ne kadar az külfetli olursa, katkıda bulunma olasılıkları o kadar yüksek olur.

12. Kırık Linkler İçin Maden

Bozuk bağlantılar, bir kullanıcının bir siteyle olan deneyimini olumsuz etkiler. Hevesle bilgi arayan bir kullanıcının sitenize giden bozuk bir bağlantıyı tıkladığını düşünün. Bu muhtemelen hayal kırıklığına ve potansiyel olarak kaybedilen bir müşteriye neden olur.

Google, son sayfa deneyimi güncellemesiyle, genel web sayfası deneyimine de öncelik vermeye devam ediyor.

Bozuk bağlantı oluşturma, artık var olmayan (veya güncellenmiş) sayfaları bulmayı ve sayfalara bağlantı veren web sitelerine ulaşarak onların yerine değiştirebileceğiniz benzer bir kaynağa sahip olduğunuzu bilmelerini gerektirir.

Bozuk bağlantı oluşturma zaman ve çaba gerektirir, ancak SEO çabalarına öncelik veren siteler için geri bağlantı profilinizi oluşturmanın kolay bir yolu olabilir.

Sonuç

Google'ın gelişen arama motoru algoritmasını anlamak zaman alabilir ve denemeler, sıkıntılar ve hatalarla dolu olabilir.

Markanızın alaka düzeyini ve önemini artırmaya odaklanmak, SERP'lerde sayfa sonuçlarınızı artırmanın iki kesin yoludur.

İç bağlantı ve geri bağlantılar da dahil olmak üzere bağlantı kurma, oraya ulaşmanın yollarından sadece bir tanesidir. Takip edilmesi gereken çok sayıda başka bilinmesi gereken SEO kavramı da var.

Ancak, geri bağlantınızı ve dahili bağlantılarınızı oluşturmaya çalışmak, başlamak için harika bir yerdir.

    Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp