Potansiyel Olarak Zararlı Geri Bağlantılardan Kurtulun

zararlı toksik backlinks geri bağlantılardan kurtu

Backlink profiliniz, Moz Domain Authority puanınızın önemli bir bölümünü oluşturur. Öncelikle iyi bir backlinkin ne olduğunu belirleyelim. İyi bir geri bağlantı (backlink), nişinizdeki güvenilir, alakalı bir web sitesinden gelmelidir. Etki alanı yetkileri (DA domain authority) ne kadar yüksek olursa, geri bağlantınız o kadar iyi olur! Sıralamanıza faydadan çok zarar verecek geri bağlantılar şunlardır:

 • Yüksek spam puanlı geri bağlantılar
 • Bir geri bağlantı oluşturucudan veya bir bağlantı değiş tokuşundan satın alınan bağlantılar
 • Tamamen alakasız bir web sitesinden veya sektörden bağlantılar
 • Düşük kaliteli dizin sitelerinden bağlantılar
 • Google tarafından cezalandırılmış bir siteden gelen herhangi bir bağlantı

Potansiyel olarak zararlı backlinkleri analiz edin ve bunlardan mutlaka kurtulun. Google search console hesabınıza giriş yaparak geri bağlantılarınızı sık sık kontrol etmelisiniz.

zararlı olabilecek backlinkleri analiz edin

Backlink Analizi Nedir ve Neden SEO Çalışmalarınızın Bir Parçası Olarak Yapmalısınız?

Backlink profilinizi düzenli olarak analiz etmiyorsanız, hemen yapmaya başlamanız gereken bir şeydir. Hem kendi hem de rakiplerinizin bağlantı profilleri hakkında ne kadar çok içgörüye sahip olursanız, stratejilerinizi geliştirmek için bu bilgileri kullanma şansınız o kadar artar.

Rekabetçi Bir Bağlantı Boşluğu Belirleyin

Bir geri bağlantı analizi yapmak, sizinle ana rakipleriniz arasındaki bağlantı boşluğunu anlamanıza yardımcı olur. Kendi bağlantı profilinizin ve rakiplerinizin kalitesini anlayarak, diğerlerine karşı sıralama yeteneğinizi belirleyebilir ve onları geçmenin ne kadar zor olacağını görebilirsiniz. Bu, bağlantı boşluğunu kapatacak ve rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olacak bir strateji geliştirebileceğiniz anlamına gelir.

Rakiplerinize karşı ne kadar iyi olduğunuzu ne kadar çok bilirseniz, stratejiniz o kadar iyi olabilir ve sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyen bağlantılar oluşturmak için fırsatlar bulmak o kadar kolay olacaktır.

Kötü Bağlantıları Belirleyin ve Sıralamanızı Korumak İçin Harekete Geçin

Yanlış bağlantı türü (genellikle kötü bağlantılar, toksik bağlantılar, spam içerikli bağlantılar veya doğal olmayan bağlantılar olarak adlandırılır) sitenizin organik performansına zarar verebilir ve bir geri bağlantı denetimi yapmak, bu sorunları ve endişe duyulan alanları proaktif olarak bulmanın en etkili yoludur. Sıralamalarınızı korumak için harekete geçebilir.

Kötü bağlantıların bir sonucu olarak zaten olumsuz bir etki görecek kadar talihsizseniz, sorunu düzeltmek ve kaybettiğiniz sıralamayı yeniden kazanmak için bir swot analizi yapmanız gerekecektir. Basitçe söylemek gerekirse, düzenli olarak backlink analizi yaptığınızda, olası sorunları sorunlara neden olmadan önce çözebilirsiniz.

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli bağlantılar güvenilir kaynaklardan gelir ve hiçbir şekilde arama motoru sıralamalarını değiştirmeyi amaçlamaz. Bunların neye benzediğini anlamak için gidilecek en iyi yer Google'ın Web Yöneticisi Yönergeleridir.

Aslında, Google bize doğrudan söylüyor:

google yönergelerine göre faydalı backlink nedir

Bunu basitçe ifate etmek gerekirse, yüksek kaliteli bağlantılar, birisinin içeriğinizi değerli bulması ve ona bağlantı vermeyi seçmesi sonucunda (editoryal) doğal olarak yerleştirilmiş olanlardır.

Bir bağlantı editoryal (kullanıcının ilgi duyması ve kendi isteği ile) olarak yerleştirildiğinde, bu, bir yazar veya web yöneticisi tarafından yapılır, çünkü bunu yapma kararı alırlar. Bağlantı kurmak zorunda değillerdi, ancak okuyucularına yardımcı olmak için genişletmek veya kullanmak istedikleri değerli bir içerik oluşturduğunuz için bunu seçtiler. İşte dikkat etmemiz ve gerçekten anlamamız gereken şey de budur.

Dijital Halkla İlişkiler ve içerik pazarlamasının bu kadar popüler bağlantı kurma taktikleri haline gelmesinin nedeni, doğrudan gazetecilerin, editörlerin ve diğer yayıncıların bir hikayeyi veya içeriği ele almayı ve ona bağlantı vermeyi seçmeleriyle sonuçlanmalarıdır. Bu taktikler, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanıza ve toksik bağlantılarla ilişkili risklerden kaçınmanıza yardımcı olur.

Ancak pratikte Kaliteli Bağlantılar Nasıl Görünür?

Editoryal olarak yerleştirilmesinin yanı sıra, yüksek kaliteli bir bağlantı.

Google olmasaydı, yine de bir bağlantı almak isterdiniz. Bunun nedeni, hedeflenen yönlendirme trafiği alma fırsatı veya potansiyeli olduğu için iyi bir şanstır. Bağlantıların öncelikle gezinme amaçlı olduğunu biliyorsunuz. Bir bağlantı sitenize kaliteli trafik çekebiliyorsa, muhtemelen iyi bir bağlantıdır.

Topikal olarak kendi web sitenizin içeriğiyle uyumludur. Tamamen alakasız iki içerik arasındaki bağlantılardan daha doğal olmayan çok az şey vardır. Kaliteli bağlantılar, sizinkine benzer bir konuyu kapsayan diğer web sayfalarından gelir.

Güvenilir bir kaynaktan gelir. Bağlantılar, bir web sitesinden diğerine güven oylamasıdır ve en kaliteli bağlantılar en güvenilir kaynaklardan gelir. Başka bir deyişle, herhangi bir gün bir yabancıdan ziyade bir arkadaşınızın tavsiyesine güveneceksiniz ve aynı şey geri bağlantılara da uygulanabilir. Wikipedia gibi güvenilir bir siteden gelen bir bağlantı, nihayetinde, hiç kimsenin duymadığı bir blogdan daha kaliteli bir bağlantıdır.

“Zehirli” Backlink Nedir?

Kaliteli bağlantıları editoryal olarak kazanılan, güvenilir kaynaklardan gelen ve yönlendirme trafiği gönderme potansiyeline sahip olanlar olarak özetleyebilirsek, toksik geri bağlantı nedir?

Yine, Google'da ve açıkça belirten bağlantı şemaları kılavuzuna dönelim:

Google arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeyi

Google, bir bağlantıyı arama sıralamalarınızı değiştirme girişimi olarak görürse, Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal eder. Ancak ne tür bağlantılar manipülatiftir?

Çok basit bir biçimde, editoryal olarak yerleştirilmeyen ve bir SEO'nun birincil amacı arama sıralamasını artırmak için aktif olarak yerleştirdiği bağlantılar. Zehirli geri bağlantılar genellikle düşük kaliteli işaretler veya aşağıdakiler gibi sıralamaları manipüle etme girişimi gösterir:

 • Yalnızca bağlantı vermek amacıyla kurulmuş sitelerden geliyor ise.
 • Konuyla alakalı olmayan sitelerden ve içerikten geliyor ise.
 • Google tarafından dizine eklenmemiş sitelerden geliyor ise.
 • Açıkça blog yazılarına alakasız eklenen yorumlardan geliyor ise.
 • Bir web sitesinin kaynak kodlarına gizlenmiş ise veya footera eklenmişse.
 • Bir web sitesindeki her sayfada bulunuyor ise.
 • "Tam eşleme bağlantı metni" kullanıyor ise.
 • Takip edilen bağlantılar açıkça sponsorlu olarak işaretlenmişse.

Zehirli Geri Bağlantılar Organik Performansınızı ve Arama Sıralamanızı Nasıl Etkileyebilir?

Manipülatif bağlantıların kullanımının yaygın olduğu ve bir web sitesinin sıralaması üzerinde derin bir etkisi olduğu bir zaman vardı. Google'ın algoritmaları son yıllarda kapsamlı bir şekilde gelişti ve web spam'e (doğal olmayan bağlantıların altına düştüğü daha geniş bir konu) karşı çabaları geniş çapta rapor edildi.

2023'de başarılı bağlantı kurma, nicelikten çok kaliteye odaklanmakla ilgilidir ve düşük kaliteli bağlantılar, sıralamalarınıza ve organik trafiğinize önemli ölçüde zarar verebilir. Doğal olmayan bağlantılar, bağlantı oluşturma ortamını daha iyi hale getiren 2012'nin Google Penguin algoritması güncellemesinin hedefiydi.

Ancak, üç senaryoya bakarak bugün toksik geri bağlantıların sitenizin SEO çabalarına nasıl zarar verebileceğinden bahsedelim.

Siteniz Doğal Olmayan Bağlantılar İçin Manuel Bir İşlem Aldı

Google'ın web spam ekibinden biri alanınızın bağlantı profilini inceler ve aşırı spam bulursa, doğal olmayan bağlantılar için manuel bir işlem uygulayabilir. Google'ın kendi sözleriyle:

web yöneticisi kalite yönergeleriyle uyumlu

Manuel eylemler bir zamanlar olduğundan çok daha az yaygındır. Bir siteyi manuel olarak incelemek zaman ve kaynak gerektirir ve bu nedenle Google, algoritmasıyla kötü bağlantıları daha iyi belirlemek için büyük çaba sarf etmiştir. Bununla birlikte, özellikle tekrar tekrar aşırı derecede spam gönderiyorsanız, manuel işlemler yine de gerçekleşebilir.

Manuel incelemeler aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

 • Bir spam raporu dolduran bir rakip.
 • Algoritmik olarak algılanan ve incelemeyi tetikleyen sorunlar.
 • Aşırı bağlantı spam'ı ile bilinen bir niş içinde olmak.

Google Search Console'da manuel işlem cezası aldıysanız, bildirim görürüsünüz ve "Manuel işlemler" sekmesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz:

Bir manuel işlem aldıysanız, etkilenen sayfaların bir örneğini görürsünüz; bunlar sitenizin bölümlerini hedefleyebilir veya site geneline uygulanabilir. Tipik olarak, etkilenen sayfaların ceza uygulanmadan önce sahip oldukları tüm sıralamaları kaybedeceğini ve kaldırılana kadar bu sıralamaları yeniden kazanmalarının önleneceğini göreceksiniz.

Bağlantı spam'inden manuel bir eylemi kaldırmak için, cezaya neden olan toksik bağlantıları kaldırmaya çalışmanız (veya web yöneticisinden bunlara nofollow, UGC veya sponsorlu bir özellik eklemesini istemeniz) gerekir.

Siteniz Algoritmik Bir Filtreden Etkilendi

Belki de toksik bağlantıların neden olduğu en yaygın senaryo, sitenizin algoritmik bir filtreden (genellikle algoritmik ceza veya düzenleme olarak da anılır) muzdarip olmasıdır. Algoritmanın, bir insan yerine doğal olmayan bağlantılar tespit ederek sıralamalarınıza bir ayarlama uyguladığı yer burasıdır.

Tipik olarak, ayarlama kötü bağlantılarla ilgili olduğunda, bu Penguin filtresi tarafından yapılır.

Etkilendiğinizi bildiren bir bildirim almazsınız ve bir algoritmik cezayı kaldırmak için yeniden değerlendirme talebinde bulunamazsınız. Ancak bir algoritma güncellemesi olduğunu, Google genel olarak duyurmaktadır.

Bununla birlikte, organik trafik ve görünürlükte önemli bir düşüş göreceğiniz için, bu şekilde olumsuz bir şekilde etkilendiğinizi genellikle bileceksiniz. Bu, site genelinde olabilir veya düşüş, doğal olmayan bağlantıların kapsamına bağlı olarak bir dizi sayfadan veya site bölümünden gelebilir.

Toksik bağlantıların neden olduğu algoritmik bir filtreden kurtulmak için soruna neden olan taktikleri durdurmanız ve sorunlu olduğundan şüphelendiğiniz bağlantıları reddetmeniz gerekir. Büyük olasılıkla, siteniz doğal olmayan bir şekilde kötü bağlantılar tarafından engellendiğinden, sıralamaları düzenlemeden önceki konumlarına getirmeyeceksiniz.

Kaybedilen zemini tamamen geri kazanmak için dışarı çıkmanız ve daha iyi bağlantılar kazanmanız gerekecek.

Bağlantılarınız Yok Sayılıyor ve Sıralamalara Etkisi Yok

Google, doğal olmayan bağlantıları görmezden gelme konusunda her geçen gün daha iyi hale geliyor. Hatta 2019'da John Mueller, Google'ın doğal bağlantı olma ihtimalinin düşük olduğu sitelerden gelen bağlantıları görmezden geldiğini bile belirtmişti.

Hatta bu bağlantıları reddetmenize gerek olmadığını söyleyecek kadar ileri gitti. Bu, bir bakıma iyi haber - doğal olmayan bağlantıların algoritmik veya manuel cezalara neden olma olasılığı daha düşüktür.

Ciddi bir şekilde spam göndermiyorsanız, ciddi bir eylem görme olasılığınız giderek azalıyor. Bununla birlikte, bu, Google'ın görmezden gelmeyi seçtiği herhangi bir bağlantının, sıralamalarınız üzerinde hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir. Ne büyük bir kaynak israfı (ve muhtemelen para)!

Şirket içinde veya bir web tasarım ajansı aracılığıyla oluşturduğunuz her bağlantının etkisini anlamanız ve düşük kaliteli olarak kabul edilirse Google'ın bunları görmezden gelebileceğini düşünmeniz gerekir.

Kaçınılması Gereken Zehirli Bağlantı Kurma Taktikleri

Zehirli geri bağlantılara yol açabilecek bağlantı kurma taktiklerinin farkında olmanız çok önemlidir ve aşağıda bunlardan uzak durduğunuzdan emin olmanız ve bir bağlantı analizi yaparken olası sorunları tespit edebilmeniz için bir özet verilmiştir.

Ücretli Bağlantılar Kullanmak

Bir bağlantı karşılığında para ödüyorsanız, Google'ın Web Yöneticisi Yönergelerini doğrudan ihlal etmiş olursunuz. Bu kadar basit ve bu, misafir gönderileri için sponsorluk ücretlerinin ödenmesini ve ayrıca bir bağlantı karşılığında ürün veya hizmetlerin hediye edilmesini de içerir. Bir bağlantı ücretliyse, editoryal olarak yerleştirilmemiştir.

Ancak, SEO perspektifinden bakıldığında kötü amaçlı veya en azından işlevsiz olsa da, sponsorlu içeriği bağlantı oluşturmaktan başka nedenlerle kullanıyorsanız (diyelim ki birinin hedef kitlesinden yararlanmak ve yönlendirme trafiği kazanmak için), rel="nofollow" eklediğinizden emin olun. Tam şeffaflık için rel="sponsored" niteliğini kullanın.

Tam Eşleşen Bağlantı Metin Bağlantıları Kullanmak

Tam eşlemeli (anahtar kelime açısından zengin) bağlantı metni kullanan bağlantılar, büyük ölçüde kaynaktan bağımsız olarak genellikle zehirlidir.

Birde şöyle düşünün.

Çoğu insan, "ucuz ayakkabı satın al" bağlantı metnini kullanarak çevrimiçi bir ayakkabı mağazasına doğal olarak bağlantı vermez. Marka adını veya alan adını kullanarak bağlantı kurma olasılıkları çok daha yüksektir. Anahtar kelime açısından zengin bağlantı metninin aşırı kullanımı varsa, bu, bağlantılar için ödeme yapıyor olmanız veya bunların editoryal olarak yerleştirilmemeleri için olası bir işarettir.

Bir sayfanın sıralamaya çalıştığı anahtar kelimelerle tam olarak eşleşmesi için kullanılan bağlantı metnini etkiliyorsanız, bağlantılar doğal değildir.

Özel Blog Ağlarına Dahil Olmak

Özel bir blog ağı (ÖBA), diğer sitelere bağlantılar eklemek için kullanılan bir siteler koleksiyonu oluşturmayı ve sürdürmeyi içeren bir siyah şapka bağlantı kurma taktiğidir - bunlar genellikle süresi dolmuş domainler üzerinden yapılır ve başka amaçlarla kullanılır.

Pek çok siyah şapka SEO uzmanı, gerçekten özel bir blog ağının Google tarafından asla keşfedilmeyeceğini iddia eder. Ancak sorun şu ki, çoğu deneyimli SEO uzmanı tarafından ve dolayısıyla Google'ın kendisi tarafından kolayca fark edilebiliyor, sıradan bir web kullanıcısı için doğal görünseler bile.

Bununla birlikte, bağlantılar oluşturmak için ÖBA'ları kullanmak, doğal olmayan bağlantılarla sonuçlanır ve Google, 2014 yılına kadar yüksek profilli örneklerle bu tür ağları yıllardır aktif olarak kapatmanın peşindedir. Google, sonunda hemen hemen her ÖBA'yı keşfedecektir ve genellikle, verilen cezalar ağır olacaktır.

Bloglar ve Forumlardaki Spam Yorumlarından Bağlantılar Almak

Toksik bağlantılarla ilişkili bir başka eski bağlantı kurma taktiği de yorum spam'idir. Bu yorumlar genellikle bloglara çok sayıda alakasız yorum yerleştiren yazılımlar kullanılarak otomatikleştirilir (yine, genellikle tam eşleşme bağlantı metni kullanılarak yapılır).

Aynı taktik genellikle forumlara uygulanır, saçma yanıtlar içeren ancak bağlantılar içeren ileti dizilerine yorum ve yanıtlar gönderir. Bu bağlantıların bir değeri olmadığı gibi, aynı zamanda Google'ın algoritmalarının aynı veya çok benzer yorum varyasyonlarını kullanmaları nedeniyle alabileceği (ve alacağı) ve tümü aynı sayfaya işaret eden bir ayak izi de bırakırlar.

Ne pahasına olursa olsun bu taktikten kaçının ve bunun gibi inşa edilmiş tüm geçmiş bağlantıları temizlemeye çalışın.

Düşük Kaliteli Dizin Gönderimleri Yapmak

Kullanıcılara gerçek değer sunan gerçek dizinlerde listeleniyorsanız, herhangi bir risk taşımazsınız ve bunlar, işinizle topikal olarak uyumlu oldukları sürece, genellikle gerçekten iyi bağlantılar olabilir. Bu, dizinin nişe özel olduğu veya yerel bölgenize yerelleştirildiği anlamına gelir. Ancak ziyaretçiye hiç bir katma değer sağlamayan bir dizinden bağlantı almak, arama motoru sıralamalarınıza tam anlamıyla zehirli etki yapacaktır.

Tüm Yazdıklarımızı Özetleyecek Olursak

Geri bağlantılar, Google'ın en iyi üç sıralama faktöründen biri olmaya devam ediyor; bu, sıralama başarısı kazanmak için sağlam bir strateji ihtiyacını ciddiye almamız gerektiği anlamına geliyor. Gerçek şu ki, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmadan, rekabetçi anahtar kelimeler ve arama terimleri için üst sıralarda yer alamazsınız.

Tüm bağlantılar eşit değildir. Aslında, yanlış türde bağlantılar web sitenize zarar verebilir ve sonuç olarak organik trafiği ve geliri etkileyerek sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Organik görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacak bağlantılar oluşturmak için yeni fırsatlar bulmak, sitenizin performansını engelleyebilecek sorunları belirlemek ve en uygun yolu keşfetmek için geri bağlantılarınızı ve rakiplerinizin geri bağlantılarını düzenli olarak analiz etmelisiniz. Bunları çözmek için harekete geçin.

zehirli-backlinkler

Zehirli Bağlantılardan Kurtulmak İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Kötü geri bağlantılarınızı kaldırın. Neyse ki, kötü geri bağlantılarınız arasında sıkışıp kalmadınız. Kötü bir geri bağlantıyı kaldırmak için, öncelikle web sitesinin web yöneticisiyle, kaldırma talebinde bulunan e-posta yoluyla iletişime geçmeyi denemelisiniz. E-postalarını bulmak için sitedeki iletişim bilgilerine bakın.

E-postanızı oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, burada birkaç ipucu var. İlk olarak, arkadaşça davranmak ve kibarca onlardan bağlantıyı kaldırmalarını istemelisiniz. Ardından, isteğinizde mümkün olduğunca ayrıntılı olduğunuzdan emin olun. Ne kadar doğru ve ayrıntılı olursa, web yöneticisinin isteği yerine getirmesi o kadar kolay olur. İşte bir bağlantının kaldırılması talebini ayrıntılı açıklamaya harika bir örnek:

Merhaba,

Web sitemi temizlemeye çalışıyorum ve sitenizden benimkine birkaç bağlantıyı kaldırmak için yardımınıza ihtiyacım var. Mümkün olduğunca backlinklerimi temizlemeye çalışıyorum. Web sitenizdeki bu sayfa, web siteme (www.example.com) bağlantı verir: www.theirsite.com/page. Linki "nofollow" yapmak yerine kaldırırsanız çok sevinirim. Bağlantıyı kaldırdığınızda, bana kısa bir not göndermeniz yeterli. Teşekkürler ve yakında sizden haber almayı umuyorum.

Saygılarımızla, İsim

Web yöneticisi bağlantınızı kaldırmazsa veya para isterse, bu bağlantıları her zaman reddedebilirsiniz.

Disawov Yöntemi İle Kötü Geri Bağlantıları Reddedin

Web sitesi sahiplerine ulaşarak kötü geri bağlantılarınızı kaldırmaya çalıştıysanız, ancak bazılarında başarısız olduysanız, Disavow yöntemini kullanarak onları reddetme zamanı geldi. Bu, temel olarak, web sitenizi analiz ederken Google'dan belirli bağlantıları yok saymasını istemek anlamına gelir. Google, web sitesi sahiplerinin bunu 2012'de yapmasına izin vermeye başladı. Kalan kötü geri bağlantıları reddetmek, geri bağlantı profilinizi hızla iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 • Excel'de boş bir "bağlantı denetimi" isimli elektronik tablo dosyası oluşturun
 • Google search konsolda bulundan bağlantılar sekmesinden dış bağlantıların listesini kopyalayıp bu excel dosyanıza yapıştırın.
 • Bu domain listesinde http:// ve https:// alanlarını kaldırın. Sadece varsa subdomain ve domain adı kalsın.
 • Domainlerin bulunduğu sütunu alfabetik olarak sıralayın, alan adı birden fazla defa kullanılmışsa, fazlaları silin.
 • EN ÖNEMLİ ADIM: Şimdi her bağlantıyı tek tek dikkatlice denetleyin. Size mantıklı geliyor mu? Web sitesi makul kalitede mi? Sektörünüzle ilgili mi? Geri bağlantıları kaldırmanın sıralamanıza zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle yalnızca düşük kaliteli, spam geri bağlantılarını reddettiğinizden emin olun.
 • Artık kök düzeyinde reddetmek istediğimiz alan adlarının bir listesine sahibiz, domain bazında sitelerin engellenebilmesi için her satırda şu formatta olmalıdır. domain:example.com
 • Bunların hepsini bir kelime veya metin programına kopyalayın ve .txt dosyası veya düz metin olarak kaydedin
 • Google Web Yöneticisi Araçları Arama Konsolunuza giriş yapın ve reddetme (Disavow) aracını seçin.
 • Bu düz metin dosyasını yükleyin ve önceki tüm reddedilen dosyaların yerini aldığını unutmayın; bu nedenle, gelecekte reddetmek istediğiniz yeni bağlantılar bulursanız, bunları bu metin dosyasına ekleyin ve reddetmek istediğiniz tüm geçmiş ve yeni alan adlarıyla güncellenmiş dosyayı yükleyin.

Disavow kullanarak bağlantıları reddetmek oldukça riskli ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu işlemi uygulamaya karar verdiyseniz mutlaka SEO konusunda tecrübe sahibi ve güvenilir bir profesyonelden yardım almalısınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp