Seo'da “Ranking” Ne Anlama Geliyor?

seo ranking sıralama nedir

Tüm web sitesi sahipleri tek bir şey ister: Arama motorlarında daha iyi bir sıralama. Bunun ne anlama geldiğini öğrenin.

Daha iyi bir arama motoru sıralaması, daha iyi görünürlük ve daha fazla web sitesi ziyaretçisi sağlar. Ancak "sıralama" veya "ranking" kelimesi ne anlama gelir, bir sıralama nasıl oluşur ve bunu nasıl kontrol edebilirsiniz?

Çevrimiçi pazarlamada “sıralama”, bir web sitesinin bir arama motorunun arama sonuçlarındaki konumunu ifade eder.

Google, açık ara en önemli arama motoru olduğu için Google sıralaması olarak da anılır. İlgili arama sorguları için bir web sitesinin sıralaması ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Web sitelerinin sıralaması, içeriğin arama motorları tarafından sürekli olarak taranması ve değerlendirilmesinin sonucudur.

Önemli: Bu yazıda organik sıralamadan bahsediyoruz. Organik arama sonuçlarının üstünde ve altında ücretli AdWords reklamları bulacaksınız, bu nedenle "organik 1. konum" yalnızca 4. konumda görünüyor olabilir.

İyi Bir Sıralama Neden Bu Kadar Önemlidir?

İyi bir sıralamanın önemi, Google SERP'lerinde tıklanma olasılığına baktığınız zaman anlaşılır. Analizler, tüm organik tıklamaların yaklaşık %99'unun ilk on arama sonucunda olduğunu ve bunların yarısından fazlasının 1. konumda olduğunu gösteriyor.

Bu, birçok kişinin web sitenizin snippet'ini tıklaması için alakalı anahtar kelimeler için mümkün olduğunca üst sıralarda yer alması gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, ilk konumlardan birinde olmalıdır.

1. konumdan sonra, tıklama olasılığı hızla azalır. İkinci sayfada, arama sonuçlarına neredeyse hiç tıklanmaz.

Google'da Sıralama Pozisyonu Nasıl Kontrol Edilir

Bir sayfanın bir anahtar kelime için nasıl sıralandığını öğrenmenin birkaç yolu vardır.

  • Sıralamanızı kontrol etmek istediğiniz anahtar kelimeyi Google aramasına girin. Bu şekilde sayfanızın nerede göründüğünü göreceksiniz.

Bu yöntem basittir, ancak birkaç püf noktası vardır: sıralama her kullanıcı için aynı değildir. Örneğin, konumunuz birçok arama sonucunu etkiler.

Ek olarak, daha büyük şirketler veya çevrimiçi mağazalar binlerce anahtar kelime için sıralama yapmak ister, bu nedenle sıralamayı bu şekilde kontrol etmek sıkıcı bir iş haline gelir.

  • Profesyonel sıralama analizleri için uygun araçlar mevcuttur. Bunlarla, konum ve cihaz gibi faktörlere bağlı olarak birçok farklı anahtar kelime için sıralamayı kontrol edebilirsiniz.

Önemli: Sıralamalar sürekli değişir. Ne de olsa, Google'da en iyi sıralamalar için sürekli bir rekabet var. Algoritma güncellemeleri ayrıca sayfaların yukarı veya aşağı "kaymasına" neden olur. Bu nedenle, gerektiğinde karşı önlem almak için sıralamaları sürekli olarak izlemek önemlidir.

Google Sıralamalarını Yükseltmek İçin Bu Faktörler Önemlidir

200'den fazla sıralama faktörü, bir web sitesinin Google'daki konumunu etkiler.

Liste sürekli değişiyor. Bazı sıralama faktörleri önemini kaybeder, diğerleri daha önemli hale gelir. Google, arama motorunun sayfaları nasıl değerlendirdiği konusunda düzenli olarak bilgi sağlar, ancak kesin süreçler ve tüm sıralama faktörlerinin tam listesi karanlıkta kalır.

Belirleyici faktör: Kullanıcılar için alaka düzeyi Google için son derece önemlidir. Ne de olsa şirket, arama yapanların bulduklarından memnun olmalarını istiyor.

Bu nedenle, arama amacına hitap eden, hedef grubunuz için katma değer sağlayan ve - arama sorgusuna bağlı olarak - anahtar kelimeleri stratejik olarak konumlandırmaktansa derinlere inen içerik oluşturmak artık çok daha önemli.

Aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştiren teknik faktörlerin önemi de artıyor. Bunlar arasında yüksek yükleme hızları ve kullanıcıların sitede yollarını kolayca bulmalarını sağlayan ve hemen çıkma oranlarını azaltan stratejik dahili bağlantı yer alır.

Başka bir deyişle, içeriğiniz insanlar için optimize edilmişse, iyi bir sıralama şansı artar.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp