Baidu Nedir?

baidu nedir

Baidu şu anda Çin'de en yaygın kullanılan arama motorudur. Sarvon® içerik yönetim sistemi sadece google arama motoru için değil, bing, yandex ve baidu gibi diğer arama motorları için de optimize edilmiş ve oldukça gelişmiş bir SEO altyapsına dahiptir.

2000 yılında Robert Li ve Eric Xu tarafından Pekin'de kurulan Baidu arama motoru, 2020'de %70'in üzerinde Çin'deki en büyük pazar payına sahipti.

Google ise Çin pazarından çekildi çünkü Çin, katı sansür yoluyla çoğu Google hizmetini engelliyor. %1'in altındaki pazar payıyla Google, yok denecek kadar küçük bir rol oynuyor (bu pazar payı, Mart 2021 itibarıyla hâlâ geçerli olan Hong Kong arama sorgularından geliyor).

Baidu, Inc. ( /ˈbaɪduː/ BY-doo ; Çince : 百度; pinyin : Bǎidù , "yüz kez" anlamına gelir), merkezi İnternet ile ilgili hizmetler, ürünler ve yapay zeka (AI) konusunda uzmanlaşmış Çinli çok uluslu bir teknoloji şirketidir . Pekin'in Haidian Bölgesi'nde Dünyanın en büyük AI ve İnternet şirketlerinden biridir. Grubun holding şirketi Cayman Adaları'nda kurulmuştur. Baidu'nun kökenleri, Robin Li tarafından 2000 yılında Baidu'yu kurmadan önce 1996 yılında geliştirilen eski bir arama motoru olan RankDex'e dayanmaktadır.

Baidu arama motoru, Çinli bir arama motorunun yanı sıra Baidu Maps adlı bir harita hizmeti de dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunar. Baidu, Baidu Baike (çevrimiçi bir ansiklopedi ), Baidu Wangpan (bir bulut depolama hizmeti) ve Baidu Tieba (anahtar kelime tabanlı bir tartışma forumu) gibi yaklaşık 57 arama ve topluluk hizmeti sunar.

Baidu Küresel İş Birimi (GBU), Baidu'nun Çin dışındaki pazarlara yönelik uluslararası ürün ve hizmetlerinden sorumludur. Baidu GBU'nun ürün portföyü arasında klavye uygulamaları Simeji ve Facemoji Keyboard, içerik öneri platformu popIn, artırılmış gerçeklik ağı OmniAR, Japon akıllı projektör popIn Aladdin ve denizaşırı kullanıcılara ulaşmak isteyen Çinli reklamverenlere odaklanan reklam platformu MediaGo yer alıyor. 2017'de Baidu GBU, Snapchat için Büyük Çin, Güney Kore, Japonya ve Singapur'da şirketin resmi reklam satıcısı olarak hareket etmek üzere Snap Inc. ile bir ortaklığa girdi. Ortaklık 2019 yılında uzatıldı.

2018'de Baidu, ES Dosya Gezgini, DU Arayan, Mobojoy, Photo Wonder ve DU Recorder vb. dahil olmak üzere bir dizi yardımcı uygulama geliştiren denizaşırı işinin "Global DU işi" bölümünü elden çıkardı. Bu işletme Baidu'nun DO Global adı altında artık bağımsız olarak çalışıyor.

Baidu, dünyanın en büyük ikinci arama motoruna sahiptir ve Çin'in arama motoru pazarında %76,05 pazar payına sahiptir. Aralık 2007'de Baidu, NASDAQ-100 endeksine dahil olan ilk Çinli şirket oldu. Mayıs 2018 itibarıyla Baidu'nun piyasa değeri 99 milyar ABD dolarına yükseldi. Ekim 2018'de Baidu, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bilgisayar etiği konsorsiyumu Partnership on AI'ya katılan ilk Çinli firma oldu.

Baidu Tarama Botları ve Kullanıcı Aracıları

Baidu'nun kendi tarama botları (Baidu örümcekleri) vardır. Bu örümcekler, robot.txt dosyası aracılığıyla engellenebilir veya hiç satır eklenmez ise otomatik olarak izin verilebilir. Aşağıdaki kullanıcı aracıları bu amaç için kullanılabilir:

User-agent: Baiduspider

Kullanıcı aracılarının tam listesi aşağıda gösterilmiştir ve daha fazla bilgi mevcuttur.

  • PC arama – Baiduspider
  • Mobil arama – Baiduspider
  • Görsel arama – Baiduspider-resmi
  • Video arama – Baiduspider-video
  • Haber arama – Baiduspider-news
  • Baidu yer imi – Baiduspider-favo
  • Union baidu – Baiduspider-cpro
  • İş arama – Baiduspider-ads
  • diğer arama – Baiduspider

Baidu, arama motoruna ek olarak, bir iletişim platformu ve Wikipedia'ya Çince bir alternatif de dahil olmak üzere bir dizi başka hizmet sunar. Şirket ayrıca Apollo Robotaxi üzerinden otonom sürüş çözümü ve DuerOS üzerinden sesli arama çözümü sunuyor.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp