Düzenli SEO Denetimi Yapın

seo denetimi nasıl yapılır

SEO denetimi yaptırmak, doktora gitmeye çok benzer. Acil durumlar için kullanabileceğiniz bir araçtır, ancak en iyi şekilde düzenli bakım olarak kullanılır. Web sitenizin tüm sorunlarını ortaya çıkarma düşüncesi sizi korkutuyorsa, korkmayın. Doğru araçlar ve profesyonel rehberlikle, birkaç hızlı (ve birkaç uzun) düzeltmeyle SERP'lerde rakiplerinizi geride bırakacaksınız.

Bu kılavuzun sonunda, web sitenizi ne zaman ve neden denetlemeniz gerektiğini öğrenecek, web siteniz için basit bir ücretsiz SEO denetimi yapabilecek, temel SEO verilerini yorumlayabilecek ve iyileştirmeleri uygulamaya yönelik bir sonraki adımı atabileceksiniz.

Seo Denetimi Nedir?

SEO denetimi, web sitenizin güçlü ve zayıf yönlerinin teknik ve pazarlama açısından derinlemesine bir değerlendirmesi ve analizidir.

Araştırma seviyenize bağlı olarak, bir SEO web sitesi denetimi, potansiyel müşterilerinizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiği ve trafiği nasıl artıracağınız konusunda size fikir verir. Başka bir deyişle, kârlılığınızı artırmak için atmanız gereken ilk adımdır.

Kapsamlı bir SEO denetimi, 5 temel rapordaki hataları ve sorunları ortaya çıkaracaktır:

 1. Teknik ve yapısal analiz
 2. Sayfa içi içerik analizi
 3. Sayfa dışı ve backlink analizi
 4. Pazar rekabeti verileri
 5. Anahtar kelime analizi

SEO denetiminizi pazarlama stratejiniz için bir temel olarak kullanın. SEO denetim raporu, ekibinizi hatalar hakkında bilgilendirir ve stratejik iyileştirmeler için onlara fikir verir. Düzenli SEO denetimleri, ekibinizi ölçülebilir sonuçlar ve ileriye dönük net bir yön ile güçlendirir.

Neden Seo Denetimi Gerçekleştirmelisiniz? İster büyük bir pazarlama departmanının yöneticisi olun, ister rekabette avantaj elde etmek isteyen küçük bir işletme sahibi olun, pazarlama stratejiniz için bir SEO denetimi zorunludur.

Müşteriler, ideal ürün veya hizmetleri için yolculuklarına başladıklarında, genellikle bir arama sorgusu ile başlarlar. Potansiyel müşterilerinizin hangi soruları sorduğunu bilmeniz ve bunları hızlı ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekir.

Ancak müşterilerinizin web sitenizde gezinirken karşılaşabileceği engeller vardır. Yeni başlayanlar için, web siteniz istediğiniz anahtar kelimelerden herhangi biri için sıralanmıyorsa, müşteriler işletmenizi bulamıyor demektir. Bu, arama görünürlüğüyle ilgili bir sorundur.

Ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını bilmeden, yarışta olmanız gereken zamanda kenarda oturuyorsunuz. Ayrıca, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için onları geçmek için düşük asılı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Bu arada, sitenin süresi uzadıkça kullanıcının yavaş bir sayfa yüklemesinden vazgeçme olasılığının hızla arttığını biliyor muydunuz? Web siteniz yavaşsa, bir web sitesi denetimi, bunun nedenini ve nasıl düzeltileceğini size bildirir.

Bir SEO denetimi gerçekleştirmeden, karanlıkta ilerliyorsunuz. Bir SEO denetimi, tüm bu sorunları ortaya çıkaracak ve sizi kurtarmaya hazırlayacaktır.

Web Sitemi Seo İçin Ne Zaman Denetlemeliyim? Web sitenizi henüz denetlemediyseniz, şimdi bunu yapmak için en iyi zaman. Gelecekteki denetimler, işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak düzenli olarak yapılmalıdır.

Örneğin, orta ölçekli işletmeler her çeyreğin başında SEO denetimi yapmalıdır. Bu, ekibinizi gelecek çeyrek için hedeflerin yanı sıra temel performans göstergeleriyle (KPI'lar veya karşılaştırmalı değerlendirmeler) ayarlar, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Küçük işletmeler altı ayda bir web sitesi denetimi yapmayı tercih edebilir.

Ayrıca yeni bir projenin başlangıcında web sitenizi denetletmelisiniz. Bu size pazarlama kampanyanızın başarısı hakkında ölçülebilir veriler verecektir, böylece neyin işe yaradığını koruyabilir ve neyin işe yaramadığını kapatabilirsiniz.

Kendin Yap mı, Seo Dış Kaynak Kullanımı mı? 2023'de bu noktayı tartışmak için bazı sektör uzmanlarıyla görüştük. Bir SEO uzmanı seçmek, biraz bilgi ve araştırma ve dikkatli bir göz gerektirir. Dış kaynak seo mu, iç kaynak seo mu? Serbest çalışan mı yoksa Ajans mı? Sabit fiyat mı, saat başı mı? Bu soruların hepsi buradaki yazımızda cevaplanıyor.

Bir Seo Denetimi Ne Kadar Sürer? Orta ve büyük ölçekli web tasarım için profesyonel bir SEO denetimi, 2 ila 6 hafta arasında sürebilir. Profesyonel SEO'lar verileri sizin için yorumlar ve sıralamanızı yükseltmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olur. Zaman çerçevesi, web sitenizin kaç sayfaya sahip olduğuna bağlıdır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, bir SEO uzmanı tarafından yapılacak bir SEO denetimi 1 hafta ile bir ay arasında sürer. Yine de yorum ve uygulama şemasını uzman bir SEO'dan almayı beklemelisiniz. Bazı web araçları neredeyse anında bir SEO denetimi gerçekleştirir. Bunlar genellikle size bir hata listesi ve otomatik öneriler sunar, ancak verilerin minimum düzeyde yorumlanmasını sağlar. Son olarak, küçük web siteleri için, yalnızca birkaç saat içinde kendi başınıza basit bir ücretsiz SEO denetimi gerçekleştirerek paçayı sıyırabilirsiniz. Aşağıdaki süreçte size rehberlik edeceğiz.

Bir Seo Denetiminin Maliyeti Ne Kadardır? Bir SEO denetiminin ne kadar süreceği gibi, bir SEO denetiminin maliyeti de denetçiye ve web sitenizin kapsamına göre değişir. Fiyatlar 500 TL ile sınırsız arasında değişebilir.

Bir Seo Denetiminden Ne Beklenmeli?

Bir SEO ile görüşmeden önce ne bekleyeceğinizi bilmek isteyeceksiniz. SEO hala gelişmekte olan bir alan olduğundan, SEO gerçekleştirmenin tek bir "doğru" yolu yoktur. Bu liste size bir SEO'dan ne beklemeniz gerektiği konusunda bir fikir verecektir. İşletmenizin güvenilir ellerde olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir SEO veya web sitesi denetim raporunun 5 temel unsuru vardır.

Web sitesi denetim raporu nedir? Mevcut web sitenizle ilgili tüm sorunları özetleyen, alacağınız son belgedir. Bu rapor, web sitenizi 5 ana alandan herhangi birinde iyileştirmeye yönelik düşük maliyetli fırsatları belirlemek için analiz edilebilir.

SEO'nuz mevcut web sitenizi taramak için yazılım kullanacaktır. SEO uzmanı bu verileri kullanarak, genellikle teknik jargonda yan dal bilgisi gerektiren ham verileri yorumlayacak ve genel trafiğinizi ve görünürlüğünüzü artırmak için kullanabileceğiniz fırsatlar ve stratejiler önerecektir.

İşte SEO denetim raporunuzdan uzmanlaşabilecekleriniz:

 • Teknik SEO Denetimi
  • indeksleme
  • Yönlendirmeler
  • sayfa hızı
  • URL yapısı
  • taranabilirlik
  • Yinelenen içerik
  • Mobil SEO analizi
  • Robots.txt ve XML Site Haritası
  • Kırık bağlantılar, resimler, videolar
 • Sayfa İçi SEO Analizi
  • içerik yapısı
  • Anahtar kelime alaka düzeyi
  • Kullanıcı deneyimi
  • İşaretleme şeması
  • Meta veri analizi
  • Sayfa kopyalama teması
 • Sayfa Dışı SEO Denetimi
  • Geri bağlantı denetleyicisi
  • Web'deki referanslar
  • Sosyal medya trafiği
 • Rakip analizi
  • En iyi rakiplere kıyasla sıralamanız nerede?
  • Rakipleriniz nasıl geri bağlantı alır?
  • Rakiplerinizin en üst sıradaki anahtar kelimeleri
  • Rakip verilerine dayalı iyileştirmeler
 • Anahtar Kelime Araştırması
  • Mevcut anahtar kelimelerin analizi
  • Anahtar kelime önerileri

Artık ne bekleyeceğinizi bildiğinize göre, bu sorunlardan bazılarının önüne geçebilirsiniz. Aşağıda, basit bir ücretsiz SEO denetimi gerçekleştirmek için 5 adımlık basit bir kılavuz bulacaksınız.

Ücretsiz Seo Denetimi Nasıl Yapılır?

Temel bir SEO denetimi, sizin açınızdan biraz daha fazla ter eder, ancak hemen ilgilenmeniz gereken büyük sorunlar hakkında size fikir verir.

Bu kılavuz size temel bilgileri gösterecek ve ihtiyacınız olacak ücretsiz araçlara bağlantılar vererek sizi destekleyecektir.

1. Adım Teknik Seo

Teknik SEO, web sitenizin indeksleme ve site hızı gibi ögelerini ifade eder. Google'ın sitenizi dizine ekleyip eklemediğini öğrenmek ve bunu hemen düzeltmek isteyeceksiniz.

Web sitenizin dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek için bir site: araması yapın. Bunu yapmak için Google'a site:siteniz.com yazın. Sonuç, web sitenizdeki kaç sayfanın dizine eklendiğini size gösterecektir.

Siteniz herhangi bir sonuç döndürmüyorsa, web siteniz dizine eklenmemiştir. Bu kılavuzu izleyerek web sitenizin Google tarafından dizine eklenmesini sağlayın.

Ardından, sitenizin hızını kontrol etmek isteyeceksiniz. Google, site hızının bir sıralama faktörü olduğunu belirtmiştir. Sayfanız ne kadar hızlı yüklenirse, SEO için o kadar iyidir.

Sitenizin hızını kontrol etmek için ücretsiz Sayfa Hızı Denetleyici aracımızı kullanın. Tek tek sayfaları da kontrol ettiğinizden emin olun.

Web sitenizin rakipler arasında nerede yer aldığının karşılaştırmalı bir analizini almak için web sitenizin alan adını arama çubuğuna girmeniz yeterlidir. Bu araç, sayfa hızınızın optimize edilmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

2. Adım Onpage Analizi

Sayfa içi analiz, web sitenizdeki içeriğin gözden geçirilmesidir.

Kendinize sorun:

 • Web sayfalarımın ve gönderilerimin her birinin özel bir anahtar kelime odağı ve amacı var mı?
 • Anahtar kelime optimizasyonu için SEO en iyi uygulamalarını takip ediyor muyum?
 • Okunabilirlik ve SEO için yazıp biçimlendiriyor muyum?

Bu sorulardan herhangi birine hayır yanıtı verdiyseniz, başlangıç ​​noktanızı buldunuz. Yukarıdakilerin her birini çözelim.

Her Sayfa İçin Tek Bir Odak Ayırın: İlk olarak, her sayfanın kendi odağına ve anahtar kelime grubuna sahip olduğundan emin olmak önemlidir. 5. adımda anahtar kelime araştırmasını daha derine ineceğiz.

Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçmek önemlidir. Her zaman işletmenizle son derece alakalı olduklarından, kullanıcının arama niyetiyle uyumlu olduklarından ve iyi odaklandıklarından emin olun.

Olasılıklar, en alakalı anahtar kelimenizin yüksek arama hacmine ve yüksek rekabete sahip olmasıdır. Ana sayfalarınız için bu anahtar kelimeleri seçin ve bunları blogunuzdaki uzun kuyruklu anahtar kelime içeriğinden gelen bağlantılarla destekleyin.

Anahtar Kelime Optimizasyonu ve Kontrol Listesi İçin En İyi Seo Uygulamaları: Zorlukla okunabilen ve acı verici bir şekilde gereksiz içeriğe rahatsız edici bir şekilde doldurulmuş anahtar kelimeleri temizlemekle başlayın.

Bugün, Google'ın algoritmaları, anahtar kelimeleri sorunsuz bir şekilde bütünleştiren daha özgün, gerçek içeriği teşvik ediyor. Aslında, anahtar kelimenizi daha doğal bir şekilde konumlandırabilmeniz için semantik dikkate alınır. Burada semantik arama hakkında daha fazla bilgi edinin. Bir anahtar kelimeyi, o sayfanın veya makalenin temsil ettiği tek ana fikir olarak düşünün.

Yine de en iyi sonuçlar için, yine de bir sabit anahtar kelime etrafında optimizasyon yapmalısınız. İçeriğinize yine de anahtar kelimeler eklemeniz gereken yerler şunlardır:

 • Başlık
 • Meta Açıklaması
 • Resim ve video alt etiketleri
 • Başlıklar
 • Makalenizin ilk cümlesi veya ilk paragrafı
 • URL bilgisi
 • Vücuttaki her 300 kelimede bir
 • Görüntü dosyası adları

Web siteniz BulutPress® kullanılarak oluşturulduysa, içeriğinizin okunabilirliğini ve SEO'sunu iki kez kontrol etmek için ücretsiz SEO denetim aracını kullanın.

Okunabilirlik ve Seo İçin Yazma ve Biçimlendirme: Bu biraz hileli bir soru. Okunabilirlik aslında bir SEO faktörüdür. Ancak, bu aynı zamanda insani bir dokunuş katma şansınız olduğu için onu ayırdık. Bu iki unsur birlikte çalışır.

Nasıl mı? Google'ın son 10 yıl içinde yayınladığı her yeni algoritma, ortak bir tema gösterdi: kullanıcıların sorularına yardımcı yanıtları kolayca bulmalarına yardımcı olma çabası. Google, bilgilendirici ve okunması kolay içeriği ödüllendirir.

Müşteri için nasıl yazabileceğinizi ve aynı zamanda SEO'nuzu nasıl geliştirebileceğinizi burada bulabilirsiniz:

 • Cümleleri kısa ve öz tutun.
 • Dört veya daha fazla heceli kelimelerden kaçının.
 • Paragrafları 1-3 cümle arasında tutun.
 • Madde işaretleri, listeler ve resimlerden yararlanın.
 • Bir cümlenin ardışık olabileceğini düşünüyorsanız, onu iki cümleye bölün.
 • Okuyucuyla sohbet ediyormuş gibi konuşun.
 • Pasif ses yerine aktif sesi kullanarak doğrudan olun.
 • Geçiş kelimeleri kullanın.
 • Rakiplerinizin olmadığı yararlı bilgiler ekleyin.
 • Bölümlerin okuyucu ve Google'ın tarayıcıları tarafından anlaşılması için Başlıkları kullanın.

Yüksek kaliteli içerik gerçekten bir kazan-kazan durumudur. Bu kuralları göz önünde bulundurarak yazarak, SEO'yu artıracak ve yazınızı çevrimiçi kullanıcılar için daha kolay okunabilir hale getireceksiniz.

3. Adım Offpage Analizi

Sayfa dışı bir analiz, diğer web sitelerinin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini ve web sitenize nasıl geri bağlantı verdiğini gösterir.

Ücretsiz bir geri bağlantı denetleyicisi ile web sitenizi rakiplerinizin web sitesiyle karşılaştırın veya sorunları kolayca tespit edebilmek için bağlantıları anlamlı şekillerde görüntülemek, derecelendirmek ve sıralamak için özel bir araç kullanın.

Boşlukları bulmak için rakip bağlantılarını görüntülemeyi unutmayın. Değerli içeriğe sahip web sitelerine ulaşmak için bunları kullanabilirsiniz.

Unutmayın: SEO için en fazla "bağlantı suyunu" almak için takip et bağlantılarını istiyorsunuz. Do-follow bağlantıları, Google'ın arama tarayıcılarına web sitenize devam etmelerini söyler.

4. Adım Rakip Analizi

Bir rakip analizi SEO denetimi, işletmenizin doğrudan rakipleriniz arasında nerede durduğunu gösterir.

İlk önce kendi alan adınızı arayın. Ardından, rakiplerinizin aramasını yapın. Bu, rekabetin ne kadar ileride (veya geride) olduğunu size bildirecektir.

Oradan, stratejilerini keşfetmek ve onlarla rekabet etmek için rakiplerinizin içeriklerini ve sosyal varlıklarını araştırmanız gerekecek. Bu göründüğünden daha kolay. Sadece rakiplerinizin web sitesini ziyaret edin.

Bu denetimin 1-3. adımlarından bildiklerinizi bilerek, onların sayfadaki varlıklarını kendinizinkiyle karşılaştırabilmelisiniz. Web sitelerinin yaşını ve boyutunu, yükleme hızını, içeriğin alaka düzeyini ve okunabilirliğini ve sizinkine kıyasla sosyal medya varlığını göz önünde bulundurun.

5. Adım Anahtar Kelime Araştırması

2. adımda belirttiğimiz gibi, web sitenizdeki her sayfa ve gönderi tek bir anahtar kelimeye odaklanmalıdır. Arama hacmi yüksek ve rekabeti düşük alakalı anahtar kelimelere ihtiyacınız var.

Anahtar kelime verilerini iki ücretsiz araçtan birinden alabilirsiniz:

 • Biraz hantal ama oldukça doğru olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı.
 • Basit ve ücretsiz Wordtracker.

Mevcut SEO'nuzu iyileştirmek ve yeni SEO içeriği için fikir edinmek için bu araçları kullanın.

Çevrimiçi varlıkları konusunda ciddi olan işletme sahipleri, karşılaştırmalı değerlendirmeler elde etmek ve rekabette öne geçmek için düzenli SEO denetimleri yapmalıdır.

Profesyonel bir SEO, çevrimiçi pazarlama stratejinizi bilgilendirecek ücretli araçlara erişebilir. Teknik kararlardan yaratıcı kararlara kadar her zaman web sitenizin sağlığını düşünmeniz gerekir.

Ve hepsinden iyisi, bir SEO denetimi doktora gitmekten daha az korkutucudur. Sadece düzenli kontroller için geri gelmeyi unutmayın.

Durum Tespiti Ne Demektir?

İşletmelerin alım satımıyla ilgili durum tespiti terimini duymuş olabilirsiniz. Basitçe ifade etmek gerekirse durum tespiti, satın almak için nihai seçimi yapmadan önce bir işle ilgili tüm bilgileri kontrol etme sürecidir.

Bir yatırımcı olarak, bir işletmenin kimlik bilgilerini, iddialarını ve potansiyel yatırım getirisini kontrol etmek istersiniz. Örneğin, bir şirket güçlü bir ciroya sahip olabilir, ancak durum tespiti yüksek maliyetleri ve dolayısıyla düşük karları ortaya çıkarabilir.

Neden Seo Durum Tespitine İhtiyacım Var? 2019'da yalnızca ABD'deki dijital ekonomi 1.351,3 milyar dolardı. Çevrimiçi ticarette devam eden büyüme, bir şirketin web sitesinin performansını her zamankinden daha önemli bir ticari varlık haline getiriyor.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) durum tespiti yaparak, yatırımınızın buna değip değmediğini anlayacaksınız. Genel durum tespiti sırasında bir işletmeye baktığınızda, web sitesinin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. SEO durum tespiti, web sitesinin ne kadar etkili olduğunu size söyleyecektir.

SEO durum tespiti, durum tespitinizin önemli bir bölümünü oluştursa da, bir SEO denetimini tamamlamaktan daha fazlasıdır. Google analytics gibi bir araç kullanmak, aşağıdakilerle ilgili verileri anlamanıza olanak tanır:

 • Trafik – nereden geliyor, organik mi ve satışa dönüşüyor mu?
 • Bağlantılar – geri bağlantılarınız nereden geliyor ve yüksek kalitede mi?
 • Yerel SEO – şirket yerel aramada nasıl performans gösteriyor?
 • Cezalar – siteye zarar veren herhangi bir "siyah şapka" SEO taktiği kullanıldı mı?

Seo Durum Tespiti Hangi Soruları Cevaplamalı? Durum tespiti, yalnızca potansiyel yatırımınızın web sitesi hakkında tonlarca veri üretmek olmamalıdır. Bu verilerin bir amaca ihtiyacı var - size şirketin yatırıma değer olup olmadığını göstermek.

Bir SEO durum tespiti raporunda şunlara bakılmalıdır:

 • Web sitesi için önceki çevrimiçi büyüme nasıldı?
 • Mevcut dijital pazarlama stratejisi sürdürülebilir ve ölçeklenebilir mi?
 • Web sitesi rakiplere karşı nasıl performans gösteriyor?
 • Web sitesinin başarısını etkileyen dış faktörler nelerdir?

Bunlar, bir büyüme alanı olarak web sitesinin potansiyelini ve güçlü bir yatırım getirisi elde edip etmeyeceğinizi anlamanıza olanak tanır.

Operasyonlar için tamamen veya kısmen bir web sitesine bağlı olan bir işletme satın alırken, SEO durum tespiti önemlidir. Bir işletmenin potansiyel alıcısı veya yatırımcısı olarak, ödediğinizin karşılığını aldığınızdan emin olmanız gerekir.

SEO durum tespitini tamamlamak, paranızın büyüme kaydı olan ve sektöründe devam etme potansiyeli olan bir işletmeye gitmesini sağlayacaktır.

Alanında Uzman Bir Seo Denetçisi Nasıl Bulunur ve Çalışılır

seo denetçisi uzmanı

Günümüz pazarında rekabet edebilmek için SEO bir gerekliliktir. Dünün reklam panoları ve televizyon reklamları gibi “itme” pazarlaması sahnenin dışına itildi. Bu, ekibiniz için iyi bir haber; artık müşterilerinizi hizmetlerinize ihtiyaçları olduğuna ikna etmek için zaman kaybetmenize gerek yok. Bir tür "çekme" pazarlaması olan SEO, onları zaten isteyen müşterileri çeker.

SEO'nuzu geliştirmek, birçok işletme sahibinin düşündüğünden çok daha fazla zaman alan bir iştir. Mevcut SEO konumunuzu kuş bakışı görmenin en iyi yolu, profesyonel bir SEO denetçisidir. Harici bir SEO denetçisi, işinizi yürütmek için sabit verileri kullanabilmeniz için kapsamlı bir SEO web sitesi denetim raporu hazırlayacaktır.

SEO web sitesi denetiminizi gerçekleştirmek için bir SEO danışmanı bulmak, ilk zorluğunuzdur. SEO endüstrisinin standart işlemleri yoktur ve giriş için düşük bir engel vardır. Başka bir deyişle, SEO uzmanı olduğunu iddia eden birinin web sitenizin denetimini gerçekleştirmesini istemezsiniz. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, gelecekte daha iyi bir yatırım getirisi elde etmek için durum tespiti yapmak istersiniz.

Bu yazıda, trafiğinizi artırmanıza ve Google'da daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacak iyi bir SEO uzmanını nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

Bir web sitesi denetim raporu, SERP'lerdeki sıralamanızı etkileyebilecek hataları ve sorunları düzeltmek için yol haritanız olarak hizmet edecektir. Ayrıca, çevrimiçi pazarlama stratejinizin başarısını ölçeceğiniz ilk ölçütünüz olarak da işlev görecektir.

İyi Bir Seo Denetçisi Nedir?

İyi bir SEO denetçisi, bir SEO denetimine başlamadan önce hedef kitleniz, iş operasyonlarınız ve mevcut çevrimiçi pazarlama stratejiniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışacaktır.

İyi bir SEO uzmanı:

 • Pazarlama hedeflerinizi anlayın ve bilgilendirin.– SEO denetçiniz ekibinizde. Bu, kendilerini web sitesi trafiği ve yatırım getirisi hedeflerinizle uyumlu hale getirmeleri gerektiği anlamına gelir. Kaliteli bir SEO denetçisi, ileriye dönük gerçekçi kriterler belirlemenize yardımcı olmak için mevcut ve geçmiş verilere bakacaktır.
 • Eşsiz değer teklifinizi (UVP) ortaya çıkarmanıza ve netleştirmenize yardımcı olur. – Sizi doğrudan rakiplerinizden ayıran nedir? Bir SEO danışmanı, UVP'nizi web sitenizde, sosyal medya da ve daha fazlasında marka mesajınızda kullanabileceğiniz tek bir cümleye dönüştürmenize yardımcı olabilir.
 • SEO en iyi uygulamaları hakkında eğitim sağlayın. – SEO danışmanları, işletme sahiplerinin ve pazarlama yöneticilerinin önlerinde çok iş olduğunu fark eder. Sonuçta, bu yüzden bir uzman tutuyorsunuz. İyi bir SEO, size bir denetim raporu gönderip sizi çevrimiçi okyanusta sürüklenip bırakmaz. Sonuçlar boyunca size yol gösterecekler ve net, eyleme geçirilebilir sonraki adımlar önerecekler.
 • Size acı gerçekleri sunmaktan korkmayın. – Ağırlığına değecek herhangi bir web sitesi denetim raporu, hataları ve sorunları ortaya çıkaracaktır. Teknik sorunların düzeltilmesi ekstra maliyetli olabilir. Uzun vadeli içerik stratejileri zaman ve çaba gerektirir. Güvenilir bir SEO denetçisi, sonuç almanın ne kadar sürebileceği konusunda size gerçeği söyleyecektir.

Bu Sözleri Veren SEO'lardan Kaçının:

 • SERP'lerde sizi 1 numaraya taşıyacağız!” – Bu iddiayı garanti etmek imkânsızdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak, sektörünüze, nişinize, UVP'ye, işteki sürenize ve rakiplerinizin kim olduğuna bağlıdır. Yerel olarak niş bir pazarda mı yoksa küresel olarak yekpare markalara karşı mı rekabet ediyorsunuz? Rekabetinize bağlı olarak, bu iddianın gerçekleşmesi aylar hatta yıllar alabilir.
 • "Anında sonuçlar!" – Büyük sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmanın tek yolu siyah şapka tekniklerini kullanmaktır. Siyah şapka teknikleri Google tarafından düzenli olarak keşfedilir ve cezalandırılır. "Anında" kelimesi size çekici geldi diye web sitenizin cezalandırılmasına izin vermeyin. İyi bir yatırım değil.
 • Hepsini yapıyoruz! SEO, PPC, Sosyal Medya Yönetimi, Web Geliştirme, İçerik Oluşturma ve Daha Fazlası!” – SEO'nuz size güçlü yanlarını söyleyemezse, muhtemelen güçlü yanları yoktur. Tam kadrolu bir SEO ajansını işe alan büyük bir şirket değilseniz, herhangi bir SEO danışmanının her şeyi yapabileceğine inanmayın. Güçlü yanlarını (bunlardan biri web sitesi denetimi olmalıdır) bilen bir SEO danışmanı bulun ve hedeflerinize uygun olduğundan emin olun.

Denetiminiz İçin İyi Bir Seo Uzmanı Nasıl Bulunur?

SEO düzenlenmemiş bir endüstridir. Başka bir deyişle, SEO raporu sunacak olan bir uzman bulmaya çalışırken sapla samanı birbirinden ayırmak zordur. SEO için lisans kurulu veya yüksek lisans derecesi yoktur. Bu, güvenebileceğiniz bir ortak bulmanızı oldukça zorlaştırabilir.

Peki iyi SEO uzmanlarını nasıl bulursunuz? İşte bazı ipuçları:

 • Referans isteyin – Kişisel olarak herhangi bir SEO danışmanı tanımıyor olsanız bile, muhtemelen iş arkadaşlarınız bilir. Bir işletme sahibi veya pazarlama yöneticisi olarak, beğendiğiniz bitişik web sitelerine bir göz atın. Doğrudan rakiplerden kaçının. Diğer işletmelerin web sitelerinin nasıl performans gösterdiğini bir bakışta görmek için ücretsiz Görünürlük Dizini aracımızı kullanın. Kime güvendikleri pazarlama yöneticilerine sorun.
 • Alanınızdaki SEO uzmanları için en çok oy alan listelerde arama yapın – İster bir serbest çalışan, ister bir SEO ajansı ile çalışın, Upwork ve Thumbtack gibi web sitelerinde en çok oy alan listelere göz atmak isteyeceksiniz. Bu web siteleri, en aktif SEO danışmanlarını en iyi incelemelerle sıralamaya çalışır, böylece güvenilir danışmanlar bulmak kolaydır.
 • İncelemeleri okuyun – Tüketiciler artık dürüst incelemeleri her zamankinden daha fazla takdir ediyor, bu nedenle Google'da arama yapmak yerine incelemeleri okumanızı öneririz. Bazı SEO'lar, müşterilerinin kampanyalarına daha fazla zaman harcadıkları için Google'da iyi sıralanmayabilir. Rakiplerinden daha üst sıralarda yer almak için siyah şapka tekniklerini kullanan SEO'lar da vardır. Ancak, siyah şapka SEO uzun vadede devam etmeyecektir. Kaliteli bir SEO denetçisi, beyaz şapka tekniklerini kullandığınızdan emin olacak ve müşterileri bunu incelemelerine yansıtacaktır.
 • Bloglarını okuyun – Listenizi 3-5 SEO denetçisine indirdikten sonra, bloglarına göz atın. SEO hakkında bilgili görünüyorlar mı? Portföyleri, nişinizde işe yarayacak stratejileri yansıtıyor mu? SEO uzmanınızın stratejisi ve deneyimi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.
 • Geçmiş çalışmalarına bakın – Çoğu SEO denetçisi, portföylerinde vaka çalışmaları sunacaktır. Sizinkine benzer web sitelerini arayın. Potansiyel SEO'nuz nasıl performans gösterdi? Geçmişteki projeleri sonuç verdi mi? Eski müşterilerine ulaşın ve SEO danışmanıyla çalışma deneyimlerinin dürüst bir şekilde gözden geçirilmesini isteyin.

Birkaç potansiyel SEO denetçisi seçtikten sonra, biraz daha derine inme zamanı. Web sitenizin boyutunu ve bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekecek. SEO denetçileri genellikle yüz yüze veya telefonla ücretsiz danışmanlık hizmeti sunar. Doğru soruları sormaya ve yanlış cevapları aramaya hazır olun.

Bir Seo Uzmanına Sorulacak Sorular

 • Sıralamayı garanti edebilir misiniz?– Bu, SEO danışmanlarının sıklıkla duyduğu bir sorudur, ancak aslında bu bir testtir. SEO'nuz sıralamaları garanti edebileceğini iddia ederse, size sözde hizmet veriyorlar. Google, web sitelerini düzenli olarak güncelledikleri 200'den fazla faktöre göre sıralar. Bu arada, doğrudan rakipleriniz SEO'larını sürekli olarak geliştiriyor. Sıralamayı garanti etmenin hiçbir yolu yoktur. İyi bir SEO bunu açıklayacak ve ardından sıralamaları yükseltmenin kanıtlanmış yollarını önerecektir. Ama bunlar bile “garanti” edilemez.
 • Sonuçları görmem ne kadar sürer?– Hepimiz anında tatmin olmak isteriz, ancak bu SEO'nun gerçeği değil. Yine de, bazı SEO'lar web sitenizi bir veya iki ay içinde Google'ın ön sayfasına taşıyacaklarını iddia ediyor. Bu, SEO'nuzun sonuçları görmenin ne kadar sürdüğünü ve nedenini açıklamasına izin vermek için iyi bir fırsattır. Net bir açıklama için onlara kek puanları verin.
 • İlk SEO denetim raporuna neler dahildir?– SEO denetim raporlarının farklı seviyeleri vardır. Umarız, SEO'nuz sayfa içi, sayfa dışı ve teknik SEO'nun yanı sıra rekabetin bir analizini sağlar.
 • Raporunuz SEO'nun hangi yönlerini ele alacak? – İş hedeflerinize bağlı olarak, SEO'nun belirli yönleri üzerine bir büyüteç yerleştirilmesini isteyebilirsiniz. Örneğin, yayıncılık şirketleri öncelikle sayfa içi SEO içeriğiyle ilgilenir. Diğer markalar, sayfa hızında veya kullanıcı arabiriminde yapılacak iyileştirmelerle düzeltilebilecek yüksek bir hemen çıkma oranıyla mücadele ediyor olabilir. İdeal olarak, SEO'nuz tüm bu yönleri rapor edecektir.
 • Bir SEO web sitesi denetiminin maliyeti ne kadar olacak? – Utanmayın. Bütçenize uygun bir SEO danışmanına ihtiyacınız var. Bir SEO danışmanı için saatte 100-200$ ödemeyi bekleyin. Ücretsiz SEO denetimlerinden kaçının. Amacınız sizinle birlikte bir SEO denetiminin sonuçlarını yorumlayabilecek bir uzmanla çalışmaktır.

Umarız bu makalenin genel mesajını anlamışsınızdır: Herkese uyan tek bir harici SEO denetçisi yoktur. Potansiyel SEO denetçilerini araştırmak, eski müşterilerle görüşmek, incelemeler ve referanslar aramak ve hedeflerinizi ve beklentilerinizi iletmek size kalmış.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp