Seo İçeriği: İçerik Türlerini Anlama

seo içerik türleri nelerdir

Ziyaretçi sayısını artıran SEO için içerik, içerik pazarlaması olarak da bilinir. Pek çok içerik türü vardır ve bunları anlamak, yüksek performanslı içerik oluşturmanın ilk adımıdır.

Ne olduğunu bilmeden önce muhtemelen ciltlerce SEO içeriği okudunuz. Artık işinizi büyütmek ve daha fazla potansiyel müşteri çekmek istiyorsunuz ve geçmişte size yardımcı olan tüm bu blog gönderilerinin, nasıl yapılır kılavuzlarının ve uzmanlar tarafından yazılmış makalelerin içerik pazarlamanın bileşenleri olduğunu fark ediyorsunuz.

Gerçek şu ki, web tasarım içerik pazarlaması yaygındır. Yüksek kaliteli içerik, arama motorlarında bulunur ve sosyal medyada paylaşılır. Paylaşılabilir içerik ağınızı sizin için yapar. Satış görevlilerinizden daha fazla yeni yüz görüyor.

Ancak asıl hile, içeriğinizin performansını artırmaktır. Ne yazık ki, yüksek performanslı içerik oluşturmak için herkese uyan tek bir formül yoktur. İster eğitim, bilgi, ilham veya dönüşüm yoluyla olsun, hedef kitlenizi nasıl memnun edeceğiniz, kitlenizin ihtiyaçlarına göre benzersizdir.

Seo İçeriği Nedir?

İçerik, sayfanızda bilgi içeren ve kullanıcı deneyimine katkıda bulunan her şeydir.

İçerik, resimler, videolar ve infografikler içerebilir. Ancak bu makalenin amaçları doğrultusunda, okuyucunuzun dönüşüm gerçekleştirene kadar web sitenize geri gelmesini sağlayacak yazılı SEO içeriği ve metin yazarlığından bahsediyoruz. Buna içerik pazarlaması da denir.

En Popüler Seo İçeriği Türleri

Başlamanıza yardımcı olmak için en popüler 8 SEO içeriği türünü seçtik. Bu tür içerikler, etkili oldukları için çok popülerdir.

Yalnızca okuyucunuz öyle düşündüğünde etkili olduklarını unutmayın. Seçtiğiniz içerik türü, hedeflerinize olduğu kadar okuyucunuzun amaçlarına da bağlıdır.

SEO içeriğini bir araç kutusu olarak düşünün. İçerik türleri sizin araçlarınızdır. Bu makalenin sonunda, hangi aracı ne zaman kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Burada ele alacağımız 8 içerik türü şunlardır:

  • Kısa Form İçeriği
  • Uzun İçerik
  • Blog İçeriği
  • Sütun ve Evergreen İçeriği
  • Bütünsel İçerik
  • Sosyal Kanallar İçin İçerik
  • Veriye Dayalı İçerik
  • Düşünce liderliği

Aşağıdaki SEO içerik türleri listesinde, içerik türünü açıklayacağız, her tür için hangi durumların gerekebileceğini ve nasıl ve ne zaman kullanılacağını açıklayacağız.

Kısa Form İçeriği

Bazen daha az. Kısa form içeriği, yaklaşık 1.500 kelimeden oluşan herhangi bir yazılı içeriktir. Ürün açıklamaları, tanıtım e-postaları, açılış sayfaları ve sıkı, konuya odaklı blog gönderileri için kısa biçimli içerik kullanabilirsiniz.

Kısa biçimli içeriğin SEO için iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Zor anahtar kelimeler için sıralama yapmaya çalışırken, uzun biçimli içerik daha iyidir. Ancak, kısa biçim içeriğine sahip çok düşük rekabetli anahtar kelimeler için kolayca ve ucuza sıralama yapabilirsiniz.

SEO için kısa form içeriği kullanmak için başlıkları, meta verileri ve optimize edilmiş resimleri eklediğinizden emin olun.

Uzun İçerik

Uzun içerik, 1.500 kelimeden uzun yazılı içeriktir. Uzun içerik, ayrıntılı blog gönderilerini ve indirilebilir e-kitapları içerir.

Genel olarak, daha uzun içerik SEO için daha iyidir. Google'ın tarayıcıları, tek bir konunun (okuma: anahtar kelime) derinlemesine ayrıntılı bir tartışmasını görmekten hoşlanır.

Ancak içeriğinizin kullanıcının bakış açısından da alakalı ve okunabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Neden? Çünkü Google, kullanıcılarının faydalı cevaplar bulmasını istiyor.

Örneğin, kaç kez basit bir tarifin sadece görsel olarak kabağın tarihi veya şefin kişisel hayatı hakkında 3.000 kelimelik bir yazı ile hırpalanmasını istediniz?

Bu yayınlar kullanıcı dostu değildir, ancak şu anda Google'ın web tarayıcılarını memnun etmeye devam etmektedir.

Belgenize mümkün olduğu kadar çok anahtar kelime doldurmak için uzun biçimli içerik kullanmak yerine, okuyucularınıza değer katın.

Nihai bir rehber oluşturmayı deneyin. Nihai bir kılavuz, okuyucuyu baştan sona konu boyunca taşıyan kapsamlı, bazen çok sayfalı bir blog makalesidir. Nihai kılavuzlar, birbiriyle bağlantılı birden çok gönderiye bile yayılabilir ve içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemenize olanak tanır.

Blog İçeriği

Bloglar bugün 2000'dekilerle aynı değil. Artık düşüncelerinizi içeren halka açık bir günlük değil, bir blog, markanızı okuyucularınıza tanıtmanız, alanınızda bir otorite olarak kendinizi kabul ettirmeniz ve Google'da daha üst sıralara çıkmanız için bir fırsattır.

O gün aklınızdan geçenlerin aksine, stratejik içerik yayınlamak için blogunuzu kullanın.

Okuyucularınız ürününüz veya hizmetiniz hakkında sorular soruyor. Blogunuz, rakibinizden önce onlara cevap verme şansınızdır. Cevabınız yüksek kaliteli, ilgili ve yardımcı ise, okuyucunuzun rakibinize karşı size güvenme olasılığı daha yüksektir. Dahası, daha fazla soruları olduğunda kime geleceklerini bilecekler (ve yapacaklar).

Sütun İçeriği ve Evergreen İçeriği

Sütun içeriği harika bir terimdir. Kulağa tam olarak olduğu gibi geliyor: uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyen daha kısa içerikle desteklenen, daha yüksek seviyeli anahtar kelimeleri hedefleyen uzun biçimli içerik.

"Başka içerikler tarafından destekleniyorsa, neden bu temel unsur?" diye merak ediyor olabilirsiniz.

Sütun içeriği, web sitenizin direği olduğu için böyle adlandırılır. Markanızın yönleri etrafında konu kümeleri oluşturan 4-5 sütunlu sayfalarınız olabilir. Bu sütunlar, ürün veya hizmetinizin ana fikirlerine hitap etmelidir.

Sütun içeriği uzun, derinlemesine, bilgilendirici ve üst düzey anahtar kelimeleriniz için optimize edilmiştir.

Sütun içeriği her zaman her zaman yeşil olmalıdır; bu, zamanın testine dayanması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, haber makaleleri bir hafta içinde güncelliğini yitirme eğilimindedir. Sütun içeriği periyodik olarak güncellenebilir (ve güncellenmelidir), ancak gelecek yıllar boyunca tüm yıl boyunca değerli olmalıdır.

Bütünsel İçerik

Bütünsel içerik daha yeni bir terimdir, ancak yeni bir fikir değildir. Bütüncül içeriğin ardındaki teori, ekibinizin oluşturduğu her bir içerik parçasının, diğer tüm içerik parçalarınızla sinerji içinde çalışması gerektiğidir.

Bir dizi ilgili sosyal medya gönderisi göz önünde bulundurularak yazılan bir blog gönderisi, bütüncül içeriğe bir örnektir.

Alternatif olarak, içerik oluşturan herkesin markanızın sesini ve stilini korumasını sağlamak için şirketinizin departmanlarında bir stil kılavuzu oluşturabilirsiniz.

Başka bir deyişle bütünsel içerik, marka hedefleri ve SEO stratejisi göz önünde bulundurularak yazılan içeriktir. Her bir içerik parçası geri kalanını artırmak için çalışır.

Verili İçerik

Yeni ve güvenilir veriler, içeriğinizi iyi durumdaki SERP'lerin birinci sayfasına taşımanıza yardımcı olabilir. Veri odaklı içerik, kısa form veya uzun form olabilir. Önemli olan tek şey, hem hedef kitleniz hakkındaki veriler hem de aramadaki trendler tarafından bilgilendiriliyor olmasıdır.

Veri odaklı içeriğin en büyük avantajlarından biri, içerik oluşturmada zamandan ve paradan tasarruf edebilmenizdir. Karanlıkta çekim yapmak zorunda değilsiniz. Veriler, tam olarak hangi anahtar kelimeleri ne zaman hedeflemeniz gerektiğini aydınlatır.

Başka bir deyişle, yararsız içeriği optimize etmek için daha az, sıralamada kesinlikle yer alacak içerik oluşturmak için daha fazla zaman harcarsınız.

Düşünce liderliği

Okuyucular, meslekten olmayan biri tarafından yazılan içerik ile bir uzman tarafından yazılan içerik arasındaki farkı hızlı bir şekilde anlayabilir. Makalede sağlanan verilerin yanı sıra yazarın havalı, kendine güvenen sesinde var.

Şirketinizde ve topluluğunuzda uzmanlar var. Röportajlar veya konuk gönderileri, başka hiç kimsede olmayan benzersiz içerikler oluşturmanın mükemmel yollarıdır. En iyiler tarafından bilgilendirilen düşünce liderliği içeriği, okuyucularınıza daha fazlası için geri dönmelerini sağlayacak benzersiz içgörüler sağlar.

Düşünce liderliği yalnızca güven oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda topluluğunuzla etkileşim kurmanıza da yardımcı olur. SEO'ya da yardımcı olur.

Sosyal medya içeriği gibi, düşünce liderliği makaleleri de oldukça paylaşılabilir olma eğilimindedir. Neden? Çünkü ortalama okuyucunuzu etkileyen uzman bakış açıları elde ediyorsunuz. Daha fazla paylaşım, değerli makalenize daha fazla trafik ve geri bağlantı anlamına gelir.

Sosyal Kanallar İçin İçerik

Sosyal medya kanalları SEO içeriği içeriyor mu? Evet ve hayır.

Instagram gönderileriniz mutlaka Google'da sıralanmaz, ancak yine de onları o kanalda sıralamak için optimize etmelisiniz.

Kısa biçimli sosyal medya içeriğinizde daha yüksek seviyeli anahtar kelimelerinizi ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi kullanmak, okuyucuların içeriğinize giden yolu bulmasına yardımcı olur. Bunları hashtag olarak da kullanabilirsiniz (ve kullanmalısınız).

Sosyal medya içeriği SEO'yu artırmaya nasıl yardımcı olur? Sosyal medya, web sitenizin SEO'sunu doğrudan etkilemez, ancak içeriğinizi daha keşfedilebilir hale getirebilir ve bu da bağlantılara yol açabilir.

Yüksek Performanslı İçerik

Bir içerik türü veya türleri seçmek, arama görünürlüğünün artmasına yardımcı olabilir, ancak başlamadan önce, zaten var olan yüksek performanslı içerik biçimlerini analiz ederek rakiplerden bir şeyler öğrenin.

SEO içerik projenizde sonraki adımları atmanıza yardımcı olacak yüksek performanslı içerik biçimleri hakkında ayrı bir makale yazdık.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp