Seo Anahtar Kelimesi Nedir?

anahtar kelimeler seo keywords

Anahtar kelimeler SEO'nun değişmez parçasıdır. Anahtar kelimeler ve arama terimleri olarak, her arama motoru sorgusunun çekirdeğini oluştururlar. Bu, onları birçok Google sıralama faktörünün temeli yapar. SEO anahtar kelimeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kullanıcılar ister arama çubuğuna tam bir cümle girsin, ister tek tek sözcükler yazsın, bir arama sorgusunun merkezi anahtar sözcüklerine anahtar kelimeler denir.

Arama algoritmaları bu terimlere dayanarak web sitelerinin dizinlerini tarar ve arama sonuçlarındaki (SERP'ler) isabetleri bu terimlerle ne kadar yakından eşleştiklerine göre düzenler.

Bu, anahtar kelimeleri kullanıcı amacı, web sitesi içeriği ve Google sıralama faktörleri arasındaki merkezi arayüz haline getirir. Bu da onları arama motorunun ve sayfa içi optimizasyonun çok önemli bir yönü haline getiriyor.

Farklı Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Anahtar kelimeler teknik ve nitel kategorilere ayrılabilir. Anahtar kelime optimizasyonu için bu ayrımı bilmeli ve gözetmelisiniz. Bu şekilde, bir web sitesini en sık kullanılan veya en alakalı anahtar kelimelere ve kullanıcı amacına göre uyarlayabilirsiniz.

Teknik ayrım, en önemli anahtar kelimelerin uzunluğuna veya sayısına odaklanır:

  1. Kısa anahtar kelimeler: temel özelliklerle sınırlı kısa arama sorguları - yalnızca bir veya iki anahtar kelimeden oluşur (örneğin, "Antalya çilingir")
  2. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler: aramayı açıkça belirten karmaşık anahtar kelime dizisi (örneğin "Antalya'da acil ucuz çilingir servisi")

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri SEO optimizasyonu yoluyla ele almak daha karmaşıktır, ancak bir web sitesinin bir arama sorgusu için özellikle alakalı olarak sınıflandırılmasını sağlayabilirler.

Niteliksel ayrım doğrudan kullanıcının niyetiyle ilgilidir ve bu nedenle son derece önemlidir. Farklı kategoriler vardır, ancak her zaman aynı ayrımlara inerler:

  1. Para anahtar kelimeleri (ticari anahtar kelimeler): Hizmet veya ürün satın alımı ile ilgili anahtar kelimeler (örneğin satın al, teklif et, kirala vb.). Ancak aynı zamanda ticari olmayan bir sitenin merkezi hizmetlerine odaklanan anahtar kelimeler anlamına da gelir (örneğin, öğren, keşfet, anla).
  2. Markalı anahtar kelimeler ve marka dışı anahtar kelimeler: Marka/şirket adı geçen veya geçmeyen ürün aramaları arasındaki ayrım, Google Reklamları için özellikle önemlidir. Marka adından bahsedilmesi, kullanıcıların veya hedef grupların satın alma niyetlerinde ne kadar ilerlediklerine bağlıdır.
  3. Bilgiye dayalı anahtar kelimeler: İstenen bir bilgi içeriği etrafındaki nispeten genel terimler, belirli bir arama sorgusunda derlenir (örneğin, "Antalya kaya oluşumları").
  4. Bileşik anahtar kelimeler: Birkaç terimle kesin olarak belirtilen arama sorguları. Teknik uzun kuyruğa benzer şekilde, burada nitel bir perspektiften bakıldığında - bileşikler, kullanıcı amacının yorumlanmasına yer bırakır, ancak o kadar spesifiktir ki, sıralama için daha az rekabet olabilir.

Çevrimiçi aramada anahtar kelimeler için üçüncü bir farklılaştırıcı, birincil ve ikincil anahtar kelimelerdir. Gerçek arama amacı ile daha az ilgileri vardır, ancak alaka düzeyinizi ve erişiminizi genişletebilirler.

Birincil anahtar kelimeler, bir web sitesinin doğrudan sıralanması gereken anahtar kelimelerdir. İkincil anahtar kelimeler, konu alanına ait olan ve bu nedenle benzer arama sorgularında rol oynayan, biraz değiştirilmiş veya ilgili anahtar kelimelerdir.

Optimal Seo Anahtar Kelimesini Nasıl Bulurum?

Yetenekli anahtar kelime optimizasyonu, yalnızca belirli anahtar kelimelerin tematik alaka düzeyini değil, aynı zamanda arama hacimlerini de dikkate alır. Belirli bir anahtar kelime Google'da ne kadar sık ​​aranırsa, SEO için o kadar önemlidir.

Optimum SEO anahtar kelimesini üç adımda bulabilirsiniz:

  1. Geniş SEO anahtar kelime araştırması
  2. Kullanıcı amacına dayalı SEO anahtar kelime analizi
  3. İçeriğe ve hedef gruba göre bireysel anahtar kelime seçimi

En uygun anahtar kelimeyi bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Google, Anahtar Kelime Planlayıcı sunar ve BulutPress sayfa denetleme aracı ayrıca anahtar kelime araştırması için bir dizi araç içerir. Ancak hiçbir program sizin yerinize son seçimi yapamaz çünkü anahtar kelimeler her zaman insan kaynaklıdır ve oyunun kuralları hızla değişebilmektedir.

Çözüm

Anahtar kelimeler, her arama motoru sorgusunun temelidir ve bu nedenle çevrimiçi pazarlama ve içerik tasarımı için güçlü bir araçtır. Bu nedenle, anahtar kelime optimizasyonunun dikkatli bir şekilde planlanması ve uygulanması zorunludur!

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp