Meta Arama Motoru Nedir?

meta arama motorları

Meta arama motorları, arama sorgularını bir dizi başka arama motoruna gönderir. Sonuçlar daha sonra belirli filtrelere göre sıralanır ve arama yapanlara gösterilir.

Meta Arama Motoru Nedir?

Meta arama motorlarının arkasındaki fikir, farklı kaynaklardan daha fazla sonucun daha iyi yanıtlara yol açabilmesidir. Ayrıca, farklı, daha küçük veritabanlarını sorgulayarak, daha genel arama sorguları için daha yüksek bir geri çağırma elde edilebilir.

Google'dan Önceki Zaman

Google, web aramayı sallamadan önceki günlerde, meta arama motorları sık kullanılan bir hizmetti. Sorgular için bir arama motorunun indeksinin aranması yerine, aynı anda birkaç arama motorunun indeksine başvurulmuştur. Bu, web sitesi manzarasının daha geniş bir resmini verdi: milenyumun başında, arama motorlarının dizinleri bugüne kıyasla çok yönetilebilirdi.

Google'ın gelişi ve Google dizininin sürekli genişlemesiyle, genel meta arama motorları dönemi sona erdi. Çoğu durumda, Google, web'de arama yapanlar için en iyi sonucu oluşturmak için dizininde yeterince çeşitlendirilmiş sonuçlara sahipti.

Bugünün Meta Arama Motorları

Meta arama motorları yıllar içinde daha uzmanlaşmış hale geldi: genel arama sorgularından çok özel sorulara geçtiler; bu sorular genellikle Google'ın kendisinden çok özel hizmetler tarafından daha iyi ele alınabilir.

Spesifik Dikey Aramalar İçin Meta Arama Motorları

Bugün bile, web aramasında kendilerine yer bulabilen ve belirli konu alanlarıyla ilgili, belirli olmayan ancak çok yüksek trafikli, kısa kuyruklu anahtar kelimeler için Google'da en iyi arama sonuçlarını oluşturan bir dizi meta arama motoru vardır.

En iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan meta arama motorlarından bazıları ve bunlara karşılık gelen konu alanları burada bulunabilir:

Uçuşlar

Uçuş arama ortamında, fly.com ve skyscanner.net gibi tamamen uçuşlara odaklanan meta aramaların yanı sıra expedia.com gibi daha büyük seyahat karşılaştırma portalları ve airhint.com gibi genel fiyat karşılaştırmaları vardır.

Bu sektör, organik sonuçların üzerinde kendi kutusunu işgal eden Google Uçuş Arama (google.com/flights) ile Google'ın kendisi tarafından da sunulmaktadır.

Google'ın Uçuş özelliği: Google Flights sonuçlarıyla birlikte, Google'ın ayrıca toplayıcıların toplayıcısı olarak hareket ettiğini ve Expedia gibi uçuş portallarına ek olarak Lufthansa gibi doğrudan sağlayıcılardan gelen sonuçları görüntülediğini ve web kullanıcılarını rezervasyonlar için ilgili platforma yönlendirdiğini unutmamak önemlidir.

Oteller

Oteller söz konusu olduğunda, yine Hotels.com gibi tek bir konuya odaklanan web sitelerinin yanı sıra trivago gibi daha büyük seyahat karşılaştırma portalları ve genel karşılaştırma portalları buluyoruz.

Google, otel aramada da yine organik arama sonuçlarının üzerinde görüntülenen kendi bilgi kutusu, Haritalar entegrasyonu ile temsil edilmektedir. Bu kutu, bu ekran görüntüsünde görülebileceği gibi, organik isabetleri 27 inçlik bir monitörde ekranın alt kısmına taşır:

Google'ın otel arama özelliği: Haritalar sonuçlarıyla birlikte, Google'ın toplayıcıların toplayıcısı olarak hareket ettiğini ve derlediği sonuçları görüntülediğini belirtmek önemlidir. Rezervasyon yapmaya gelince, arama yapan kişi Booking.com gibi ilgili platforma yönlendirilir.

Tatil

Bu örnekte, Google yalnızca tatil evleri için AdWords reklamları göstermekle kalmamış, aynı zamanda organik sonuçların üzerinde bir Google Haritalar entegrasyonu da entegre etmiştir. Bunun altındaki organik isabetler, yerel sitelere ek olarak, booking.com gibi büyük (seyahat) karşılaştırma platformlarını içerir.

Haritalar sonuçlarıyla birlikte, Google'ın toplayıcıların toplayıcısı olarak hareket ettiğini ve derlediği sonuçları görüntülediğini belirtmek önemlidir. Rezervasyonlar için arama yapan kişi ilgili platforma yönlendirilir.

Meslekler

İş aramada, toplayıcılar, aşağıdaki örnekte, ücretli arama reklamları veya Google entegrasyonları ile rekabet etmek zorunda değildir.

Google'ın iş arama özelliği: Ancak, Google şu anda İngilizce konuşulan ülkelerde kendi iş aramasını test ettiğinden, bu durum yakın gelecekte sona erebilir.

Araba Kiralama

Kiralık araba arama alanında, organik sonuçlar, yukarıdaki kiralık tatil evi örneğinde olduğu gibi, yalnızca reklamlardan ve Google Haritalar arama sonuçlarından sonra başlar.

Bir akıllı telefonda reklamlar gösterilmez. Yalnızca harita arama sonuçları gösterilir ve kullanıcı sayfayı yukarı kaydırdıktan sonra ilk organik sonuç başlar.

Alışveriş

Alışverişle ilgili aramalarda ise tablo oldukça farklı. Türkiye'den gelen bu arama sonucunda, hepsiburada ve trendyol gibi bir dizi karşılaştırma ve satış platformunun yanı sıra akakçe (bir yayın ve ortak sitesi) ve cimriyi buluyoruz.

Meta arama motorları ve seo

Belirli sektörlerde güçlü bir varlığa sahip olan meta arama motorları, arama motoru optimizasyonunuzun etkili bir hedefi olabilir. Bonn'daki küçük bir otelin web sitesinden sorumluysam, çoğu durumda "otel" veya "otel Brighton" gibi en güçlü anahtar kelimeler için sıralama yapmak ne mümkün ne de ekonomik olarak haklı. Bu sıralamalar, bu dünyanın Rezervasyonları, KAYAK'ları ve Tripadvisor'larıyla doludur.

En büyük platformlara bir göz atıp bölgeniz için sıralamalarında nasıl görünebileceğinizi görmek faydalı olabilir. Bu sayede bu platformların üstlendiği SEO çalışmalarını sitenize ziyaretçi çekme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Çözüm

Genel web aramalarında, Google'dan alınan sonuçlar çoğu durumda tekrar filtrelenmelerine gerek kalmayacak kadar iyi olduğundan, meta arama motorları pratikte artık sunulmamaktadır.

Bununla birlikte, uzmanlaşmış konu alanlarında, meta-arama sunan portallar hala bulunabilmektedir. Her durumda en güçlü meta arama(lar) için optimizasyon yapmak, bu portallar genellikle birçok yüksek trafikli anahtar kelime için sıralandığından, genellikle mantıklı bir strateji olarak hizmet edebilir.

Bununla birlikte, özel meta arama motorlarıyla, Google'ın en iyi dizinlerle rekabet etmeyi seçme olasılığının çok yüksek olduğunu unutmayın.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp