Seo için Google Trendleri Nasıl Kullanılır

google trends seo için nasıl kullanılır

Google Trends, 2006'dan beri SEO uzmanları, gazeteciler ve tutkulu meraklılar için trilyonlarca aramayı topluyor, düzenliyor ve erişilebilir kılıyor. Basit bir platform gibi görünüyor, ancak Google Trends'i SEO çalışmalarınız için nasıl kullanabilirsiniz?

Aşırı bilgi yüküne kapılmadan önce bu makaleyi okuyun. Google Arama Trendleri'ni rekabette öne geçmek üzere kullanabilmeniz için size adım adım talimatlar vereceğiz.

Google Trends Nedir ve SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Google Trends, Google tarafından sağlanan ve kullanıcıların en popüler aramaları gerçek zamanlı olarak ve tarihsel bir arşiv olarak bulmasını sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Google Trends ile verileri konuma göre ayırabilir, kitlenizin o anda ilgilendiği konuları keşfedebilir, dönemsel arama trendlerini gözlemleyebilir ve potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını zirveye çıkaran ilgili sorguları derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Google Trendler Nasıl Çalışır?

Bu veri madenciliği devinin algoritmalarının geri kalanı kadar karmaşık, ancak daha iyi içerik üretmek ve SEO'nuzu geliştirmek için bilmeniz gerekenleri size söyleyeceğiz.

Google Trends'in “Zaman içindeki ilgi” grafiklerinin 0-100 arası bir ölçekte olduğunu fark edeceksiniz. Ne yazık ki bu, arama hacmi için onlara güvenemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bunun yerine Google Trends, arama terimlerinin ve konularının göreli popülerliğini gösterir. Google bunu, konuları kolaylaştırmak için belirli bir yer ve zaman aralığındaki toplam arama sayısını aramalara bölerek yapar.

Bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, arama terimlerinizin tam resmini elde etmek için Trendler'den gelen verileri Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi başka bir platformdan alınan arama hacmi ve anahtar kelime zorluk verileriyle birleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, artık hangi arama terimlerinin hedef kitleniz için ilginç olduğunu tahmin etmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

İçerik Pazarlaması İçin Google Trendlerini Kullanmanın 6 Yolu

Google Trendler kullanımınızı hassaslaştırmak biraz pratik gerektirebilir. Hedeflerinize bağlı olarak kategorileri, konumları ve tarih aralıklarını ayarlamak isteyeceksiniz.

Neyse ki, web tasarımı içerik pazarlamacılarının SEO için Google Trendler'i nasıl kullanabileceklerine dair birkaç fikirle yardımcı olmak için buradayız.

1. Haber Nedir? Şu Anda Olanlara Dayalı Trafiği Yakalayın

Sektörünüzdeki gelişmelerden haberdar mısınız? Güncel olayların işinizi etkileyebileceğini düşündünüz mü?

Kendinizi havalı ve modaya uygun hissetseniz bile, dünyanın geri kalanının aklından geçenleri görmek iyi bir fikirdir.

Herhangi bir yerde son 24 saat içinde ilgi çeken arama terimlerini ve konuları belirlemek için Trend Olan Aramaları kullanın. Tabii ki, Türkiye'de spor haberleri yapma işindeyseniz, Kim Kardashian'ın Kaliforniya'da trend olduğunu bilmenize gerek yok.

Konum ve kategoriyi kullanarak araştırmanızı kendi ihtiyaçlarınıza göre kısıtlayın. Şimdi neyi kapsayacağınıza dair bir fikriniz olmalı.

Bu yöntem, kalıcı içerik oluşturmak için yararlı değildir, ancak ilgili ve zamanında sosyal medya gönderileri ve haber makaleleri hazırlamak için son derece yararlıdır. Ayrıca, SEO ve PPC'ye odaklanma kararınızı da bildirecektir.

2. Karşılaştırmalarla İçeriğinizi İdeal Kitlenize Hiper Hedefleyin

Bir flört ve ilişki tavsiyesi sitesi işlettiğinizi varsayalım. Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracılığıyla, "kıza hediyeler" ve "erkek çocuğa hediyeler"in yüksek hacimli iki arama olduğunu keşfedersiniz ve yardım için Google Trendler'e bakmaya karar verirsiniz.

Burada, "onun için hediyeler"in "erkek için hediyeler"den daha az popüler bir arama terimi olduğu görülüyor, ancak aslında göreli popülerliği göstermek için ayarlandı veya "normalleştirildi". Arama hacminden biliyoruz ki, "kıza hediye", "erkeğe hediye" den yılda 25.000 kez daha fazla aranıyor.

Bu verilere dayanarak, yılbaşından çok Sevgililer Günü civarında "onun için mükemmel hediyeyi" bulma konusunda daha fazla iş ortağının endişe duyduğunu görebilirsiniz. Öte yandan, kadın partnerleri olan insanlar, yılbaşı döneminde daha sık "onun için hediyeler" arıyor.

Bu, içeriğinizi son kullanıcı için daha yararlı bir şekilde hedeflemenize yardımcı olabilir. Aslında, bu iki tatil döneminde cinsiyet hedefli bazı reklamlar yayınlamayı düşünebilirsiniz.

3. Moda ve Trend Arasındaki Farkı Anlatın

Bir sonraki modayı kovalamakta yanlış bir şey yok. Aslında, bazı iş adamları profesyonel heves avcılarıdır, geçici hevesler gelip geçtikçe şirketler başlatır ve dağıtırlar.

Ancak çoğu işletme sahibi için, uzun süredir işin içindesiniz. Geldiği kadar hızlı gidecek bir konu için içerik oluşturarak zamanınızı boşa harcamak istemezsiniz.

Bir örneği inceleyelim.

Güzellik endüstrisi, mükemmel yüz yıkama için yeni fikirleri denemeye bayılır. Tipik olarak, yüz temizleyiciler yağı ve kalıntıları giderir. Ancak K-pop ve K-beauty sayesinde başka bir arınma yöntemi kısaca yükselişe geçti: yağla arınma yöntemi.

Bugün hala aranırken, yağ temizleme yöntemi zaten zirveye ulaşmıştı. Yüzünüzdeki yağı çıkarmak için yüzünüze yağ sürmenin, söylendiği kadar etkili olmadığı ortaya çıktı.

Zamana karşı koyma olasılığı daha yüksek olan bir arama terimi olan yağsız temizleyiciler için içerik oluşturmaya daha fazla çaba gösterin.

4. Kitlenize Mükemmel Zamanda Ulaşmak İçin Mevsimsel Trendleri Bulun

Bu, özellikle işletmeniz mevsimlik ürünler satıyorsa ancak herkes tarafından kullanılabiliyorsa önemlidir.

Antalya'da güneş kremi sattığınızı varsayalım. Son 5 yılda, "güneş kremi" aramaları Haziran başında ve yine Temmuz başında zirveye ulaştı. Muhtemelen bu model devam edecek.

Hizmetlerinize en çok Finike, Kumluca ve Kaş gibi kıyı bölgelerinin ihtiyaç duyduğu da açıktır.

Bu bilgiyi şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

  • Kimyasal ve fiziksel engelleyici güneş kremi arasındaki karşılaştırma kılavuzu gibi okuyucuların ilgisini çekecek içerikler oluşturun.
  • Reklam harcamalarınızı artırmak için güneş kreminin en çok arandığı yeri ve zamanı kullanarak reklamları hedefleyin ve paradan tasarruf edin.
  • İşletmenizi, ürününüze daha fazla ihtiyaç duyan bir yere taşıyın.

Artık bu aramaların ne zaman zirveye ulaştığını bildiğinize göre, daha büyük satışlara hazırlanmak için yılın tam zamanını tahmin edebilirsiniz. Ve ne zaman bu bilgiyi kaydettiğinizden emin olun…

5. İçerik Takvimi Oluşturma

Birçok yıllık etkinlik işinizi bir dereceye kadar etkiler. Birini kaçırmak size potansiyel müşterilere mal olabilir. İçerik takviminizi ve gönderilerinizi güncel tutarak hiçbir anı kaçırmayın.

Son örnekte, Haziran başı ile Temmuz başı arasında ilgide yıllık bir düşüş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Tahminimizce 30 ağustos tatili ve beraberinde gelen tatiller nedeniyle Temmuz ayında ilgi yeniden yükseliyor.

Basit bir program gibi görünebilir: Zirveye hazırlanmak için Mart, Nisan ve Mayıs aylarında reklam vermeye ve içerik oluşturmaya başlayın. Ama iki zirve var.

30 Ağustos zirvesi için satışları artırmak amacıyla içerik oluşturma ve reklam çalışmalarınızı hızlandırma fırsatını kaçırmayın! Bunu sosyal medya da, PPC'de ve web sitenizde 30 Ağustos'a özel güneş kremi içeriği oluşturarak yapabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmamanın en iyi yolu? Yayın takviminizde işaretleyin! Sonuçta, her yıl oluyor.

6. Eski İçeriği Daha Yeni ve İlgili Bilgilerle Güncelleyin

İçeriğinizi (yıllık olsa bile) taze ve güncel tutmak için İlgili Konular ve İlgili Sorguları kullanabilirsiniz. İnsanlar her zaman en yenisini ve en iyisini ister. Google Trendler, en yeni içeriği sunmanıza yardımcı olur.

Diyelim ki hedef anahtar kelimeniz "2023'ün en iyi güneş kremi". 2022'nin en iyi güneş kremlerini karşılaştıran bir listeniz zaten var, ancak arama yapanlar bu yılki yenilikleri bilmek istiyor.

Google Trendler'de, İlgili Konular ve İlgili Sorgular'a gidin. Popüler arama terimlerini bulmak için bu iki kategoriyi inceleyin.

İlgili sorgular olarak "görünmeyen güneş kremi" ve "purito güneş kremi" görüyoruz. Bunlar, zaten arandıklarından, listenize akıllı eklemelerdir. Ayrıca, hedef kitlenizin güneş kreminin mercan resifleri üzerindeki etkilerini önemsediği anlaşılıyor. Resifler için güvenli güneş kremini tanıtan içerik oluşturmayı düşünün.

Sonuç

Google Trendler, sektörünüzün geçici heveslerine ve modasına ayak uydurmanıza olanak tanır. Sağlanan verilerden en iyi şekilde yararlanmak size kalmış.

Google Trendler, içerik oluşturmadan sosyal medya pazarlamasına kadar, A/B testi yapmak zorunda kalmadan SEO uzmanlarına neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair bir fikir verir. Sadece geçmiş verileri kontrol edin ve oradan gidin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp