Beyaz Gri ve Siyah Şapka Seo

siyah şapka seo beyaz şapka seo

Arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) doğru yapmak, sizi arama motorlarının ön sayfasına götürecektir. Bunu beyaz şapka SEO ile doğru şekilde veya siyah şapka SEO ile yanlış şekilde başarabilirsiniz. İşte iki, çok farklı yöntemler hakkında dikkate alınması gereken şeyler.

Siyah ile Beyaz Şapka Seo Karşılaştırması

İnsanlar sitenizi alakalı bir arama terimi aracılığıyla bulabildiğinde, sayfanızda potansiyel olarak satışa dönüştürebileceğiniz daha fazla tıklama alırsınız. Rekabet yüksek olabilir, bu nedenle insanların siyah şapka SEO teknikleriyle sistemi kandırmaya çalışmasına şaşmamak gerek.

Burada şunlara bakacağız:

 • Siyah şapka SEO olarak kabul edilen teknikler
 • Beyaz şapka SEO'da kullanılan teknikler
 • Gri şapka SEO'nun web sitenize zarar verip vermeyeceği
 • Farklı SEO teknikleri kullanmanın sonuçları

Black Hat Seo Teknikleri Nelerdir?

"Siyah şapka" terimi, ahlaki açıdan kötü nedenlerle bir şeyler yapmak anlamına gelir. Ahlaki açıdan kötüyü nasıl tanımlarız? Bu öznel bir terim - benim için ahlaki açıdan iğrenç olan şey, sizin için tamamen makul olabilir.

Google, siyah şapka SEO tekniklerinin ne olduğu konusunda oldukça nettir, buna öyle demeseler de. SERP konumunuzu yükseltmek için yeni veya farklı bir şey yapmayı düşündüğünüzde, temel kuralı aklınızda bulundurmanız yararlıdır.

Ana rakibinizle konuşacak olsaydınız, onlara tüm SEO tekniklerinizi anlatmaktan mutlu olur muydunuz? "Hayır" muhtemelen optimizasyon taktiklerinizle adil oynamadığınız anlamına gelir.

Google'ın özellikle yapmamanızı söylediği birkaç şeyi listeleyeceğiz. Bu, ne yapmayacağınızı bilmeniz için. Web sitenizi geliştirmek için bunlardan herhangi birini denemek gerçekten kötü bir fikirdir; siyah şapka SEO teknikleri uzun vadede yanlış gidebilir ve çoğunlukla da çuvallar.

Kaçınılması Gereken Black Hat Seo Teknikleri

 • Otomatik olarak oluşturulmuş, okuyucu için bir anlam ifade etmeyen ancak popüler arama terimleriyle dolu içeriği kullanmayın.
 • Geri bağlantılar için ödeme yapmak veya ticaret yapmak, yalnızca bağlantı eklemek amacıyla sayfalar oluşturmak veya hizmet şartlarınıza bağlantı gereksinimleri koymak dahil olmak üzere bağlantı şemalarıyla çalışmayın.
 • Bir kişi için yararlı olabilecek bir makale veya sayfanın zararına asla bir metne anahtar kelimeler girmeyin.
 • Anahtar kelimelerle test yapmak için toptan blogları kopyalamak veya orijinalinden birkaç kelimeyi değiştirmek anlamına gelen içeriği çalmayın veya döndürmeyin.
 • Kopyanızdaki metni veya bağlantıları gizlemeyin, örneğin beyaz metinle bir anahtar kelime listesi yazarak arama motorlarının görebildiğini veya metninizdeki bağlantıları vurgulamamasını sağlayın.
 • Kimlik avı saldırılarını teşvik etmek, virüs barındırmak veya sitenize truva atları eklemek.

Google'dan kaçınılması gereken siyah şapka SEO araçlarının ve tekniklerinin tam bir listesi var. Sayfanıza zararlı bir şey yapmadığınızdan emin olabilmeniz için bunları bilmenizde fayda var.

Beyaz Şapka Seo Nedir?

Ne yapmayacağınızı bilmek her şey yolunda ve güzel, sayfalarınızın meşru bir şekilde üst sıralarda yer almasını sağlamak için neyin beyaz şapka SEO olarak görüldüğünü bilmeniz gerekir. Google'da ilk ona veya ön sayfaya girmek için web tasarım arayüzünün işlevsel ve onu bulanlar için yararlı olması gerekir.

Bir web sitesini işlevsel ve kullanışlı hale getirmek ne anlama gelir? Web sitelerini dizine ekleyen algoritma olan Googlebot'un bir sayfada aradığı pek çok öge vardır.

Kullanabileceğiniz Beyaz Şapka Seo Teknikleri

 • Başlıklar ve etiketleme, sayfanızın anlaşılmasını sağlar. Tüm sayfalarınıza farklı başlıklar ve farklı meta açıklamalar ekleyerek ve başlıklarınızı H1, H2 vb. olarak etiketleyerek sayfanızın dizine eklenmesini kolaylaştırın.
 • Yapılandırılmış veri işaretleme, örneğin bir fiyat ve inceleme puanı ile arama sonucunuzun daha iyi görünmesini sağlar. Girişinize dahil edilebilecek açılış ve kapanış saatleri de ekleyebilirsiniz.
 • URL'lerinizin takip edilmesi kolay olacak şekilde doğru yolları ve dosya adlarını kullanarak sitenizi düzenleyin ve mümkün olan her yerde https protokolünü kullanın. Breadcrumb listeleri ve basit gezinme de Googlebot tarafından takdir edilecektir.
 • Sitenizin konusuyla alakalı harika içeriğe sahip olun. Beyaz şapka SEO, anahtar kelimeleri kullanmanızı engellemez, ancak her cümlede bir anahtar kelime kullanmak yerine içeriğinizi yönlendirmek için bunları doğal olarak kullanın. Google, bir sayfanın konusunu anlamak için yapay zeka kullanır, bu nedenle metni yerinde tutun.
 • Doğru noktada harici ve dahili olarak bağlantı kurmak, örneğin bir istatistiğin kaynağına veya bir konu hakkında daha fazla ayrıntıya giren sayfalarınızdan birine bağlantı vermek.
 • Resimler için alt nitelikleri kullanın, böylece indekslenmelerine yardımcı olacak bir açıklama olsun ve resimlerinizi jpg veya png gibi standart biçimler haline getirin.
 • Mobil cihazlar için optimize edin – Google, mobil cihazlarda hata vermeyen sitelere çok güvenir, bu nedenle metnin okunabilir olduğundan, resimlerin yeniden boyutlandırıldığından ve yazı tiplerinin tüm cihazlarda çalıştığından emin olun.

Gri Şapka Seo Nedir?

Bunu saptamak çok daha zor. Bazı SEO uzmanları, gri şapka SEO'nun beyaz ve siyah şapka tekniklerinin bir karışımı olduğunu söylüyor. Diğerleri, gri şapkanın Google'ın yönergelerine özel olarak aykırı olmayan ancak onlar tarafından da onaylanmayan bir şey anlamına geldiğini söyleyecektir.

Gri şapka tekniklerini değerlendirirken Google'ın teşvik ettiği ahlak kontrolünü hatırlayın. Rakibinize, hatta Google'daki birine ne yaptığınızı açıklamaktan mutlu olur musunuz?

Hangi gri şapka SEO tekniklerinin orada olduğunu bilmeniz gerekir, böylece o yoldan gidip gitmeyeceğinizi seçebilirsiniz. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Süresi dolmuş rakip veya çok sayıda geri bağlantı içeren alan adlarını satın almak ve sayfanıza yönlendirmek.
 • Googlebot'a sitenizin normal bir ziyaretçinin göreceğinden farklı bir sürümünü sunarak gizleme.
 • Özel blog ağları (PBN'ler), bir geri bağlantı ağı oluşturmak için birden çok tek sayfalık web sitesi oluşturmanızı veya bunu yapması için birine ödeme yapmanızı gerektirir.

Bunlar veya diğer gri şapka teknikleri gelecekte Google tarafından yasaklanırsa, geçmişte yaptıklarınızı ortadan kaldırmak için önünüzde çok iş olabilir.

Google, Web Sitelerini Black Hat Seo Kullanmaktan Nasıl Caydırır?

Googlebot'la birlikte, siteleri ve SEO'larını incelemek için çalışan insanlar var. Web sitenizin Google web yöneticisi yönergelerini ihlal ettiği tespit edilirse, sitenizin bir kısmı veya tamamı SERP'lerden kaldırılabilir.

Bu, "manuel eylem" olarak bilinir. Google kullanıcısı, sayfanızın neden artık bir numara olmadığını, hatta ön sayfada yer almadığını anlamayacak. Ancak bunu Google Search Console'daki bir bildirim aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Siyah şapka SEO tekniklerinden kaynaklanan manuel incelemeler düzeltilebilir. Google Arama Konsolunuz size sorunun açıklamasını verecektir. Etkilediği her sayfada tanımlananları düzeltin ve ardından Google'dan sayfayı veya sayfaları tekrar incelemesini isteyebilirsiniz.

Çözüm

SEO söz konusu olduğunda, Google ve diğer arama motorları web yöneticilerinden adil davranmalarını bekler. Bu, kullanıcıya mümkün olan en iyi deneyimi sunar ve önemli olan da budur.

Siyah şapka SEO teknikleri, Google tarafından özellikle yasaklanmış tekniklerdir. Tersine, beyaz şapka SEO, Google'ın önerdiği sitenizi çalıştırmanın yollarıdır. Gri şapka ortada bir yerde bulunur ve bunları kullanırken rahat edip edemeyeceğiniz size kalmış.

Google'ın koyduğu kurallara karşı gelirseniz, sitenizin daha düşük sıralamalarla cezalandırılması olasıdır - sizin istediğinizin tam tersi. Çabalarınızı beyaz şapka SEO'ya yönlendirmek, uzun vadede daha az güçlük ve daha üretken olacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp