İdeal Seo Makalesi Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

ideal seo makalesi uzunluğu

Çok basit – SEO makaleleri veya başka herhangi bir içerik türü için ideal bir kelime sayısı yoktur. Google'ın arama sonuçları algoritması, içeriğin uzunluğundan çok, arama yapanın sorularını - arama niyetini - kısa, öz ve eksiksiz bir şekilde yanıtlama yeteneğiyle ilgilenir. Nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Arama amacı önemlidir, çünkü Google'ın amacı hemen hemen her konuda ilgili bilgileri sunmaktır. Hedef kitleniz için yazarken, dünyadaki bilgileri organize etme ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirme misyonlarını akılda tutmaya değer. Bunu yapmak için gereken kelime sayısından söz edilmiyor. SEO makaleleri için ideal bir uzunluk olması pek olası değildir. Bu, diğer tüm arama motorları için olduğu kadar Google için de geçerlidir. Bazı soruları cevaplamak diğerlerine göre daha kolaydır, bu nedenle genellikle bunu yapmak için daha az kelime gerekir.

“Bir makale için ideal kelime sayısı nedir? Cevap, İdeal bir uzunluk yoktur!”

Neyse, Bir Seo Makalesi Nedir?

SEO makaleleri gerçekten SEO makaleleri değildir. Bunlar, tek bir konuyla ilgili bir dizi anahtar kelime etrafında tasarlanmış, yararlı ve çoğunlukla bilgilendirici içerik parçalarıdır. Örneğin bir ayakkabı satıcısı, kendi ürün yelpazesi için SEO makaleleri yazılmasını isteyebilir. İşletmeyle ilişkili anahtar kelimeler, makaleler ve ürün açıklamaları dahil olmak üzere web sitelerinin tüm içeriğine dahil edilecektir. Bu, çoğu müşterinin ürünlerini ararken kullandığı terimleri içerir; resmi ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, stilettolar, spor ayakkabılar, koşu ayakkabısı ve sandaletler sadece başlangıç. Deri saya, çelik burun, kauçuk taban ve el yapımı da sunulan ürünlerle alakalı olabilir.

İyi bir makale (bazen de yanıltıcı SEO öğesi), yazılan içerikle alakalı ana anahtar kelimeleri ve uygun eşanlamlıları içerir. Ayrıca, soruları veya bir müşterinin bu konuyla ilgili genel olarak sahip olduğu soruları kapsamlı ve net bir şekilde yanıtlayarak tek bir konuya bağlı kalır.

Ayakkabı satıcısı örneğine dönecek olursak, harika bir SEO makalesi 'Maldivler'de Bir Tatil İçin En İyi Ayakkabı' konusunu ele alabilir. Ayakkabı stilleri, gezi ve plaj günleri için belirli tabanların faydaları ve farklı giysilerle eşleştirmek için ayakkabıların çok yönlülüğü sayılabilir.

Anahtar kelimeler ve uzunluk, SEO yazma sürecinin sadece küçük bir parçasıdır. Daha da önemlisi, okuyucunun Maldivler tatili için ayakkabı paketleme konusundaki sorularını ne kadar iyi yanıtladığı açısından içeriğin kalitesidir. Bu tür bir makale, belirli bir dizi soruyu yanıtlamak için iyi bir konuma sahiptir, özgüllüğü nedeniyle organik sıralamalar toplar ve müşteri için bir sorunu çözdüğü için kullanıcı dostudur.

Kitlenizin ilgisini çeken ve bilgilendiren içerik oluştururken kelime sayısı pek alakalı değildir. Çok daha önemli olan şey, makalenizin arama amacını karşılama, bir müşterinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan kaliteli bilgiler sağlama ve okumayı kolaylaştıran mantıksal bir yapı sağlama yeteneğidir. İçeriğin alaka düzeyi, okunabilirliği ve güvenilirliği, kelime sayısı değil, iyi bir SEO makalesinin temel dayanaklarıdır. Nitelik her zaman nicelikten üstündür.

Harika Seo İçeriği İçin İyi Standartlar Nelerdir?

SEO içeriği oluştururken, neden ve içeriğinizin neyi başarmasını istediğinizi düşünmenizde fayda var. "Neden", ürününüz hakkında farkındalık yaratmak veya bazı şirket haberlerini müşterilerinizle paylaşmak olabilir - bu, yolunuzu etkileyecektir. işin içeriğini ve uzunluğunu yapılandırırsınız.

Nedeni ne olursa olsun, SEO makalelerinin ve diğer tüm içeriklerinizin hedefi her zaman müşterinizin yolculuğuna değer katmak, son kullanıcıya hitap etmek ve belirli bir sorunu çözmek olmalıdır. Arama algoritmaları için değil, insanlar için SEO içeriği yazılmalıdır. Anahtar kelime araştırması, bir konu hakkında yazarken dilinize rehberlik etmesi için kullanılabilir. Müşterinizin veya okuyucunuzun içerikten ne çıkaracağının da dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Google, kullanıcılar için harika içeriğin ve web sitesi deneyimlerinin tüm yönlerini kapsayan 168 sayfalık Kalite Değerlendirici Yönergelerine sahiptir. Web siteniz için SEO makaleleri ve diğer içerikler oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç basit işaretçiye damıtılırsa, şöyle görünür:

 • İçeriğin net bir amacı
 • Yazı parçası için açık, mantıklı bir yapı ve düzen
 • İlgili ve saygın kaynaklara değerli dış ve iç bağlantılar
 • EAT kısaltmasını kullanarak yazın - Uzman, Yetkili ve Güvenilir bilgi

Tersine, zayıf bir SEO içeriği parçasının net bir amacı yoktur, kullanıcıya herhangi bir soruda yardımcı olmaz veya bir sorunu çözmez ve genellikle rahatsız edici bir şekilde ayakkabı boynuzlu veya aşırı uzun, hayal edilen bazılarını karşılamak için 'tüylerle' doldurulmuş anahtar kelimeler içerir. ideal kelime sayısı Bütün bunlar okumayı zorlaştırıyor.

Eşsiz ve Alakalı Seo İçeriğini Kendiniz Yazmak

Bu o kadar da zor değil. Gerekirse bunları da yazdırabilirsiniz. Aşağıdakiler akılda tutulmalıdır:

 • Her metin benzersiz olmalı ve katma değer sunmalıdır.
 • İdeal olarak, hiçbir rakip bu bilgileri bu kadar kapsamlı ve ilgi çekici bir şekilde hazırlamamıştır.
 • Yinelenen içerik oluşturma riski taşıdığından, sözde standart veya yinelenen tümcecikler ve metin bölümleri kullanmaktan kaçının.
 • Ürününüzü/hizmetinizi kısa ve öz bir şekilde tanımlayın, ancak uygun olduğunda daha uzun, daha ayrıntılı bilgi verin
 • Anahtar kelimelerinize karşılık gelen eşanlamlıları ve anlamsal olarak alakalı terimleri kullanın
 • Kullanıcının amacını ve her bir sayfanın işlevini dahil edin
 • Bir "a-ha!" oluşturun kullanıcı için deneyim, örneğin ona daha önce düşünmediği bilgileri vererek
 • İyi içerik genellikle çok sayıda kelime içerir – içeriğinizin kolay okunabilir ve iyi yapılandırılmış olduğundan emin olun

İçeriğimi Seo İçin Nasıl İyileştirebilirim?

SEO içeriğini geliştirmek için çalışırken, son kullanıcılarınızı (müşteriler, diğer işletmeler, okuyucular veya potansiyel müşteriler) aklınızda tutun. Kendinize web sitenizin içeriği hakkında bazı basit sorular sorun:

 • İçeriğim müşterilerin bir soruyu yanıtlamasına veya bir sorunu çözmesine yardımcı oluyor mu?
 • Bulmak ve okumak kolay mı?
 • Bu bilgiyi bulmaya çalışırken genellikle aranacak kelimeleri içeriyor mu?
 • Konu daha önce başka bir web sitesinde ele alındı ​​mı?
 • Soru rakiplerim tarafından yanıtlandı mı ve öyleyse makalem daha iyi bir iş çıkarıyor mu?

Yinelenen içerik, web sitesinin tamamı için arama sonucu sıralamanıza zarar verebilir. Bir konuyu derinlemesine ele almak istiyorsanız, oluşturduğunuz her bir parçanın o konudaki okuyucu için farklı bir soruna cevap verdiğinden emin olun. Web sitenizdeki herhangi bir yerden metin bölümlerini kopyalamayın. Daha fazla içerik her zaman daha iyi değildir, sitenizde (veya internette başka bir yerde) yayınladığınız bir şeyin kopyasıysa bu her zaman geçerlidir. Özgünlük, kopyalanan veya çoğaltılan iş üzerinde her seferinde kazanacaktır.

SEO makaleniz rakiplerinizin zaten ele aldığı bir konudaysa, ya makalenizi müşteri için daha kapsamlı hale getirin ya da sadece daha iyisini yapın. Bu, aynı arama sorgusunu daha kısa ve doğrudan bir şekilde, daha az kelimeyle yanıtlamak anlamına gelebilir.

SEO dostu içerik, yazıyla alakalı ve doğal olan anahtar kelimeleri içerir. Her zaman sorulan soruya tam bir cevap verecek uzunluktadır ve asla daha uzun değildir. Açık, özlü ve otoriterdir - okuyucu, ihtiyaçlarının karşılandığından memnun hissederek daha fazla bilgiyle ondan uzaklaşacaktır.

SEO içeriğini geliştirmek için, konunuz veya sektörünüzle ilgili bazı anahtar kelime araştırmaları yapın, müşterinizin veya diğer son kullanıcıların gözünden okuyun ve konunuza bağlı kalın.

İçeriğin etrafına resimler, alakalı videolar ve çok sayıda "boşluk" eklemek de iyi bir fikirdir. Bu, onu daha çekici, okunması kolay hale getirir ve insanların bilgiyi kendileri için en uygun şekilde elde etmelerini sağlar. Resim ve video kullanmanın bir başka avantajı da beraberinde gelen arka plan çalışmasıdır. Resimler ve videolar için alternatif metin ve altyazılar, yazılı çalışmanın otoritesini, aranabilirliğini ve bazı durumlarda güvenilirliğini artırabilir.

Aramada üst sıralarda yer alan iyi makaleler yazmak zor olmasa gerek. Harika içerik için basit kurallara (alakalı kelimeler, doğal dil, konunuza bağlı kalma ve arama yapanların sorularını etkili ve verimli bir şekilde yanıtlama ve makalenin "niyetini" dikkate alma) uymak, organik olarak daha üst sıralarda görünmek için ihtiyaç duyduğunuz içeriği oluşturmanıza yardımcı olacaktır. sıralamalar. Uzunluğu unutun ve her kelimeyle sunabileceğiniz değere odaklanın.

İyi Seo İçeriği Oluşturmak İçin Araçlar

Hassas Yetenek

İyi içerik katma değer sunar ve sağladığınız bilgileri hiçbir rakibin sunmaması gerçeğiyle tanınabilir. İçeriğinizi hem yapınız, hem bilgi yoğunluğunuz hem de derinliğiniz açısından ön plana çıkarın.

Katma değer, kullanıcının ilgili soruları, muhtemelen daha zihninde sabitlenmeden veya belirginleşmeden önce yanıtlandığında elde edilir.

İkna edici, dürüst ve orijinal olmak çoğu zaman ilgi çekici içerik sağlar.

Anahtar Kelime Araştırması

Doğal olarak, oluşturmak isteyebileceğiniz içeriği içeren URL'leri sıralayan anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilecek araçlar vardır. Kendi anahtar kelime araştırma eğitimimiz burada.

Google Ne Diyor?

Günlük olarak yayınlamanız gereken minimum makale uzunluğu ve/veya minimum sayısı yoktur. Ayrıca bir web sitesinde minimum sayfa sayısı yoktur. Çoğu durumda, nitelik nicelikten daha önemlidir. Algoritmalarımız, kullanıcılara yüksek kaliteli, benzersiz ve çekici içerik sunan web sitelerini açıkça bulmaya ve önermeye çalışır. Web sitenizi düşük kaliteli içerikle doldurmayın, ancak web sitenizin türünün mutlak en iyisi olmasını sağlamak için çalışın.

Kaynak: John Mueller

Çözüm

Okuyucularınıza hangi "gerçek" değeri katabileceğinizi düşünün. Örneğin, bilginize veya deneyim zenginliğinize dayalı, gerçekten benzersiz ve kullanışlı değerli içerik var mı?

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp