Yeni Başlayanlar Tarafından Yapılan En Yaygın Seo Hataları

seo hataları

Arada sırada, özellikle web tasarım işine ve SEO'ya yeni başlayanlar arasında, kolayca önlenebilen SEO hatalarıyla karşılaşıyoruz. Bu, bu yaygın SEO başlangıç ​​hatalarını analiz etmemiz ve bir yanıt vermemiz için yeterli bir neden.

Seo'nun Önemi Hafife Alınıyor

İlk önce en önemli şey: SEO'ya karşı kendi tutumunuz. Arama motoru optimizasyonu bir kerelik bir proje değil, uzun vadeli bir süreçtir. SEO kalıcı bir çalışmadır ve ancak sürekli olarak uygulandığında başarılı olur. Arama motorları internette en çok kullanılan uygulamadır ve bu nedenle SEO, işinizde hak ettiği zaman, personel ve bütçe kaynaklarını almalıdır.

Kişiselleştirilmiş Arama Sonuçları

Arama motoru, kullanıcılara kişiselleştirilmiş arama sonuçları sağladığından, web yöneticileri Google'da kendi web sitelerinde arama yaptıklarında bozuk bir görüntü elde ederler. Bu nedenle, giriş yapan kullanıcı tarafından sık sık tıklanan web siteleri otomatik olarak daha iyi sıralamalar alır. Sonuç: Kendi web siteleriniz için arama sonuçları genellikle gerçekte olduğundan daha iyi görünür.

Bunu aşmak için kişiselleştirilmiş arama sonuçlarını kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin arama yapmadan önce tarayıcınızda gizli sekme açıp sitenizin sıralamalarını oradan inceleyebilirsiniz.

Bu, size gösterilen sıralamaların olabildiğince tarafsız olmasını ve kişisel tıklama ve gezinme davranışınızdan etkilenmemesini sağlar.

Anahtar Kelimeler Meta Etiketi

Google, arama sonuçlarındaki sıralamalar için hiçbir zaman anahtar kelime meta etiketini kullanmadı.

Google, web aramasında anahtar kelimeler meta etiketini kullanmaz

Matt Cutts

Enerjinizi daha önemli SEO konularında kullanın: örneğin, gerçek Google sıralama faktörleri üzerinde. Bunlar hangileri? Türkiye'deki en tanınmış SEO uzmanlarıyla birçok önemli Google sıralama faktörünü tartıştık.

Yönlendirme Kullanmamak

Sitenize birden fazla domain üzerinden erişilebiliyorsa veya yinelenen içerikten kaçınmak istiyorsanız, 301 yönlendirmelerini kullandığınızdan emin olun. Bir etki alanına karar verin ve diğerlerini 301 yönlendirmesini (kalıcı yönlendirme) kullanarak yönlendirin.

Uygun yönlendirmeler olmadan Google, alan adlarınızdan hangisinin arama sonuçlarında sıralanması gerektiğini bilemeyebilir. Ama hepsi bu değil! Zahmetli bir şekilde oluşturduğunuz güvenilir sinyalleriniz (örneğin geri bağlantılar), birden çok alana yayılır ve anlaşılır bir şekilde gerçek performanslarının yalnızca bir kısmını geliştirir.

Bu arada, bu aynı zamanda ana bilgisayar adları, aktarım protokolleri veya oturum kimlikleri için de geçerlidir. URL'ler her zaman benzersiz olmalıdır.

Cms veya Mağaza Sisteminiz Üzerinde Kontrol Yok

Çoğu CMS ve e-ticaret sistemi sağlayıcısı, "arama motoru dostu" uygulamalar sunarak reklamını yapsa da, pratikte birçoğunun hala web yöneticisinin bireysel uygulamasına uyarlanması gerekiyor. Bu bağlamdaki tipik sorunlar, (dahili) yinelenen içerik, dinamik URL'ler, dahili bağlantıların serbest bırakılmaması veya başlıkların ve meta açıklamaların her sayfa için ayrı ayrı tutulamamasıdır. URL Denetleme sistemimiz sayesinde bu hatalardan kaçınabilirsiniz.

Kontrolü ele alın

Yerleşik CMS ve mağaza sistemleri için yararlı SEO uzantıları (eklentiler, uzantılar veya eklentiler) vardır. Daha fazla ayarlama, daha derin programlama becerileri gerektirebilir. CMS çözümlerinin sınırlarını ve olanaklarını önceden kontrol etmek mantıklıdır. Arama motoru optimizasyonunuz için teknik temellerin verildiğinden veya hala oluşturulabileceğinden emin olun. BulutPress® tüm SEO kriterlerini karşılayan Türkiye'nin en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir.

Yeterli İyi İçerik Olmaması

İçeriğinizi bir arama motoru için oluşturmayın. Okuyucularınızı çabalarınızın merkezine yerleştirin ve değerli içeriklerle değerli kullanıcı geri bildirimleri kazanın. Google, diğer şeylerin yanı sıra kullanıcı davranışını ve harici bağlantıları iyi içerik sinyalleri olarak değerlendirir ve bu sinyaller okuyucularınızdan gelir (veya gelmez!).

İyi içerik, en önemli sıralama faktörlerinden biridir. İyi içerik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte size bazı ek bilgiler:

  • Sıralama Faktörleri – İçerik Kalitesi.
  • Önce kullanıcı: Neden birçok şirket web sitesi Google ile başarılı olamıyor?
  • Bütünsel İçerik.

Zayıf Dış Bağlantı

İyi bir sıralama için linklerin çok önemli olduğu tartışılmaz. Ancak bağlantılarınızın web siteniz için ne kadar iyi olduğu diğer şeylerin yanı sıra şunlara bağlıdır:

  • bağlantıların kalitesi
  • bağlantı sayısı
  • Bağlantı metni
  • Bağlantıların karışımı
  • Bireysel bağlantıların Google derecelendirmesi

Ellerinizi Kötü Bağlantılardan Uzak Tutun.

Kötü bağlantılar (Hızlı ve Kirli yöntemlerle elde edilen), örneğin bağlantı paylaşım programlarından, makale dizinlerinden, basın portallarından, düşük kaliteli web sitelerinden ve bağlantı satıcılarından gelen bağlantılardır.

Kendi bağlantılarınıza göz kulak olmanız önemlidir, çünkü alanınıza bağlantı veren güvenilir siteler sıralamalarını kaybettikten sonra, Google muhtemelen bu sitedeki giden bağlantılara güvenmeyecektir.

İyi geri bağlantılar almaya çalışın. İyi bağlantılar, kullanıcılar tarafından en iyi durumda sık sık tıklananlardır. Bu kadar basit! Herhangi bir web sitesi operatörünün amacı, Google'ın politikalarına uyan daha fazla bağlantı kazanmak olmalıdır.

Kötü Dahili Bağlantı ve Zayıf Bağlantı Metinleri

Bağlantı metni (çapa metni) genellikle dahili bağlantılar için yanlış kullanılır. Bağlantı metni her zaman açılış sayfasının belirli içeriğini bir anahtar kelime olarak tanımlamalı ve tam olarak sıralamak istediğiniz anahtar kelimeden oluşmalıdır.

İç bağlantıların, bağlantı verilen sayfanın içeriğini açıklayan ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için yoğun ve tutarlı bir şekilde kullanıldığından emin olun.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp