Web Tasarımı ve Grafik Tasarımının 7 Farkı

Web Tasarımı ve Grafik Tasarımının 7 Farkı

Yaratıcılığın Venn diyagramına baktığımız zaman web ve grafik tasarımının birkaç ortak noktası olduğunu görebiliyoruz. İkisi de tipografi, grafik ve tasarım prensipleri hakkında bilgi gerektiriyor. Ortak noktaları olsa da, web tasarımı ve grafik tasarımı birbirlerinden farklı uzmanlık alanlarıdır.

1. Web Tasarımı Dinamiktir

Baskı, kullanıcı deneyiminin doğrusal olduğu fiziksel bir ortamdır.

Web tasarımı ile grafik tasarımı kıyaslamak, iPad ile bir tabloyu kıyaslamak gibidir. İkisi de mükemmel görseller sunarlar ama biri interaktiftir ve diğerine dokunmaya çalıştığınızda size çıkışa kadar bir güvenlik görevlisi eşlik eder.

Grafik tasarımı, temellerini baskıdan alır. Bu bir dergi veya çocuk kitabı olabilir, basılı materyaller, dijital versiyonlarına göre daha az interaktif olurlar. Tabii bu materyaller de hikaye anlatmak veya bir mesaj vermek için görsellere, metinlere ve diğer grafiklere sanatsal bir bakış gerektirir. Basılı materyallerdeki navigasyonların da mantıklı ve akıcı olması gerekir.

Web tasarımı da aynı köklere sahip ama "web" temel olarak insanların etkileşim kurabileceği deneyimler yaratma üzerine kuruludur. Bir web tasarım uzmanı illüstrasyonlar veya ikonlar gibi görsel elemanlar için grafik tasarım uzmanları ile çalışabilir ama web tasarım uzmanı daha sonra kullanışlı ve interaktif bir şeyler yaratmak için bu parçaları düzenlemelidir.

Bunların dışında, bir web sitesi, kullanıcıların takip edebileceği farklı yollar içermelidir. Web tasarım uzmanları, kullanıcı deneyiminin iyi olduğundan ve kullanıcıların hedeflerine ulaşabildiğinden emin olmalılar. Tasarımcılar, navigasyon elemanlarının, eylem çağrılarının ve diğer interaktif elemanların kullanıcılara nasıl yardımcı olduğunu anlamalılar.

Grafik tasarım uzmanları, web tasarım uzmanlarının sahip olduğu özelliklerin birçoğuna sahip olmalı. İkisi de tipografiyi, renk paletlerini ve tasarım yapılarını bilmeli. Fakat iyi bir web tasarım uzmanı, bu elemanların online etkileşim ve kullanışlılık üzerinde nasıl etkileri olduğuna dikkat etmeli.

2. Web Tasarım Uzmanları Yüklenme Sürelerini ve Dosya Boyutlarını Önemserler

yorgun tasarımcı

Web tasarım uzmanlarının bütün gece uyanık olmasının sebebi canavarlar değil, "canavar gibi" dosya boyutlarıdır.

Web tasarımı tamamen optimizasyonla ilgilidir. Görseller, animasyonlar ve diğer grafik elemanları hem iyi görünmeli hem de bütün cihazlarda hızlı yüklenebilecek kadar küçük olmalıdır. Yüksek yüklenme süreleri demek, kötü kullanıcı deneyimi ve yüksek sıçrama oranları demektir.

Grafik tasarım uzmanları dosya boyutlarını yalnızca dev reklam afişlerini küçük arabalara sığdırmaya çalıştıkları zaman önemserler.

3. Web Tasarım Uzmanlarının Atlamaları Gereken Tipografi Engelleri Vardır

web tasarımlarında fontlar

Grafik tasarım uzmanları, işin sonunda nasıl görüneceğini fazla önemsemeden -neredeyse- istedikleri her fontu kullanabilirler. Web tasarım uzmanları ise bir fontun farklı ekranlarda ve farklı tarayıcılarda nasıl görüneceğini düşünmek zorundalar.

Neyse ki CSS'in @font-face'i font seçeneklerini arttırıyor. Google Fonts'da web tasarım uzmanlarına çok daha geniş bir tipografi paleti sunuyor.

4. Web Tasarım Uzmanları Tasarımlarının Geniş Uygulamalarını Düşünür

Grafik tasarım uzmanlarının çalışma alanları somuttur. Kare bir yuvaya girecek küpler yaratırlar. İyi web tasarım uzmanları ise şekli ve boyutu önemli olmaksızın her türlü yuvaya girebilecek tek bir şekil tasarlamak zorundalar.

Web tasarım uzmanları boyutları düşünmek zorundalar. Tipografi, görseller ve diğer görsel elemanlar ekran boyutuna göre büyüyüp küçülmeliler. Önemli olan şey bütün bu elemanların, her cihazda iyi deneyimler sunmasıdır.

5. Web Tasarım Uzmanları Sürekli Bakıcı Gibidir

web sitesi tasarımı

Web tasarımları devamlı değişiklik isteyen yaşayan varlıklardır ve bir web tasarımı asla tam olarak bitmez. Eylem çağrıları ve içerikler marka değişiklikleri ile yeniden yazılabilir, e-ticaret sitelerine ürünler eklenebilir ve dönüşümleri arttırmak için navigasyon güncellenebilir. Bir grafik tasarım uzmanı son ürünü elde ettiğinde bu ürün projenin sonudur ama bir web tasarım uzmanının işi asla bitmez.

Grafik tasarım uzmanları yaratıcılığa odaklanırken, bir web tasarım uzmanı tasarımın bütün parçalarının bir sistem olarak nasıl işlediğini düşünmek zorundadır.

6. Web Tasarım Uzmanları Hedef Kitleleriyle Devamlı İlişki İçindedir

Web siteleri tamamen ziyaret tekrarları ve trafiklerle ilgilidir. Bir kitle tarafından üretilmiş ürünlerdir. Eğer bir şeyler yanlışsa, mutlaka biri bunu fark edecek ve söyleyecektir.

Bir şeyler olması gerektiği gibi gitmediğinde veya kullanıcılar bir tasarımdan nefret ettiğinde web tasarım uzmanları bunu duyar. İnternet, fikirler ve geribildirimlerle doludur.

Bir reklam panosunu ele alalım: Slogan zayıf olabilir ve renk düzeni yetersiz görünebilir ama kimse şikayet etmek için şirketi aramaz (genellikle).

Web tasarım uzmanları Google Analytics aracılığıyla iyi ve kötü tercihlerini görebilirler. Analitiklere bakarak istatistikleri geliştirmeye çalışmak da web tasarım uzmanlarının işinin bir parçasıdır.

7. Web Tasarım Uzmanları Web Geliştiricileriyle Çalışırlar

web geliştirici

Hem web tasarım hem de grafik tasarım uzmanları için iletişim becerileri oldukça önemlidir. Her projenin birbirinden farklı beklentileri vardır. Doğru soruları sormak, geribildirim almak ve süreci açıklayabilmek her projenin kalitesi için önemlidir.

Web tasarımlarında genellikle tasarımı fonksiyonel kodlara çeviren web geliştiricileriyle birlikte çalışmanız gerekir. Web geliştiricisi de web tasarım uzmanı da tasarımı anlamak zorundadır.

Bunun dışında, takım arkadaşlarınızın da tasarımın sınırlarını bilmesi gerekir. Web tasarım uzmanları ve geliştiriciler de tasarımın hedeflerine ulaşabilmesi için doğru iletişimi kurmalılar.

Grafik tasarım uzmanları genellikle projelerindeki tek sanatçılardır. Yaratıcı bir ürün ortaya koyarken yalnızlardır. Web tasarım uzmanları , tasarımı fonksiyonel kodlara dönüştürmesi için prototip süreçlerinde projeyi geliştiricilere teslim etmeliler. Projede birden fazla el olduğu için, tasarımın orijinal hedefinden sapma ihtimali de artıyor.

Web Tasarımı da Grafik Tasarımı da İletişim Kurmak İçin Yaratıcılığı Kullanır

Hem web tasarımı hem de grafik tasarımı görsel ortamlarda çalışır ve ikisi de metinler ve görsel elemanlar arasında uyum yakalamak zorundadır. Ortak noktaları olsa da, ikisi de farklı disiplinlerdir ve farklı beceriler gerektirir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp