2019'un Web Tasarım Trendleri

Yeni yıl, geriye dönüp başarılarınıza ve değiştirmek/ geliştirmek istediğiniz şeylere bakmak için harika bir zamandır. Tabii bu web tasarım trendleri ve teknikleri için de geçerli. Birçok eleman 2018'in sonlarında popüler olmaya başladı ve bunlar 2019'un ilerleyen zamanlarında trend olmaya devam edecek. Bu tasarım trendleri renk seçimlerinden tipografiye, metin kullanımlarından ses ve VR arayüzlerine ve kullanıcı deneyimine kadar her şeyi içeriyor.

Yılın ilk ayını geride bıraktık, artık web tasarım trendleri hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Canlı Renk Paletleri

Her yerde parlak renkler var. Parlak görsel kaplamaları, hareketli renkler içeren animasyonlar ve canlı renk paletleri popülerlik kazanmaya devam edecek.

Spotify gibi güçlü tasarımlara baktığımızda parlak mavilerin en popüler seçimlerden biri olduğunu görebiliyoruz.

Bütün bu parlak renkler diğer tasarım trendlerinden doğdu. Parlaklık ilk olarak flat design ile (düz tasarım) popülerlik kazanmaya başladı. Daha sonra material design ile daha canlı renkler kullanılmaya başladı ve şu anda bazı cesur tasarımlar neon renkleri bile kullanıyorlar.

Bu tasarım trendiyle ilgili en güzel şey; renklerin düzenlemesinin kısmen daha kolay olması olabilir. Bütün bir tasarımı yeniden inşa etmenize gerek kalmadan bu trendi web tasarımınıza dahil edebilirsiniz.

Duygusal Tasarım

web tasarımları ve kullanıcılar

Kullanıcılarınızla bir bağlantı kurmak zorundasınız. İşte bu duygusal tasarımın ta kendisidir.

2019'da duygusal bağlantılar kurmayan web tasarımları ve uygulamalar kaybolacak. Duygusal bağlantılar dört temel kategoriye ayrılıyor: Keyif ve üzgünlük, güven ve bezginlik, korku ve sinir, şaşkınlık ve beklenti.

Tasarımdaki her görsel eleman kullanıcılara nasıl tepki vermeleri gerektiği konusunda bir ipucu verir.

Derin ve "Neredeyse Gerçek" Tasarım Elemanları

VR tasarımlar

Sanal gerçeklik (VR) şu an için tam olarak herkes tarafından erişilebilir durumda değil ama etkilerini şimdiden görebiliyoruz.

Gün geçtikçe daha fazla tasarımcı projelerine daha derin ve daha gerçek tasarım elemanları ekliyor. İllüstrasyonlardan hareket eden üç boyutlu şekillere veya kullanıcıya dokunabilirmiş hissi veren ürünlere kadar her şey bu derinliğe dahil.

Daha fazla tasarımcı bu teknikleri kullandıkça bunlar bir norm haline gelecek ve kullanıcı deneyiminin bir parçası olarak görülmeye başlanacak. Ayrıca bu "gerçek gibi" tasarımlar "sanal gerçeklik gibi" değil, daha gerçek görünmeye başlayacak.

Bir Amaca Yönelik Animasyon

Web uygulamaları animasyonlarla dolu olabilir ama her bir animasyonun bir amacı olmalı.

Animasyonlar kullanıcıların dikkatini tasarımın belirli noktalarına çeker, katılımı sağlar veya bir hikaye anlatır. Web tasarımlarınızda animasyonları, kullanıcılarınızın da tasarıma katılmalarını sağlamak için kullanın.

Sürreal ve Soyut Tasarım

web sitesinde illüstrasyon

Yaşadığımız bu çılgın zamanda git gide daha fazla tasarımcı web tasarım projelerinde sürreal ve soyut elemanlar kullanıyor. Sürreal ve soyut tasarım gelişmeye devam edecek ve git gide daha fazla kullanıcı bu deneyimleri talep edecek.

Bu tasarım tekniğinin ardındaki fikir de duygusal bağlantılara dönüyor: Sürreal ve soyut tasarımlar, kullanıcıların kendileri ile bağlantı kurabilmelerini sağlıyor. Belki de bunun sebebi sürreal ve soyut elemanların, kullanıcıların kendilerini tasarımın içinde hayal etmelerine neden olmasıdır.

Bu projeler genellikle animasyonlar, illüstre edilmiş insanlar veya bir şekilde insanların bir parçası olmak istediği çizimler içeriyorlar. Bu trendin amacı farklı bir yaklaşımla insanları tasarıma bağlamak olabilir.

Daha Fazla Ses

2019'da etkileşimli arayüzler için tasarım yapmak zorunda kalacaksınız. Evlerde kullanılan akıllı cihazların gelişmesiyle birlikte, bu cihazlarla nasıl etkileşim kurabileceğinizi düşünmeye başlamalısınız.

Tasarımcılar için en büyük değişim; insanların ses komutlarıyla nasıl etkileşim kurduklarını anlamak ve daha sonra klavyelerle bu ses arayüzlerini tasarlamaktır.

Bu trend, web sitenizin içeriklerini olduğundan çok daha önemli hale getiriyor. Ses arayüzleri bilgiler ve veriler için web sitelerini "okuyor". Yani bu noktada metin içerikleri oldukça önemli.

Kullanıcı Deneyimi (UX) İçin Yazmak

kullanıcı için içerik

Bütün iyi tasarımlar, bir metin formu olarak mesaj verme amacını içeriyor. Kullanıcılar daha otantik web deneyimleri beklediği için kullanıcı deneyimi için yazma odağı git gide gelişiyor.

Web sitelerindeki bütün metinler kullanıcıları ürünlere veya hizmetlere bağlamak için tasarlanmaya başlayacak. Zorla satış günleri geride kaldı; artık önemli olan tek şey anlaşılır ve kullanışlı içerikler.

Kullanıcı deneyimi için yazmak çok önemli çünkü hikayenizi anlatmak için ne yeterli zamanınız, ne yeriniz ne de kelimeniz var. Bu yüzden yazdığınız her cümle insanların okumak isteyeceği türden şeyler olmalı.